Справа № 127/21315/22
Провадження № 3/127/7255/22
26 вересня 2022 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., отримавши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 21.09.2022 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802 та Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 4 розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення на бланку за встановленою формою (додаток 11). До протоколу виконавця додаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Так, в порушення вимог ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» та вищевказаної Інструкції, протокол про адміністративне правопорушення № 31181406/32 від 14.09.2022 не містить відомостей про його вручення боржнику. В протоколі наявна відмітка про направлення боржнику копії даного протоколу поштою на адресу: АДРЕСА_1 , однак відповідного витягу з реєстру вихідної кореспонденції та з поштового реєстру до протоколу не долучено, що не дає суду можливості перевірити зазначену інформацію.
Також в протоколі не вказано точний період, який розпочався з моменту початку виконання об'єктивної сторони, тобто з першої несплати, яка входить в період заборгованості, і до погашення (припинення) заборгованості у сумі платежів понад встановлений законом строк, який вважається часом вчинення правопорушення, натомість в протоколі часом вчинення правопорушення вказано дату складання протоколу.
Перелічені вище обставини свідчать про те, що виконавець не був зацікавлений в з'ясуванні причин неможливості виконання боржником свого зобов'язання по сплаті аліментів, не спілкувався з особою, відносно якої склав даний протокол та не повідомляв його про підстави складення цього протоколу, не роз'яснював боржнику його права, а відомості до протоколу вніс лише на підставі наявних в матеріалах виконавчого провадження даних.
Крім цього, протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП складено відносно боржника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а долучені до нього письмові докази, зокрема, подання про розшук боржника, копія виконавчого листа по справі № 279/187/16-ц, повідомлення з ВМВ філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області, копія рапорту ДОП Вінницького РУП та інші листи стосуються гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто відмінної від боржника особи.
Нормами ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
З урахуванням вищевикладеного, суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно провести судовий розгляд справи та постановити законне і обґрунтоване рішення в справі.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому суд вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, повернути до Першого відділу ДВС у м. Вінниці Центрально-Західного регіону міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 183-1, 251, 256, 278, 283, 284 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, повернути до Першого відділу ДВС у м. Вінниці Центрально-Західного регіону міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) для належного оформлення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: