Рішення від 23.09.2022 по справі 215/2349/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2022 рокуСправа № 215/2349/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання відмови протиправною бездіяльністю, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 15.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича, у якому просить:

1) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень при розгляді заяви від 18.08.2020 вх С-369 вирішувати її питання в межах статті 144 Конституції України і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;

2) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.08.2020 вх С-369 розпочати дисциплінарне розслідування медичного директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР Бурової І.М. і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;

3) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.08.2020 вх С-369 ініціювати забезпечення онко хворої, а не як особу з інвалідністю при амбулаторному лікуванні рецептами на безоплатні ліки і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю.

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.07.2022 справу № 215/2349/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання відмови протиправною бездіяльністю, передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 19, 20 КАС України.

3. Справа № 215/2349/22 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 12.08.2022, та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Верба І.О.

4. Ухвалою суду від 16.08.2022 клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та звільнення від сплати судового збору задоволено, поновлено строк звернення до суду, звільнено позивача від сплати судового збору за подання цього позову, прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору, витребувано докази.

5. Ухвала від 16.08.2022 та копія позову одержані відповідачем 30.08.2022.

6. Ухвалою суду у зв'язку із відсутністю компетенційного спору між сторонами, беручи до уваги правові висновки, висловлені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2019 у справі № 820/3713/17, від 12.06.2019 у справі № 9901/70/19, від 04.12.2019 у справі № 826/6233/17, Верховним Судом у постанові від 07.10.2020 у справі № 200/4659/17, закрито провадження у цій справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України в частині позовних вимог про:

1) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень при розгляді заяви від 18.08.2020 вх С-369 вирішувати її питання в межах статті 144 Конституції України;

2) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.08.2020 вх С-369 розпочати дисциплінарне розслідування медичного директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_3 ;

3) встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.08.2020 вх С-369 ініціювати забезпечення онко хворої, а не як особу з інвалідністю при амбулаторному лікуванні рецептами на безоплатні ліки.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

7. Позивач подав Голові Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 заяву від 18.08.2020 вх. С 369, яка направлена відповідачу і зареєстрована 20.08.2020 вх. № С-5292-П, який відмовив у забезпеченні фундаментальних прав, належним чином заяву не розглянув, так як рішення на заяву від 18.08.2020 вх. С-369 позивач не отримав на цей час.

8. Предметом позову є управлінська функція відповідача, акт управління (рішення), який не наданий.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач заяв по суті спору та витребувані докази не надав.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10. ОСОБА_1 подав голові Тернівської районної у місті ради подав Голові Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 заяву від 18.08.2020 вх С-369, в якій просив:

1) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити правовим актом зобов'язати ОСОБА_3 видати безоплатні рецепти на ті самі ліки за рецептами від 07.07.2020 без №, від 18.07.2020 № 487, № 488, № 489, № 490, № 491, № 492, № 493 від 30.07.2020, № 239 від 04.08.2020, № 43, № 44, № 45 (разом 12 рецептів) та за поданими від 07.07.2020 без №, від 18.07.2020 № 487, № 488, № 489, № 490, № 491, № 492, № 493 від 30.07.2020, № 239 від 04.08.2020, № 43, № 44, № 45 (разом 12 рецептів), якщо відсутні повноваження для належного реагування;

2) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити правовим актом вжити заходи для якості надання медичних послуг, забезпечення права онкохворої на попередження за можливістю страждань і болю (ст.3, ч.2 ст.28 Конституції України) для безоплатного відпуску ОСОБА_5 лікарських засобів, зазначених в рецептах від 10.08.2020 № 314, № 315, № 316, № 317 від 17.08.2020, № 241, № 242, № 243, № 244 (8 рецептів) та памперсами за термін з 20.09.2019 по 01.01.2020;

3) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити вжити заходи до начальника Управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко K.B., який не видав наказ до 18.08.2020, щодо забезпечення ОСОБА_5 , як онкохворої людини, безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 та який використовує бюджетні кошти не за призначенням;

4) подати клопотання начальнику Управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко K.B., а саме: просити надати пояснення про ліки за наданими в додатках рецептами від 10.08.2020 № 314, № 315, № 316, № 317 від 17.08.2020, № 241, № 242, № 243, № 244 (8 рецептів) чи призначені ОСОБА_5 для лікування її організму від онкохвороби з переліком ліків попунктно для амбулаторного лікування її онкохвороби;

5) надати і вирахувати суму коштів на ліки відповідно до наданих рецептів від 10.08.2020 № 314, № 315, № 316, № 317 від 17.08.2020, № 241, № 242, № 243, № 244 (8 рецептів), а також окремо зазначити 50% вартості цих ліків;

6) частково загладити моральні страждання сумою у розмірі 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме: 2102 грн х 600 = 1261200 грн;

7) надати запрошення з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви від 18.08.2020, а після її розгляду, висновки викласти в індивідуальному правовому акті, який надати мені;

8) надати штатний розклад КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР із зазначенням тарифних окладів;

9) дисциплінарного стягнення медичного директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_3 за порушення нею присяги, непідкорення ст.ст.3, 22, ч.2 ст.ст.28, 49 Конституції України, не забезпеченні права на попередження за можливістю страждань і болю, права на медичні профілактичні заходи відповідно до ч.1 ст.3, п.7 ст.4, ст.6, 10, п.«а», «б» ст.10, ст.31, 32, 42, ч.1 ст.43, ст.53, п. «а» ст.78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я»;

10) надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради та Криворізького міськвиконкому.

