Рішення від 26.09.2022 по справі 360/1309/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 вересня 2022 року Справа № 360/1309/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 09.02.2022 у виконавчому провадженні № 68123439.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13.01.2022 постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) відкрито виконавче провадження № 68123439 з примусового виконання виконавчого листа №360/2853/21 виданого 11.10.2021 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року на підставі довідки від 17.02.2021 №ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області.

Листом від 09.02.2022 № 1200-0307-8/8527 позивач повідомив відповідача про те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі №360/2853/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУ УМВС України у Луганській області з врахуванням положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких осіб», відповідно покладених зобов'язань. Пенсія ОСОБА_1 виплачується з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії, оскільки складові нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з врахуванням положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, є меншими за складові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 09.02.2022 у виконавчому провадженні № 68123439 накладено штрафу на позивача у розмірі 5100 грн.

На підставі зазначеного, позивач на підставі Закону України «Про виконавче провадження» просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу. Справу розглянути без участі відповідного представника.

Ухвалою від 23 лютого 2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі, вирішено розглядати справу у відкритому судовому засіданні 02 березня 2022 року об 11 год 00 хв із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з тим, що указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, якій у подальшому пролонговано указами від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.202 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022 та від 12.08.2022 № 573/2022, а також враховуючи те, що відповідно до наказів голови Луганського окружного адміністративного суду з 24.02.2022 по 02.05.2022 діяв простій в роботі Луганського окружного адміністративного суду, судове засідання, призначене на 02.03.2022 не відбулось.

Ухвалою від 14.09.2022 повторно витребувано докази та запропоновано сторонам надати заяви про подальший розгляд справи за їх відсутності у порядку письмового провадження.

19.09.2022 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) перебуває виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 № 360/2853/21 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

13.01.2020 державним виконавцем, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

На адресу відділу боржником не надано інформації, щодо фактичного виконання рішення суду в повному обсязі згідно з виконавчим документом.

09.02.2022 державним виконавцем, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100,00 грн.

Таким чином, на думку відповідача, накладаючи штраф постановою від 09.02.2022 на боржника, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та відповідають нормам Закону України «Про виконавче провадження».

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу без участі представника.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме: - визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо повернення довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення Ліквідаційній комісії ГУМВС України у Луганській області; - зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області; - стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Постановою державного виконавця від 13.01.2022 відкрито виконавче провадження № 68123439 з примусового виконання виконавчого листа №360/2853/21 виданого 11.10.2021 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

09.02.2022 Головне управління листом № 1200-0307-8/8527 повідомило відповідача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі №360/2853/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУ УМВС України у Луганській області з врахуванням положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких осіб», відповідно покладених зобов'язань. Пенсія ОСОБА_1 виплачується з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії, оскільки складові нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з врахуванням положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, є меншими за складові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260. Таким чином, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі №360/2853/21 фактично виконано у відповідності до норм законодавства.

Згідно з перерахунком пенсії за пенсійною справою № 203006039 - MBC від 26.10.2021 пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 05.03.2019. Підстава для здійснення перерахунку: рішення суду від 01.07.2021 у справі №360/2853/21.

Постановою державного виконавця від 09 лютого 2022 року ВП № 68123439 про накладення штрафу за невиконання боржником рішення суду на ГУПФУ в Луганській області накладено штраф в сумі 5100,00 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);

- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З вищевикладеного слідує, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу в межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року у справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для винесення спірної постанови слугувало те, що станом на 09.02.2022 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було.

З вищенаведених доказів судом встановлено, що за рішенням суду від 01.07.2021 у справі № 360/2853/21 на ГУ ПФУ в Луганській області покладений обов'язок щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі № 360/2853/21 Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУ УМВС України у Луганській області з врахуванням положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких осіб», відповідно покладених зобов'язань.

Згідно з перерахунком пенсії за пенсійною справою № 203006039 - MBC від 26.10.2021 пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 05.03.2019. Підстава для здійснення перерахунку: рішення суду від 01.07.2021 у справі №360/2853/21.

Позивач вказує, що оскільки після проведеного перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.02.2021 № ВДЗ/45, розмір пенсії став меншим (розмір грошового забезпечення зменшився з 5933,20 грн. до 4698,00 грн.), пенсія ОСОБА_1 виплачувалась з доплатою до попереднього розміру пенсії, а саме у розмірі пенсії до перерахунку, що станом на березень/квітень 2019 року складала 4329,39 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на вересень 2022 року складає 5923,04 грн. Враховуючи, що розмір пенсії після проведеного перерахунку зменшився та ОСОБА_1 виплачувалась доплата до попереднього розміру пенсії суми заборгованості за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 по справі № 360/2853/21 немає.

Таким чином судом встановлено, що рішення суду в частині здійснення перерахунку виконано.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що оскаржувана постанова державного виконавця носить протиправний характер та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 356 від 16.02.2022.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При цьому, частиною 2 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Управління Пенсійного фонду України звернулось із позовом у цій справі не як суб'єкт владних повноважень на виконання покладених на нього функцій (завдань), а як юридична особа публічного права, а тому розподіл понесених позивачем у цій справі судових витрат слід здійснювати в загальному порядку.

Аналіз наведених норм з урахуванням обставин справи, дають підстави для висновку, що понесені позивачем у цій справі та документально підтверджені судові витрати підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 28 листопада 2018 року по справі № 812/246/18.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), структурним підрозділом якого є відповідач.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 09.02.2022 ВП № 68123439 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, 9) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (ідентифікаційний код 43315445, місцезнаходження: 61002, Харківська область, місто Харків, вулиця Ярослава Мудрого, 16) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя І.В. Тихонов