Справа № 420/8626/22
26 вересня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у розмірі 86% грошового забезпечення з 01.04.2019 року та виплати без обмеження максимального розміру з 01.04.2019 року, викладеної у листі від 16.06.2022 року №9731-7689/П-02/8-1500/22, зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення з 01.04.2019 року та провести виплату перерахованої пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 року по справі №420/18885/21 без обмеження максимального розміру пенсії.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Позов обґрунтований позивачем тим, що при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі рішення суду по справі №420/18885/21 від 17.12.2021 року відповідач протиправно обмежив розмір належної позивачу пенсії з 01.04.2019 року до 70% грошового забезпечення та обмежив з 01.04.2019 року виплату пенсії максимальним розміром. Законодавча зміна встановлено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення та здійснення виплати позивачу пенсії, тобто встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій. При цьому, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак розмір перерахованої пенсії було розраховано з 70% грошового забезпечення, незважаючи на те, що її розмір початково обчислювався з 86% грошового забезпечення. Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином позивач зазначає, що після прийняття рішення Конституційним Судом України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є неправомірним.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що у зв'язку із тим, що 18.01.2022 року набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 року по справі №420/18885/21, яким установлені нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням суду по справі №420/625/19, з 01.04.2019 року було проведено перерахунок пенсії з урахуванням розміру 70% грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням оновленої довідки Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.08.2021 року №ЮО88463. Таким чином вищевказані рішення суду виконані відповідно до покладених на Головне управління зобов'язань. Оскільки відбулися зміни в грошовому забезпеченні позивача, то перерахунок пенсії проведено з урахуванням положень ст. 13 Закону №2262, відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, починаючи з 01.01.2018 згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 2262, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно матеріалів пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 18.05.1995 року виходячи з 86% окладів.
При перерахунку пенсії позивача, з 01.01.2018 року позивачу зменшено розмір грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.
При цьому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2021 року у справі №420/625/19, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у розмірі з 86%, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої Одеським обласним військовим Комісаром.
Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2021 року у справі №420/18885/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, №ЮО88463 від 06.08.2021 року складеної та надісланої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням надбавок, доплат, премій.
Відповідно до перерахунку пенсії від 17 травня 2022 року за пенсійною справою №ЮО088463 Міноборони, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01.04.2019 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5920 грн., оклад за військове звання - 1410 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3665 грн., надб. за кв. категорію, лікарі (крім хірургів), перша 5% - 296 грн., робота з таємн. виробами, носіями, док. 10% 10% - 592 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 65% - 7146,75 грн., премія 35% - 2072 грн., всього 21101,75 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення - 14771,23 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 14771,23 грн., з 01.06.2022 року - 16839,20 грн.
Позивач не погодився із проведеним відповідачем перерахунком його пенсії та звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 вказаного Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про обов'язок і військову службу».
Суд зазначає, що позивачу призначена пенсія відповідно до Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року виходячи з основного розміру 86 % грошового забезпечення.
Так, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, відповідно до ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).
У статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262 вносились зміни, яким зокрема змінювався загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 90 процентів, зокрема за різних редакцій закону встановлювалось обмеження загального розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме 90%, 85%, 80%, 70%.
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст.13 Закону №2262, внесено зміни та цифри « 90%» замінено цифрами « 80%», та цифри « 80%» замінено цифрами « 70%», відповідно.
Положеннями ч. 1-4 ст. 63 Закону №2262 (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії) визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до п.4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
При цьому, відсоткове співвідношення, установлене ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як встановлено судом, позивачу виплачувалася пенсія з основним відсотком від грошового забезпечення 86% та після перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року вказаний відсоток відповідачем зменшено до 70%.
Судом вже зазначалось, що ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Таким чином доводи представника відповідача, щодо правомірності дій по зменшенню основного розміру пенсії до 70% у зв'язку з тим, що змінились умови пенсійного забезпечення позивача є необґрунтованими.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Судом при вирішенні спірних відносин враховано позицію Верховного Суд, викладено в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, про протиправність дій відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 року призначеної та перерахованої позивачу пенсії з 86% на 70% основного розміру пенсії при її перерахунку, викладених у листі від 16.06.2022 року №9731-7689/П-02/8-1500/22.
Враховуючи протиправність дій відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 року призначеної та перерахованої позивачу пенсії з 86% на 70% основного розміру пенсії, у суду є всі підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, №ЮО88463 від 06.08.2021 року Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
При цьому, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу пенсії без обмеження максимального розміру з 01.04.2019 року та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 року та провести виплату перерахованої пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 року по справі №420/18885/21 без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження обмеження максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами пенсії позивача після її перерахунку з 01.04.2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 року призначеної та перерахованої позивачу пенсії з 86% на 70% основного розміру пенсії при її перерахунку, викладених у листі від 16.06.2022 року №9731-7689/П-02/8-1500/22, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, №ЮО88463 від 06.08.2021 року Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум, а в іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у розмірі 86% грошового забезпечення з 01.04.2019 року та виплати без обмеження максимального розміру з 01.04.2019 року, викладену у листі від 16.06.2022 року №9731-7689/П-02/8-1500/22, зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення з 01.04.2019 року та провести виплату перерахованої пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 року по справі №420/18885/21 без обмеження максимального розміру пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.04.2019 року призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії з 86% на 70% основного розміру пенсії при її перерахунку, викладені у листі від 16.06.2022 року №9731-7689/П-02/8-1500/22.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, №ЮО88463 від 06.08.2021 року Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида