Справа № 392/463/22
Провадження № 3/392/375/22
17 серпня 2022 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Березій Ю.А., розглянувши справу ВП №1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , непрацюючого,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 обвинувачений у тому, що він з явними ознаками алкогольного сп'яніння 15 травня 2022 року о 19.50 по вул. Центральній в м. Мала Виска Новоукраїнського району Кіровоградської області керував автомобілем "ЗАЗ 110307", реєстраційний номер НОМЕР_3 та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав своєї вини в скоєнні адміністративного правопорушення, пояснивши, що в той день він пив безалкогольний квас, спиртні напої не вживав. Автомобіль зупинили працівники поліції, які запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестеру "Драгер", від якого він відмовився. Поліцейський не пропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі.
Провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Диспозиція частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність: 1) за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; 3) за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду осіб, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння визначено положеннями статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 9.11.2015 року № 1452/735 "Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" (надалі - Інструкція).
Відповідно до частини 5 статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Так, згідно з пунктом 6 Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (пункт 7 Інструкції).
Аналогічні правила закріплено положеннями частин 2 і 3 статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За змістом статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", на місці зупинки транспортного засобу, за наявністю у водія ознак алкогольного сп'яніння, вказаних у пункті 3 розділу 1 Інструкції, поліцейський зобов'язаний запропонувати водієві пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський:
1) інформує водія про порядок застосування спеціального технічного засобу;
2) на вимогу водія надає йому сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки;
3) залучає двох свідків (у разі неможливості застосування технічних засобів відеозапису під час проведення огляду);
4) за допомогою спеціального приладу проводить огляд і в акті огляду фіксує його результати. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, яким надано право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
У цьому випадку поліцейський зобов'язаний видати водієві направлення на огляд на стан сп'яніння в закладу охорони здоров'я.
Огляд водія на стан сп'яніння здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
У разі, якщо після видачі поліцейським направлення на огляд на стан сп'яніння водій відмовиться від такого огляду в закладах охорони здоров'я, він підлягає адміністративній відповідальності за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суддею встановлено, що 15 травня 2022 року інспектором СРПП ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Гаянським А.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 055734, в якому зазначено, що 15.05.2022 року о 19.50 по вул. Центральній в м. Мала Виска Новоукраїнського району Кіровоградської області водій автомобіля "ЗАЗ 110307", реєстраційний номер НОМЕР_3 ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах з алкоголю), керував транспортним засобом та від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився (а.с. 2).
Відповідно до інформації, яка міститься на диску з відеозаписом дорожньої обстановки, огляд на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу, від проходження якого відмовився водій ОСОБА_1 , проводився біля приміщення відділення поліції по вул. Центральній, а не на місці зупинки транспортного засобу.
Відеозаписом підтверджується, що поліцейський не пропонував водієві, який відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням приладу "Драгер", пройти зазначений огляд у закладі охорони здоров'я.
Письмові пояснення свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 не відповідають даними відеозапису, в частині відмови водія від проходження огляду в закладі охорони здоров'я.
У матеріалах справи відсутнє направлення поліцейського на огляд водія на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Оцінюючи в сукупності докази, які досліджені у судовому засіданні, суддя дійшов висновку про те, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з порушенням порядку проведення огляду на стан сп'яніння.
Керуючись статтями 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Юрій Анатолійович Березій