26 вересня 2022 року Справа № 360/1728/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув питання щодо витребування доказів по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
26 серпня 2022 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, яким просив:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Луганської обласної Державної Адміністрації здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Ухвалою суду від 12 вересня 2022 року після усунення недоліків прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом поставлено питання щодо витребування доказів по справі для з'ясування всіх обставин у справі.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частинами першою, другою статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина третя статті 77 КАС України).
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (частина шоста статті 80 КАС України).
Відповідно до ч. 8 ст. 80 КАС України, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку щодо витребування у Головного управління Національної поліції в Луганській області інформацію, до якого органу соціального захисту населення Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було здійснено подання щодо ОСОБА_1 на нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2022 рік учасникам бойових дій відповідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Керуючись ст.ст. 9, 72, 77, 94, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд
Витребувати у Головного управління Національної поліції в Луганській області інформацію, до якого органу соціального захисту населення Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було здійснено подання щодо ОСОБА_1 на нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2022 рік учасникам бойових дій відповідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Витребувані судом документи надати протягом 7 (семи) календарних днів з дня отримання ухвали.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути зазначені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи по суті.
Суддя О.В. Ірметова