11. 20.08.2020 Виконком Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради направив заяву позивача від 18.08.2020 на підставі статті 7 Закону України «Про звернення громадян» для розгляду та вирішення питання по суті за належністю до виконавчого комітету Криворізької міської ради, про що повідомленням від 21.08.2020 № С-369 повідомлено позивача.

12. Вказані обставини встановлені у справі № 215/5127/20.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду

14. Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).

15. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства (частина шоста статті 5 Закону № 393/96-ВР).

16. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).

17. Відповідно до статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

18. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (стаття 10 Закону № 280/97-ВР).

19. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).

20. Відповідно до статті 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII), Держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров'я і забезпечує його захист.

21. Кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичної допомоги, до якої належать: екстрена медична допомога; первинна медична допомога; вторинна (спеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; третинна (високоспеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; паліативна допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

22. Держава гарантує громадянам України та іншим визначеним законом особам надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України на умовах та в порядку, встановлених законодавством.

23. Згідно із пунктом 2 розділу І «Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.03.2018 № 503, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2018 за № 347/31799 (далі - Порядок № 503), цей Порядок є обов'язковим для виконання усіма надавачами медичних послуг, що надають медичні послуги, пов'язані з первинною медичною допомогою за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (надавачі ПМД).

24. «Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» (декларація) означає документ, що підтверджує волевиявлення пацієнта (його законного представника) про вибір лікаря, який надаватиме йому первинну медичну допомогу (ПМД) (пункт 3 розділу І Порядку № 503).

25. Пацієнт, який не обрав лікаря та перебуває у невідкладному стані, має право отримати безперервну та безоплатну ПМД у державних і комунальних закладах охорони здоров'я, а також звернутися до НСЗУ або його територіальних органів за роз'ясненнями стосовно надавачів ПМД для забезпечення можливості реалізувати своє право на вибір лікаря (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 503).

26. Пацієнт має право на отримання медичних послуг, пов'язаних з ПМД, у надавача ПМД з моменту подання йому Декларації та до її припинення (пункт 8 розділу ІІ Порядку № 503).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

27. Заявлений спір розглядається в межах обґрунтування та змісту позовних вимог.

28. Суд зазначає, що право визначення предмету спору та особи, до якої заявлені вимоги, в розглянутому випадку належить безпосередньо позивачу.

29. Позивачем заявлено позовні вимоги до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича.

30. У заявленому спорі суд не знайшов підстав для втручання у процесуальні права позивача, який згоду на заміну відповідача не надав.

31. За загальним правилом, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, при цьому, таке право кореспондується із обов'язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов'язків.

32. У заявленому спорі позивач оскаржує бездіяльність заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича, за результатом розгляду заяви від 18.08.2020 , яка полягає у відмові:

- при розгляді заяви вирішувати її питання в межах статті 144 Конституції України;

- за результатом розгляду заяви розпочати дисциплінарне розслідування медичного директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_3 ;

- за результатом розгляду заяви ініціювати забезпечення онко хворої, а не як особу з інвалідністю при амбулаторному лікуванні рецептами на безоплатні ліки.

33. Похідними вимогами заявлено зобов'язання відповідача вчинити вказані дії.

34. Надаючи оцінку позовним вимогам про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яку позивач вбачає у відмові від процедури надання рішення згідно статті 144 Конституції України, суд зазначає, що розгляд вказаної заяви позивача не передбачає прийняття відповідачем рішення, вказаного у статті 144 Конституції України.

35. Матеріалами справи не підтверджено обов'язок відповідача прийняти рішення про дисциплінарне розслідування медичного директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР Бурової І.М., що є підставою для відмови у позові у цій частині.

36. Відповідач не наділений повноваженнями на прийняття актів індивідуальної дії, про які заявляє позивач, а також подання клопотань міському голові, начальнику управління охорони здоров'я по порушених позивачем питанням, у тому числі для прийняття індивідуальних актів по безоплатному медичному забезпеченню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

37. Судом не встановлено порушення прав позивача оскаржуваною бездіяльністю, відповідачем не порушено права позивача, на захист яких надано цей позов.

38. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

39. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

40. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича (пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50101) про визнання відмови протиправною бездіяльністю - відмовити повністю.

41. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба