26 вересня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3514/22
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341)
відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Неверчака Є.Б., за допомогою підсистеми "Електронний суд", звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 1995 року працює у Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" на роботах за професіями з особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці по списку №1, що дає йому право на пенсію згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Воднораз, зайнятість за окремими професіями, за якими працював позивач - гірника очисного забою та роздавальника вибухових матеріалів - дає право виходу на пенсію за віком ще на більш пільгових умовах - незалежно від віку за умови відпрацьованого мінімуму стажу за цими професіями згідно з частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тож з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року загалом стаж роботи шахтаря відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 25 років 9 місяців, що дає позивачу право на призначення пенсії незалежно від віку. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області рішенням №111450001770 від 23.06.2022 року відмовило позивачу у призначенні пенсії. Позивач наполягає на тому, що він має право на призначення пенсії за віком незалежно від вікового цензу з урахування взаємозаліку відпрацьованих в підземних умовах періодів. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в призначенні його пенсії №111450001770 від 23.06.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняти рішення про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за його заявою про призначення пенсії від 15.06.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дня подання заяви від 15.06.2022 року.
Ухвалою судді від 01.08.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачі подали до суду відзиви на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на момент звернення за призначенням пенсії за віком страховий стаж позивача становив 28 років 1 день, пільговий стаж - 26 років 2 місяці 19 днів, з яких: пільговий стаж за Списком №1 - 4 роки 1 місяць, пільговий стаж на роботах підземних професій - 19 років 5 місяців 22 дні, пільговий стаж на роботах підземних провідних професій - 2 роки 7 місяців 27 днів. Оскільки позивач не відпрацював 10 років необхідного стажу на провідних посадах, тому згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року підстав для проведення взаємозаліку періодів роботи на пільгових умовах немає. Тож позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність пільгового стажу. Доводячи правомірність спірного рішення, просили суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці у Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".
У червні 2022 року позивач, досягнувши 47 років, звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області через портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою від 15.06.2022 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Ця заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та за нею цим територіальним органом Пенсійного фонду прийнято рішення №111450001770 від 23.06.2022 року про відмову у призначенні пенсії. Цим рішенням відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" через недосягнення 50 років та відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" через відсутність необхідного пільгового стажу.
Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абзац 10 частини 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Згідно з частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частинами 1, 2 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до частин 1, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачене статтею 114 розділу XIV-1 ("Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян") Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з частиною 5 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Такі ж правила містяться у статтях 13, 14, 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якими передбачені пенсії за віком на пільгових умовах, особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії, та взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями.
Пунктом 5 постанови Верховної Ради України №1931-Х1І від 06.12.1991 року "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку згідно зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року роботи гірником очисного вибою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих вимоєчних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове забезпечення, - за 9 місяців.
Згідно з записами у трудовій книжці позивача той у 1995 році був прийнятий на роботу у Смолінську шахту ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" та безперервно працював на таких посадах:
- з 11.09.1995 року по 27.11.1995 року - підземний учень радіометриста,
- з 28.11.1995 року по 04.05.1996 року - підземний учень гірника очисного забою,
- з 05.05.1996 року по 31.08.1997 року - підземний гірник очисного забою,
- з 01.09.1997 року по 16.12.2001 року - підземний радіометрист,
- з 17.12.2001 року по 24.01.2002 року - учень роздавальника вибухових матеріалів підземний,
- з 25.01.2002 року по 08.02.2021 року - роздавальник вибухових матеріалів підземний,
- з 09.02.2021 року по день звернення за призначенням пенсії 15.06.2022 року - підземний гірник очисного забою.
Уточнюючими довідками №17-48/4 від 04.01.2022 року та №17-48/1024 від 25.06.2022 року підтверджено безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах у шахті з видобутку уранової руди у ці періоди.
