Рішення від 23.09.2022 по справі 560/6511/22

Справа № 560/6511/22

РІШЕННЯ

іменем України

23 вересня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13, зобов'язати відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення інформації про борг на суму 33935,98 грн та інформації про нараховані на цей борг штраф та пеню.

Позов мотивований тим, що позивач під час подачі звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску допустив помилку та неправильно зазначив суму доходу. Така помилка призвела до виникнення заборгованості зі сплати єдиного внеску.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що станом на 02.08.2022 в інтегрованій картці платника податків позивача по платежу 71040000 - єдиний внесок рахується заборгованість в сумі 37887,76 грн, яка виникла внаслідок самостійно поданого звіту за 2020 рік від 09.02.2021 №9357514. Податковий орган вважає, що позивач є відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту, у зв'язку з чим спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13 є правомірною.

Ухвалою від 24.06.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ФОП ОСОБА_1 .

Ухвалою від 11.07.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд продовжив ФОП ОСОБА_1 строк залишення позовної заяви без руху на 10 днів.

Ухвалою від 21.07.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав причини пропуску строку звернення до суду поважними, поновив ФОП ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

ФОП ОСОБА_1 з 21.09.2015 здійснює підприємницьку діяльність у сфері театральної та концертної діяльності (КВЕД 90.01) та перебування на спрощеній системі оподаткування 3 групи.

Позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13, відповідно до якої за останнім рахується заборгованість в сумі 33935,98 грн, в тому числі недоїмка 33379,84 грн, штраф 547,92 грн та пеня 8,22 грн.

Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до частини 4 статті 8 Закону №2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, а в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI, визначено платниками єдиного внеску.

Обов'язки платників єдиного внеску визначені частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI, згідно з приписами якої платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, що визначені законодавством.

Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 3 частини 1 статті 7 Закону №2464-VI).

Згідно з нормами частини 5 статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI передбачено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою та стягується із нарахуванням пені та штрафів.

Правила заповнення та подання звітності по нарахуванню та сплаті єдиного внеску, встановлені Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок №435).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №435 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова".

Так, фізичні особи-підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування подають до органу ДПС звіт з ЄСВ за себе один раз на рік - до 10 лютого, що настає за звітним, і заповнюють у Звіті Таблицю 2 додатку 5 (пункт 10, пункту 11 розділу ІV Порядку №435).

При цьому, Порядком №435 не передбачено повторне подання Звіту за один і той же період після граничного терміну подання Звіту, а також самостійне виправлення допущених помилок платником єдиного внеску, що перебуває на спрощені системі оподаткування під час заповнення звіту.

Досліджуючи правомірність спірної вимоги про сплату боргу, суд враховує, що позивач 09.02.2021 подав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Форма №Д5 (річна)), в якому в колонках "3" та "4", таблиці 1 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Форми №Д5 зазначив суму доходу 223615,00 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказав, що допустив помилку у вказаних колонках і зазначив суму доходу 223615,00 грн замість 43615,00 грн. У зв'язку з чим, недостовірно визначена та внесена у звіт сума нарахованого єдиного соціального внеску в розмірі 49195,30 грн, яка повинна натомість становити 9595,30 грн, за 2020 рік.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що виправлення допущених позивачем помилок у сумах, зазначених у поданому звіті по ЄСВ за 2020 рік не передбачено Порядком №435. В свою чергу, вказані обставини призвели до помилкового нарахування позивачем ЄСВ як платником, який перебуває на спрощеній системі оподаткування.

При цьому, об'єктом правопорушення, визначеного пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI є правовідносини щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Тобто, відповідальність за приписами пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI настає, якщо платник ЄСВ не сплатить або несвоєчасно сплатить суми ЄСВ у розмірі та у терміни, встановлені наведеним Законом.

Суд встановив, що позивач у 2020 році своєчасно сплачував щомісячно єдиний внесок у розмірі визначеному на основі мінімальної заробітної плати, а саме за січень - 4723,00 грн, лютий - 4723,00 грн, березень - 0,00 грн, квітень - 0,00 грн, травень - 0,00 грн, червень - 4723,00 грн, липень - 4723,00 грн, серпень - 4723,00 грн, вересень - 5000,00 грн, жовтень - 5000,00 грн, листопад - 5000,00 грн, грудень - 5000,00 грн, та розміру єдиного внеску 22%, передбаченого частиною 5 статті 8 Закону №2464-VI.

Вказані обставини підтверджені довідкою Головного управління ДПС в Хмельницькій області від 16.06.2022 №1490/АП/22-01-70-02-09.

Сплачені позивачем суми єдиного внеску відповідають положенням пункту 3 частини 1 статті 7 Закону №2464-VI.

Водночас, помилки, допущені у звіті з єдиного внеску, не є правопорушенням у розумінні пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI з урахуванням того, що судом із наданих документів встановлено сплату сум ЄСВ позивачем у повному обсязі та у терміни, визначені наведеним цим Законом.

Також суд враховує, що після виявлення помилки позивач звертався до Головного управління ДПС в Хмельницькій області з заявою про проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 щодо правильності нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування за 2020 рік.

Однак листом від 07.06.2022 №6741/6/22-01-24-08 Головне управління ДПС в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки. Контролюючий орган також зазначив, що суми самостійного визначення бази нарахування ЄСВ фізичними особами-підприємцями підлягають сплаті на загальних підставах і не підлягають скасуванню. Відповідальними за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник.

За викладених обставин та враховуючи те, що допущені помилки у звіті за 2020 рік не є правопорушенням у розумінні пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI, суд приходить висновку, що оспорювана вимога про сплату боргу не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та підлягає скасуванню в частині нарахування позивачу недоїмки в сумі 33379,84 грн.

Крім цього, слід зазначити, що спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13 містить окрім суми недоїмки також суму штрафних санкцій 547,92 грн та суму пені 8,22 грн, які застосовані до позивача відповідно до рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 28.04.2021 №007369/22-01-24-08.

Оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 28.04.2021 №007369/22-01-24-08 є чинним, а його правомірність не є предметом спору у цій справі, тому позов в частині скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13 на суму 556,14 грн задоволенню не підлягає.

Разом з тим, згідно з пунктом 2 розділу І Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року №5 інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу.

За змістом пункту 1 розділу II зазначеного Порядку з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Згідно з пунктами 4-5 розділу І Порядку відображення/занесення первинних показників у підсистемах інформаційної системи здійснюється працівниками структурних підрозділів територіальних органів ДПС за напрямами роботи.

Моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми інформаційної системи забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів.

Оскільки облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника, то матеріально-правовий інтерес платника податків полягає в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов'язань платника податків.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 13.02.2018 №816/2042/16.

Враховуючи наведені норми, суд, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків фізичної особи-підприємця шляхом виключення нарахування єдиного соціального внеску в сумі 33379,84 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України пропорційно в сумі 4921,31 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.07.2021 №Ф-33001-13 в частині нарахування ФОП ОСОБА_1 недоїмки в сумі 33379,84 грн.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення нарахування єдиного соціального внеску в сумі 33379,84 грн.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 4921,31 грн (чотири тисячі дев'ятсот двадцять одну гривню 31 коп.) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, буд. 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя О.Л. Польовий