Рішення від 23.09.2022 по справі 420/2560/22

Справа № 420/2560/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04.02.2022 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Одеській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у листі від 20.10.2021 №19383-19876/Ф-02/8-1500/21 у перерахунку пенсії з 07.07.2021 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок захворювання пов'язаного ліквідацією наслідків аварії на Чернобильській АЕС виходячи із розміру основної пенсії 8 мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 07.07.2021 року, як особі з інвалідністю II групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком згідно зі статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)2021.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.02.2022 року головуючим по справі визначений суддя Бутенко А.В.

Ухвалою суду від 17.02.2022 року (суддя Бутенко А.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.06.2022 року головуючим по справі визначений суддя Катаєва Е.В.

Ухвалою суду від 23.06.2022 року прийнято до провадження справу та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позивач зазначив, що у зв'язку з прийняттям рішення Конституційним Судом України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, яким визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) ч.3 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі Закон України №796-ХІІ) у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII (далі Закону України №76-VIII) щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми-актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, він 04.10.2021 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 07.07.2021 року відповідно до ст.54 Закону України №796-ХІІ у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Проте, ГУ РФУ листом від 20.10.2021 року №19383-19876/Ф-02/8-1500/21 відмовило у перерахунку пенсії виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки у рішенні Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 вказано, що у разі неприведення нормативного регулювання, встановленого ст.54 Закону України № 796-ХІІ у редакції Закону України №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення застосуванню підлягатиме ч.4 ст.54 Закону України № 796-ХІІ у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" від 06.06.1996 року №230/96-ВР, зокрема, розмір пенсій для інвалідів II групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 8 мінімальних пенсій за віком.

Позивач вважає, що відповідач у листі від 20.10.2021 року безпідставно посилається на Закону України від 29.06.2021 №1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №1584-ІХ) щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності з 01.07.2021, оскільки внесені вказаним Законом зміни до ч.3 ст.54 є нереалізованими виходячи з наступного.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня установлено в розмірі - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

Виходячи із 8 мінімальних пенсій за віком, гарантованих статтею 54 Закону №796-ХІІ згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 розмір його основної пенсії повинен становити з 07.07.2021 року -14832,00грн, а з 01.12.2021 року - 15472,00 грн, що значно перевищує розмір пенсії, який був розрахований відповідачем у сумі 12168,23 грн.

Позивач вважає, що він набув право на отримання пенсії з 07.07.2021 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та просив задовольнити позовні вимоги.

До суду надійшов відзив на позов від представника відповідача, в якому він вважає позивні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Представник відповідача зазначив, що позивач отримуєте пенсію за віком згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, обчислену при страховому стажі 46 років 5 місяців (стаж враховано по 29.02.2020), середньомісячній заробітній платі 17797,84 грн, визначеній за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.07.2000 по 31.07.2009, та її розмір становить 12168,23 грн, де: основний розмір пенсії - 8261,22 грн; доплата за 21 рік понаднормативного стажу -225,54 грн; цільова допомога інвалідам війни - 50,00 грн; збільшення згідно Урядової постанови № 1381 - 2065,31 грн; підвищення інвалідам війни II групи - 741,60 грн; додаткова пенсія інвалідам II ЧАЕС- 379,60 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною - 444,96 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) ч.3 ст.54 Закону України №796-ХІІ у редакції Закону України №76-VIIIІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми - актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, визначено, що Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене ст.54 Закону України №796-XII у редакції Закону України 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

Представник вказує, що пунктом 2 розділу II Закону України №1584-ІХ встановлено, що у разі якщо в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України № 796-XII, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, внаслідок чого стали особами з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), пенсія не досягає, зокрема, в осіб з інвалідністю II групи - 80 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік), то таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 № 4-4, за 2020 рік становить 10340,35 грн. Таким чином, з 01.07.2021 пенсії, призначені, зокрема, за нормами Закону, особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не можуть бути менше: для осіб з інвалідністю II групи - 8272,28 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача за віком становить 12168,23 грн, тобто перевищує мінімальний розмір пенсії по інвалідності II групи, особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (8272,28 грн), то переходити з пенсії за віком на пенсію по інвалідності за Законом України №796-XII недоцільно.

