Справа № 951/547/22
Провадження №1-в/951/22/2022
"26" вересня 2022 р. Козівський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
особи, відносно якої внесено подання ОСОБА_3 ,
начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в смт.Козова подання начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду щодо:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, засудженого вироком Бережанського районного суду Тернопільської області від 28.11.2018 за ч.2 ст.185, ч.3 ст.185, ч.1 ст.70, ч.4 ст.70 КК України, до покарання у виді 4 років 3 місяців позбавлення волі ,
19.09.2022 до Козівського районного суду Тернопільської області надійшло дане подання про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 .
Ініціатор подання зазначає, що 13.07.2022 з ДУ «Катеринівська виправна колонія № 46 » по відбутому терміну покарання звільнився засуджений ОСОБА_3 . Проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Після звільнення ОСОБА_3 зарекомендував себе з негативної сторони, на шлях виправлення не став, не працює, по місцю проживання характеризується негативно, вчинив ряд адміністративних правопорушень, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності: 14.07.2022 за ч.1 ст.178 КУпАП, 15.07.2022 за ч.2 ст.178 КУпАП, 16.07.2022 ст.176 КУпАП, 16.07.2022 на ОСОБА_3 складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.51 КУпАП, який був направлений до суду. ОСОБА_3 неодноразово виносилися попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду. У зв'язку з цим, та керуючись ч.2 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ініціатор подання просить встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд із застосуванням наступних обмежень: заборону виходу з дому (квартири) по місцю проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку наступного дня; заборону перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив; заборону виїзду за межі місця постійного проживання без дозволу поліції; ; заборону зміни місця постійного проживання без дозволу поліції.
В судовому засіданні начальник СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області подання підтримав повністю з наведених у ньому підстав.
Особа,відносно якої внесено подання ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечив щодо встановлення щодо нього адміністративного нагляду.
Заслухавши пояснення особи, щодо якої внесено подання , начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 , дослідивши матеріали подання, суд дійшов наступних висновків.
За змістом ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі по тексту Закон) метою встановлення адміністративного нагляду є запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п.в) ст.3 Закону, адміністративний нагляд встановлюється особам, засудженим до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засудженим два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з п.в) ст. 4 Закону підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Згідно ст.10 зазначеного Закону до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений вироком Бережанського районного суду Тернопільської області від 28.11.2018 за ч.2 ст.185, ч.3 ст.185, ч.1 ст.70, ч.4 ст.70 КК України, до покарання у виді 4 років 3 місяців позбавлення волі
Із довідки про звільнення серії РІВ №11928 вбачається, що ОСОБА_3 13.07.2022 звільнений з ДУ «Катеринівська виправна колонія № 46 » по відбуттю строку покарання.
При цьому, із матеріалів подання слідує, що ОСОБА_3 після звільнення із місць позбавлення волі, належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став , не працює, вчиняв адміністративні правопорушення, за які був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме: 14.07.2022 за ч.1 ст.178 КУпАП, 15.07.2022 за ч.2 ст.178 КУпАП, 16.07.2022 ст.176 КУпАП
При прийнятті рішення суд також враховує рапорт ст. ДОП СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_5 від 12 вересня 2022 року , згідно якого раніше судимий ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі , на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, систематично , незважаючи на попередження, вчиняє адміністративні правопорушення .
У зв'язку із вищевикладеним та враховуючи те, що ОСОБА_3 є особою, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», потребує профілактичних заходів спостереження та контролю з боку органів Національної поліції, суд приходить до висновку, що встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду на строк 1 рік є доцільним.
Поряд з цим, у задоволенні подання в частині покладення на ОСОБА_3 обов'язку не змінювати місце проживання без дозволу поліції слід відмовити, оскількі покладення такого обов'язку не передбачено ст.10 зазначеного Закону.
За наведеного подання начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.1-6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд
Подання начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 задовольнити частково.
Встановити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд на строк 1 рік, із застосуванням таких обмежень:
1. Заборонити вихід з дому (квартири) по місцю проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку наступного дня.
2.Заборонити перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив
3. Заборонити виїзд за межі району (міста) місця постійного проживання без дозволу поліції.
В решті вимог подання начальника СПД № 1 (смт.Козова) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Козівський районний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1