23 вересня 2022 року Чернігів Справа № 620/4822/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо призначення пенсії по інвалідності не з дати її встановлення;
зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити пенсію по інвалідності на підставі ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня встановлення інвалідності, а саме з 28.12.2021 та виплатити виниклу заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум. Зазначає, що дійсно він в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся до пенсійного органу за призначенням пенсії по інвалідності після спливу тримісячного строку із дати встановлення інвалідності (а саме звернувся 12.04.2022), водночас позивач зауважує, що таке зволікання відбулось через те, що в країні почалась війна і Чернігівська область знаходилась в під окупацією Російської Федерації та на території міста проводились активні бойові дії. Таким чином позивач вважає, що вказана затримка зі зверненням відбулась не з його вини, що повинно бути враховано відповідачем при призначенні пенсії.
Ухвалою суду від 27.07.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Також відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
Вказана ухвала отримана представником ГУ ПФУ в Чернігівській області 28.07.2022 в електронному кабінеті (а.с. 15), а копія позовної заяви та доданих документів отримана 11.08.2022, що підтверджується розпискою (а.с. 16). Правом подання до суду відзиву відповідач не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом ІІІ групи, яка встановлена 28.12.2021, що підтверджується копією виписки з акта медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААВ №560014 (а.с. 5).
У зв'язку зі встановленням групи інвалідності, позивач звернувся до відповідача про призначення пенсії по інвалідності з відповідною заявою від 12.04.2022, в якій ОСОБА_1 , з поміж іншого, зазначив, що за призначенням пенсії вчасно не звернувся в зв'язку з початком бойових дій (а.с. 6).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначено позивачеві пенсію по інвалідності із 12.04.2022, що підтверджується листом від 05.07.2022 (а.с. 7).
Не погоджуючись із призначенням пенсії із дати звернення, а не з дати виникнення права на вказану пенсію, позивач 31.05.2022 звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Листом від 05.07.2022 відповідач повідомив, що пенсія призначена з 12.04.2022, тобто із дати звернення, оскільки таке звернення відбулось після спливу тримісячного строку, встановленого ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того зазначено, що на даний час законодавством не передбачено продовження термінів призначення пенсій в зв'язку з введенням воєнного стану в Україні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон № 1058-VI).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-VI передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 30 Закону № 1058-VI встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-VI призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Своєю чергою, п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону передбачено, що 1. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
З огляду на матеріали справи ОСОБА_1 набув право на пенсію по інвалідності 28.12.2021, тобто для призначення йому органом Пенсійного фонду пенсії з цієї дати останній повинен був звернутись до відповідача із відповідною заявою в строк до 28.03.2022. Водночас, матеріали справи свідчать про те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності 12.04.2022.
Вирішуючи питання щодо пропуску позивачем встановленого Законом № 1058-VI тримісячного строку звернення із заявою для призначення пенсії суд враховує таке.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану" від 24.02.2022 №64 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 року № 2119-IX.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року N 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2263-IX від 22.05.2022, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено дію воєнного стану строком на 90 діб - до 23 серпня 2022 року.
Указом Президента України №573/2022 від 12.08.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Суд звертає увагу, що місто Чернігів та Чернігівська область в період з 24.02.2022 по квітень 2022 року перебували в зоні активних бойових дій у зв'язку зі збройною агресією з боку Російської Федерації, а відповідно до наказів Пенсійного фонду України від 24.02.2022 №30о з 01.03.2022 встановлено простій, наказом №35 від 01.03.2022 функції Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нарахування пенсій та підготовки виплатних документів покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, а наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області «Про встановлення простою» від 31.03.2022 №55о з 01.04.2022 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області встановлено простій, який продовжився до 25.04.2022.
Слід зазначити, що законодавчо встановлена можливість звернення особи до органу Пенсійного фонду як особисто із заявою, так і через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України це право особи, яким він може скористатись на власний розсуд, зважаючи на наявну в нього технічну можливість це зробити. У той же час, не слід залишати поза увагою, що під час ведення на конкретній території активних бойових дій у особи могли бути тимчасові складнощі зі зв'язком, доступом до мережі інтернет, що унеможливило скористатись правом звернення за призначенням пенсії через вебпортал електронних послуг.
Крім того, з огляду на заяву позивача, останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області 12.04.2022, тобто маже одразу після закінчення активних бойових дій на території області, не зволікаючи проявив активні дії для поновлення своїх прав та інтересів. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем доведено, що в даному конкретному випадку саме ці конкретні обставини (введення військового стану та перебування Чернігівської області в зоні активних бойових дій) мали непереборний характер для позивача, що виключало можливість останнього звернутись із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в строк до 28.03.2022.
Відповідно до частини 1, пунктів 4, 10 частини 2, частини 4 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
При цьому, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При вирішенні даної справи судом взято до уваги положення частин 1, 2 статті 77 КАС України.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 260-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 28.12.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня встановлення інвалідності, а саме з 28.12.2021 та виплатити виниклу заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Дата складення повного рішення суду - 23.09.2022.
Суддя Ю. О. Скалозуб