В матеріалах справи наявна відповідь на відзив (вх.31.03.2022 року), в якій позивач вважав доводи відповідача необґрунтованими та наполягав на задоволенні позову з підстав, вказаних у позові.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , громадянин України, є особою з інвалідністю внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач знаходиться на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за віком згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

04.10.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії як особі з інвалідністю ІІ групи на підставі ст.54 Закону України №796-XII у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021.

Листом від 20.10.2021 року №19383-19876/Ф-02/8-1500/21 ГУ ПФУ повідомило позивача про недоцільність переходу його на пенсію по інвалідності на підставі ст.54 Закону України №796-XII, оскільки розмір його пенсії 12168,23 грн перевищує мінімальний розмір пенсії по інвалідності II групи, особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (8272,28 грн) (80% від 10340,35 грн - середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 №4-4 за 2020 рік).

Позивач не погодився з вказаним рішенням та звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши заяви по суті, матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Закону України №796-XII.

Згідно зі ст.49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.

Стаття 54 Закону регламентує питання призначення державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 4ст. 54 вказаного Закону в редакції Закону України від 06.06.96 року до внесення змін Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII було встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України року №76-VIII , яким викладена нова редакція ст.54 Закону, а саме:

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань";

07.04.2021 року Конституційним Судом України прийнято рішення від 07.04.2021 року №1-р (II)/2021 в справі №3-333/2018(4498/18) за конституційною скаргою громадянина України ОСОБА_2 та інших громадян України щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 13 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII.

Конституційний Суд визнав такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) ч.3 ст.54 Закону України № 796-ХІІ у редакції Закону України №76-VIIIІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми - актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У рішенні Конституційного Суду України від 07.04.2021 року №1-р (II)/2021 зазначено, що ч.3 ст.54 Закону України №796-ХІІ у редакції Закону України №76-VIIIІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнана неконституційною, втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України №796-XII у редакції Закону України №76-VIIIІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України цим Рішенням.

У разі не приведення нормативного регулювання, встановленого ст.54 Закону України №796-XII у редакції Закону України №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення застосуванню підлягатиме ч.4 ст.54 Закону України від 28.02. 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" від 06.06.1996 року №230/96-ВР: "В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком".

Частиною 1ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» визначено, що суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.

Конституційний Суд України встановив строк втрати чинності законом, що визнаний неконституційним, а саме через три місяці з дня ухвалення рішення, тобто із 07.07.2021 року.

З урахуванням встановленого Конституційним Судом України порядку і строків виконання рішення від 07.04.2021 року №1-р (II)/2021, умовою виникнення права на перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком було би не приведення Верховною Радою України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення (тобто в строк до 07.07.2021 року) нормативного регулювання спірного питання у відповідність із Конституцією України.

29.06.2021 року Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 року №1-р (II)/2021 прийнято Закон України №1584-ІХ, яким зокрема ч.3 ст.54 Закону України N 796-XII викладено в такій редакції: "В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень".

Пунктом 2 розділу ІІ Закону України № 1584-ІХ установлено, що у разі якщо в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених ст.10 Закону України №796-XII, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю I групи - 100 відсотків, в осіб з інвалідністю II групи - 80 відсотків, в осіб з інвалідністю III групи - 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії (далі - щомісячна допомога до пенсії) в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

Враховуючи викладене, є неспроможною думка позивача у позові, що внесені Законом України №1584-ІХ зміни до ч.3 ст.54 Закону України №796-XII є нереалізованими.

Відповідач у відзиві на позов вказав, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 №4-4, за 2020 рік становить 10340,35 грн, що не заперечувалось позивачем у відповіді на відзив.

Таким чином, мінімальний розмір пенсії по інвалідності II групи, особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС складає 8272,28 грн. У той же час позивач отримує більшу пенсію, у зв'язку з чим відповідач повідомив його про недоцільність переходу його на пенсію по інвалідності за Законом України №796-XII.

Відповідно до ст.72,73,75,76 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Оцінивши докази надані сторонами з урахуванням встановлених обставин по справі відповідно до приписів ст.90 КАС України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 139, 262, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з 07.07.2021 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок захворювання пов'язаного ліквідацією наслідків аварії на Чернобильській АЕС виходячи із розміру основної пенсії 8 мінімальних пенсій за віком; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 07.07.2021 року, як особі з інвалідністю II групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком згідно зі статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)2021.

Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.