Рішення від 12.09.2022 по справі 580/2706/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2022 року справа № 580/2706/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Паламаря П.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Трегулова Б.Л.,

представника позивача - Орленка В.В. (за ордером)

представника відповідача - Колєснік Н.І. (за посадою),

розглянувши у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57) в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 01.06.2022 року № 992 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” щодо застосування до старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області майора поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження.

26.07.2022 продовжено строк проведення підготовчого провадження.

31.08.2022 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Позов мотивовано тим, що позивача протиправно притягнули до відповідальності, оскільки службове розслідування, за результатами якого винесено оскаржуваний наказ, було проведено поза межами фактів, що викладені рапорті та наказі про проведення такого розслідування. Позивач зазначив, що постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.05.2022 року у справі №711/1801/22, визнано винним у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди, притягнуто до відповідальності іншого учасника ДТП. На думку позивача, існування такої постанови суду достатньо для прийняття рішення дисциплінарною комісією про відсутність в його діях порушень службової дисципліни, що призвели до дорожньо - транспортної пригоди (за можливими фактами яких і було розпочато службове розслідування), а тому позов підлягає до задоволення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у відзиві, зокрема зазначив, що постанова у справі №711/1801/22 не має жодного значення для визнання протиправним спірного наказу, оскільки останній винесений з інших підстав. Також вказано, що твердження позивача про вихід дисциплінарної комісії за межі предмету службового розслідування, є не обгрунтованим, оскільки не вірно розтлумачено зміст правової норми, передбаченої ч. 7 ст. 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 у відповідності до посвідчення серії НОМЕР_1 , проходить службу в органах Національної поліції України та займає посаду старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

22.04.2022 Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області наказом №703 «Про призначення та проведення службового розслідування, формування дисциплінарної комісії» призначено службове розслідування за рапортом №56/48рп/01-2022 від 22.04.2022 щодо можливого вчинення окремими працівниками ГУ НП в Черкаській області порушень службової дисципліни, які мають ознаки дисциплінарного проступків та призвели до ДПП, що мала місце 22.04.2022 за участю старшого слідчого ОСОБА_1

21.05.2022 за результатами проведеного службового розслідування, начальником ГУ НП в Черкаській області затверджено висновок, згідно п. 2 якого, за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось в порушенні вимог пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 2, 13 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ч. 1, 2 п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, п.п. 1 п. 6 розділу І та п. 13 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України затвердженого наказом МВС від 07.09.2017 № 757, абзацу 10 п. 1.10 Інструкції по експлуатації транспортних засобів ГУНП в Черкаській області затвердженої наказом ГУНП від 27.01.2016 № 122, п. 2.9 б) Правил дорожнього руху України заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності старший слідчий в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області майор поліції ОСОБА_1 . Відповідно до ст. 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України пропонується застосувати до майора поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді зауваження.

При цьому, службовим розслідуванням встановлено, що 22.04.2022 о 07.47 год. на перехресті вулиць Надпільна - Гуржіївська м. Черкаси сталася дорожньо-транспортна пригода за участю службового автомобіля Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля Mazda, р.н. НОМЕР_3 , без травмованих.

За результатами перевірки в порушення п. 13 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України затвердженого наказом МВС від 07.09.2017 № 757, абзацу 10 п. 1.10 Інструкції по експлуатації транспортних засобів ГУ НП в Черкаській області затвердженої наказом ГУ НП від 27.01.2016 № 122, майор поліції ОСОБА_1 22.04.2022 не пройшовши передрейсовий медичний огляд, здійснив виїзд вказаним автомобілем, що підтверджується відсутністю записів у дорожньому листі.

В наслідок встановлення порушень та на підставі результатів проведеного службового розслідування, затверджених висновком начальника ГУ НП в Черкаській області, 01.06.2022 щодо ОСОБА_1 прийнято наказ №992 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось в порушенні вимог пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 2, 13 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ч. 1, 2 п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, п.п. 1 п. 6 розділу та п. 13 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобі Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.09.2017№ 757, абзацу 10 п. 1.10 Інструкції по експлуатації транспортних засобів ГУПП в Черкаській області, затвердженої наказом ГУНП в Черкаській області від 27.01.2016 № 122, п. 2.9 б) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 та оголошено зауваження.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.

Крім того, судом встановлено, що Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.05.2022 року у справі №711/1801/22, ОСОБА_2 - визнано винним у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 22.04.2022 о 07.47 год. на перехресті вулиць Надпільна - Гуржіївська м. Черкаси за участю службового автомобіля Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля Mazda, р.н. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 та притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (у відповідній редакції; надалі - Закон №580-VIII), Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII (у відповідній редакції; надалі - Дисциплінарний статут).

За приписами частини першої статті 18 Закону №580-VIII поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Частина перша статті 1 Дисциплінарного статуту визначає поняття «службова дисципліна», як дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Згідно з частиною другою цієї ж статті службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Частина третя статті 1 Дисциплінарного статуту вказує, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського:

1)бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;

2)знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;

3)поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень;

4)безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону;

5)вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;

6)утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України;

7)утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини;

8)знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку;

9)підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень;

10)берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів;

11)поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень;

12)дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення;

13)сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції;

14)під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

За порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом. (ч.1-3 ст.11 Дисциплінарного статуту).

Так, ст. 12 Дисциплінарного статуту встановлює визначення дисциплінарного проступку, згідно якого останній визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Згідно встановлених фактів під час службової перевірки щодо дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 22.04.2022 о 07.47 год. за участю службового автомобіля Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , порушень ПДР працівником поліції - позивачем не виявлено. При цьому, важливо враховувати постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.05.2022 року у справі №711/1801/22, якою притягнуто іншого учасника руху ОСОБА_2 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.

Отже, виходячи з фундаментальних приписів службової дисципліни визначених, як Законом №580-VIII та і Дисциплінарним статутом, позивачем згідно матеріалів службового розслідування не вчинено жодного порушення віднесених до дисциплінарних проступків.

Щодо посилання відповідача на порушення позивачем ч. 1, 2 п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, підпунктів 1 п. 6 розділу та п. 13 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобі Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.09.2017№ 757, абзацу 10 п. 1.10 Інструкції по експлуатації транспортних засобів ГУПП в Черкаській області, затвердженої наказом ГУНП в Черкаській області від 27.01.2016 № 122, п. 2.9 б) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, то останні є необгрунтовані, оскільки як і матеріалами службового розслідування так і актом №329 хіміко-токсилогічного дослідження від 22.04.2022, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №129644, постановою серії ДП18 №522888 не встановлено порушення позивачем вимог Дисциплінарного статуту.

Отже, спірний наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» підлягає до скасування.

Згідно з частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, на підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 992 від 01.06.2022.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Суддя Петро ПАЛАМАР

Повний текст рішення виготовлено 22.09.2022