Справа № 132/1619/22
3/132/1192/22
Іменем України
23.09.2022р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Сєлін Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, за ч.7 ст.121 КУпАП,
На адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 324263 від 22.07.2022 року у відношенні ОСОБА_2 за ч.1 ст.121 КУпАП, який підлягає поверненню органу поліції для належного оформлення з огляду на наступне:
За приписами пункту 2 статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 251 КУпАП установлено, що доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 2 статті 251 КУпАП).
Процедуру оформлення поліцейськими підрозділів поліції та поліцейськими, на яких покладаються обов'язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція, матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі визначає Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року № 1395, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року №1408/27853 (надалі - Інструкція).
Згідно пункту 5 розділу І Інструкції, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення. Поліцейські складають протоколи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачені частинами четвертою, сьомою - дев'ятою статті 121, частинами п'ятою і сьомою статті 122, частиною першою статті 122-2, статтями 122-4, 122-5, частинами другою і третьою статті 123, статтею 124, частиною третьою статті 126, частиною четвертою статті 127, статтями 127-1, 130, 139, частиною четвертою статті 140, статтею 188-28 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Інструкції, протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: 1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності; 2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання; 3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння; 4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
За пунктами 4, 5 розділу VII Інструкції, поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, а за матеріалами про адміністративні правопорушення, передбачені частинами другою та третьою статті 130 КУпАП, - довідку про належність транспортного засобу. У разі встановлення повторності правопорушення до протоколу (якщо протокол складається) долучається довідка, у якій міститься інформація про дату вчинення попереднього адміністративного правопорушення і прийняте в справі рішення.
Однак, в порушення вимог даної Інструкції, до матеріалів адміністративного протоколу не було долучено належним чином оформленої та засвідченої довідки про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, та довідки про отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Особа, відносно якої складено адміністративний протокол, у судове засідання не з'явилася, у зв'язку із чим, суд позбавлений можливості самостійно з'ясувати питання щодо наявності або відсутності у особи посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
При цьому, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення та відомості викладені в ньому (зокрема і інформація щодо серії та номеру посвідчення водія), без його належного правового аналізу, не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому (зокрема і щодо серії та номеру посвідчення водія) повинні бути перевірені за допомогою належних доказів.
Даний висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, який міститься у постанові від 10 травня 2018 року у справі №760/9462/16-а.
Таким чином, в даному конкретному випадку, встановлення наявності повторності вчинення адміністративного правопорушення, а також наявності або відсутності у особи посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, посвідчується виключно належним чином оформленою та засвідченою довідкою, яку поліцейський згідно вимог Інструкції, зобов'язаний підготувати та долучити до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім цього, до матеріалів протоколу у якості доказів долучено постанову серії ЕАО № 5183773 від 25.12.2021 року та фото автомобіля, які не оформлені в передбаченому законом порядку, оскільки не засвідчені уповноваженої особою органу поліції.
Наявність перелічених недоліків, унеможливлює розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення.
За змістом статті 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам статті 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, враховуючи недоліки допущені при оформленні даного протоколі і те, що строк накладення адміністративного стягнення не витік, вважаю, що протокол слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 283 та 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний протокол про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст.121 КУпАП, повернути відповідному органу поліції, для належного оформлення.
Згідно пункту 11 розділу ХV Інструкції, матеріали справ про адміністративні правопорушення, повернуті судами для належного дооформлення, оформлюються уповноваженими підрозділами поліції в межах строків розгляду справи, але не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, та надсилаються до відповідних судів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя