справа№380/9370/22
26 вересня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсотків пенсії з 82% до 70% від грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі Довідки ДУ «ТМО МВС по Львівській області» від 25.05.2021 року № 735, виходячи з розміру 82% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат та висновків Суду, зазначених у судових рішеннях.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії по лінії МВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При виході на пенсію Головним управлінням МВС у Львівській області у відповідності до вимог Закону 2262 до ГУ ПФУ у Львівській області направлено висновок про грошове утримання із зазначенням усіх видів грошового забезпечення для обрахунку пенсії. Вказує, що з копії Висновку за пенсійною справою № 91-16052 (МВС) про призначення пенсії за вислугу років (вислуга 29 календарних років) від 04.02.2000 року на час звільнення з органів внутрішніх справ з посади міліціонера-водія полку ППСМ ЛМУ УМВСУ у Львівській області, пенсія обчислена з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад: 95.00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання: 55.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 60.00 грн.; за виконання особливо важливих завдань 50% -75.00 грн. Всього: 285.00 грн. Пенсія складає 219.45 грн. Одноразова допомога 1050.00 грн. (копія Висновку про призначення пенсії від 04.02.2000 додається, оригінал міститься в пенсійній справі). Зазначає, що у 2010 році ГУ ПФУ у Львівській області надіслало листом Повідомлення про розмір пенсії за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та розмір пенсійного забезпечення з 01 січня 2010 року. При цьому враховано: посадовий оклад 580.00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання 55.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 254.00 грн; надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 47% - 417.83 грн; премія 27% - 352.84 грн. Всього 1659.67 грн. Основний розмір пенсії 82% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 1360.93 грн. Сума доплати до попереднього розміру пенсії 168.31 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням доплати 1529.24 грн. Доплата до попереднього розміру пенсії 28.40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 1557.64 грн. Вказує, що у розмірі 82 проценти грошового забезпечення, пенсійне забезпечення виплачувалося весь період перебування на пенсії. Нараховану пенсію у розмірі 82% грошового забезпечення отримував до 01.01.2018 року. Повідомляє, що у 2018 році у відповідності з Постановою КМ України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та у відповідності з Постановою КМ України від 21.02 2018 року №103 (далі - постанова №103), на підставі Довідки від 21.03.2018 року №91-16052 складеної Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області за прирівнюваною посадою до посади міліціонера-водія полку ППСМ ЛМУ УМВСУ у Львівській області, посади поліцейського: інспектор патрульної служби та надісланою до ГУ ПФУ у Львівській області, пенсія була перерахована з 01.05.2018, перерахунок з 01.01.2016 р. Проте, при розрахунку пенсії ГУ ПФУ в Львівській області застосувало розмір пенсії у відсотках в розмірі 70% процентів відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року справа №380/20154/21, яке набрало законної сили 28.01.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перерахувати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 82% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2016 із врахуванням раніше виплачених сум. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконало рішення Львівського окружного адміністративного суду від року справа №380/20154/21 та провело перерахунок пенсії з розрахунку 82% сум грошового забезпечення. У подальшому Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року справа № 380/18765/21, яке набрало законної сили 11.01.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 735 від 25.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 380/18765/21, ГУ ПФУ у Львівській області провело перерахунок пенсійного забезпечення на підставі Довідки від 25.05.2021 року №735, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області». Позивач вказує, що з Перерахунку пенсії (пенсійна справа №9116052-МВС) від 09 червня 2022 пенсії ОСОБА_1 вбачається, що виконуючи рішення, ГУ ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії не врахувало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року справа № 380/20154/21, яке набрало законної сили і якими встановлено, що розмір моєї пенсії повинен становити 82% грошового забезпечення, а не 70% у відповідності з якими перерахована пенсія. Позивач вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсотків пенсії з 82% до 70% від грошового забезпечення. Відтак звернувся з позовом до суду.
Ухвалою від 08 липня 2022 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, про розгляд справи повідомлений 11.07.2022 через електронний кабінет та наручно 27.07.2022.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочинається у випадках визначених ст. 263 КАС України через 15 днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, відповідь на відзив, а також поданих сторонами доказів
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії по лінії МВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років (вислуга 29 календарних років) від 04.02.2000 року на час звільнення з органів внутрішніх справ з посади міліціонера-водія полку ППСМ ЛМУ УМВСУ у Львівській області, пенсія позивача обчислена з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад: 95.00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання: 55.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 60.00 грн.; за виконання особливо важливих завдань 50% -75.00 грн. Всього: 285.00 грн. Пенсія складає 219.45 грн. Одноразова допомога 1050.00 грн.
Згідно з повідомленням про розмір пенсії від 21.07.2021 розмір пенсійного забезпечення позивача з 01 січня 2010 року основний розмір пенсії 82% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 1360.93 грн. Сума доплати до попереднього розміру пенсії 168.31 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням доплати 1529.24 грн. Доплата до попереднього розміру пенсії 28.40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 1557.64 грн.
У 2018 році у відповідності з Постановою КМ України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та у відповідності з Постановою КМ України від 21.02 2018 року №103 (далі - постанова №103), на підставі Довідки від 21.03.2018 року №91-16052 складеної Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області за прирівнюваною посадою до посади міліціонера-водія полку ППСМ ЛМУ УМВСУ у Львівській області, посади поліцейського: інспектор патрульної служби та надісланою до ГУ ПФУ у Львівській області, пенсія позивачеві перерахована з 01.05.2018, перерахунок з 01.01.2016 р.
При розрахунку пенсії ГУ ПФУ в Львівській області застосувало розмір пенсії у відсотках в розмірі 70% процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року справа № 380/18765/21, яке набрало законної сили 11.01.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 735 від 25.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року справа №380/20154/21, яке набрало законної сили 28.01.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перерахувати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 82% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2016 із врахуванням раніше виплачених сум.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року справа №380/20154/21 та провело з 01.05.2022 перерахунок пенсії з розрахунку 82% сум грошового забезпечення.
У подальшому на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 380/18765/21, ГУ ПФУ у Львівській області провело з 01.07.2022 перерахунок пенсійного забезпечення позивача на підставі Довідки від 25.05.2021 року №735, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області».
Виконуючи рішення ГУ ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії обчислило пенсію позивачеві в розмірі 70% грошового забезпечення.
Позивач не погодившись із застосуванням при перерахунку пенсії відсоткового значення 70% звернувся з позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Закон України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, у тому числі осіб із числа військовослужбовців Прикордонних військ України.
Відповідно до ст. 10 Закону 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 Закону 2262 здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року за № 3-1. зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими органами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (даті - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Міністерства та інші органи. їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону 2262 та п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам. військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі Постанова 393) (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерською складу прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи: відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років. щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством.
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 06.02.2019 р. (справа №522/2738/17, провадження №11-806апп18) зазначила, що частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Суд зазначає, що згідно з чинним законодавством формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до Закону 2262, не входить до компетенції органі в Пенсійного фонду України, а є компетенцією уповноваженого структурного підрозділу, на який покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів стосовно позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Надаючи оцінку посиланням позивача на протиправність дій відповідача, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії із 82% грошового забезпечення до 70% при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 735 від 25.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 380/18765/21 суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, що діяла до 01.10.2011), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, з 01.10.2011 положення частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 за №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, де число 80 замінили на число 70 (максимальний розмір пенсії), що на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70 % від грошового забезпечення.
Аналізуючи встановлені у справі обставини та враховуючи положення процитованих норм у їх сукупності, суд дійшов висновку, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Відтак, до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.
Всупереч наведеного, при здійснені перерахунку пенсії позивачу управління Пенсійного фонду застосувало норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що є безпідставним.
Так, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Вказана позиція, щодо застосування норм права до спірних правовідносин, міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі № 21-420а13.
Окремо суд акцентує увагу на тому, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 82 відсотка, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 24.04.2018 (справа № 686/12623/17, провадження №К/9901/849/17).
В рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).
Аналогічна позиція вкотре зазначена Верховним Судом у Постанові від 07.09.2022 у справі №1.380.2019.000354, де суд у п.21 - 24 вказав, що: «порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов № 704 та № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій в частині обґрунтованості позовних вимог про безпідставне зниження відповідачем основного розміру пенсії з 83 % на 70 % сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, оскільки відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19). Колегія суддів не вбачає підстав для відступу від вказаних правових висновків».
Та обставина, що розмір пенсії позивача становить 82 відсотки грошового забезпечення також встановлено встановлена рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі №380/20154/21, а відтак відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України не потребує доказуванню.
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо зменшення ОСОБА_1 відсотків пенсії з 82% до 70% від грошового забезпечення при перерахунку з 01.12.2019 року на підставі Довідки ДУ «ТМО МВС по Львівській області» від 25.05.2021 року № 735, а тому належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі Довідки ДУ «ТМО МВС по Львівській області» від 25.05.2021 року № 735 з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України належить стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 992,40 грн
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотків пенсії з 82% до 70% від грошового забезпечення при перерахунку з 01.12.2019 року на підставі Довідки ДУ «ТМО МВС по Львівській області» від 25.05.2021 року № 7353.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівської області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з розрахунку 82% відповідних сум грошового забезпечення відповідно довідки від 25.05.2021р. № 735 виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885) витрати зі сплати судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 26.09.2022
Суддя Коморний О.І.