Періоди роботи позивача на підземних роботах на посаді підземного радіометриста (з 11.09.1995 року по 27.11.1995 року, з 01.09.1997 року по 16.12.2001 року), яка передбачена Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року (розділ 1 підрозділ І пункт "а" позиція 1010100а), зараховуються до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за умови досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах).
За розрахунками відповідачів такий стаж становить 4 роки 1 місяць, за розрахунками позивача - 4 роки 3 місяці 16 днів.
Періоди роботи позивача на підземних роботах на посаді роздавальника вибухових матеріалів (з 17.12.2001 року по 24.01.2002 року, з 25.01.2002 року по 08.02.2021 року), яка передбачена розділом ІІ Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, зараховуються до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від віку, за наявності стажу на зазначених роботах не менше 25 років).
За розрахунками відповідачів такий стаж становить 19 років 5 місяців 22 дні, за розрахунками позивача - 19 років 14 днів.
Періоди роботи позивача на провідних професіях, а саме на посаді гірника очисного забою (з 28.11.1995 року по 04.05.1996 року, з 05.05.1996 року по 31.08.1997 року, з 09.02.2021 року по 15.06.2022 року) зараховуються до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від віку, за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років).
За розрахунками відповідачів такий стаж становить 2 роки 7 місяців 27 днів, за розрахунками позивача - 3 роки 1 місяць 4 дні.
Суд погоджується з доводами позивача, що відповідно до частини 5 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті слід проводити взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими нормами, за правилами, наведеними у роз'ясненні Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року.
Згідно з цими роз'ясненнями у разі, якщо працівник, який був зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах, не має достатнього стажу підземної роботи для призначення пенсії (25 років), але має не менше 10 років такого стажу, то до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж. При цьому стаж на провідних професіях зараховується до стажу підземної роботи із збільшеною кратністю 1,25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу за професіями, передбаченими Списком №1, із зменшеною кратністю 0,75 (1 рік роботи за 9 місяців).
Основною умовою для взаємозаліку пільгового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах, а не виключно 10-річного стажу роботи на провідних професіях, як вважають відповідачі.
Зміст положень частин 3 та 5 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" засвідчує, що така умова як наявність десятирічного стажу роботи на провідних професіях не визначена диспозиціями цих правових норм як обов'язкова підстава для їх застосування.
Оскільки позивач на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах мав 19 років підземного пільгового стажу на посаді роздавальника вибухових матеріалів, робота на якій дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому решта періодів його роботи можуть бути враховані в порядку взаємозаліку, а саме 4 повним рокам роботи за професією підземного радіометриста, яка відноситься до Списку №1, відповідає 3 роки підземного пільгового стажу за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (4 х 0,75), а 3 повним рокам роботи за провідною професією гірника очисного забою відповідає 3 роки 9 місяців підземного пільгового стажу за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (3 х 1,75).
Суд вважає, що відповідач-1, розглядаючи питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, протиправно не провів взаємозалік цих періодів роботи позивача, які дають йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Цей відповідач не врахував роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року та неправильно обчислив пільговий стаж роботи позивача на підземних і відкритих гірничих роботах.
Суд прийшов до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №111450001770 від 23.06.2022 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з підстав недостатності пільгового стажу прийнято необґрунтовано та нерозсудливо, що призвело до порушення права позивача на призначення пенсії. Отже, таке рішення слід скасувати як протиправне.
Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача-1 про відмову у призначенні пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача-2 - територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії за віком, обчисливши пільговий стаж роботи позивача на підземних і відкритих гірничих роботах, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року та висновків суду у цій справі.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідачів прийняти рішення про призначення пенсії за віком та призначити таку пенсію, то суд відмовляє у їх задоволенні, з огляду на те, що вирішення питання про призначення пенсії є похідним від обчислення пільгового стажу.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у сумі 992, 40 грн., які слід стягнути на його користь рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв незаконне рішення.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №111450001770 від 23.06.2022 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2022 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, обчисливши пільговий стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року та висновків суду у цій справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш