Справа № 132/1800/22
Провадження № 1-кс/132/379/22
Ухвала
про тимчасовий доступ до речей та документів
22.09.2022р. місто КАЛИНІВКА
Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання начальника сектору дізнання ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_2 , погоджене прокурором Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42022022330000047 від 03 червня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України,
Начальник сектору дізнання відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_2 , за погодженням з прокурором Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , звернувся 21.09.2022р. до суду із клопотанням про надання тимчасового доступу до документів ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що 17.05.2022р. до відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП надійшла заява від ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 про те, що її колишній чоловік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , злісно ухиляється від сплати аліментів на утримання доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та допустив заборгованість на загальну суму 161951,92 грн., що значно перевищує суму виплат за три місяці відповідних платежів. Під час допиту в якості потерпілої ОСОБА_4 встановлено, що її колишній чоловік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (надалі- РНОКПП) НОМЕР_1 з Державного реєстру фізичних осіб- платників податків, злісно ухиляється від сплати аліментів на утримання дітей: доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , окрім того ОСОБА_5 має відповідні доходи, однак аліменти сплачує не систематично. Виходячи з того, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою досягнення дієвості цього провадження, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до інформації про усі види доходів ОСОБА_5 з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків з 21.09.2015р. до 01.06.2022р., що знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до п.70.15 ст.70 Податкового кодексу відомості з ДРФО є інформацією з обмеженим доступом і використовується контролюючими органами виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України. Відповідно до п.6 р.1 Порядку обробки персональних даних у базі персональних даних - Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.02.2015р. №210, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2015р. №278/26723, володільцем бази персональних даних ДРФО є ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до п.1 р.3 Порядку відомостей про джерела/суми нарахованих та/або отриманих доходів платника податків - фізичної особи включаються до складу персональних даних ДРФО. Згідно з вимогами р.7 Порядку, без згоди фізичної особи - платника податків її персональні дані можуть передаватися за рішенням суду. Тимчасовий доступ до вказаної інформації має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, надасть можливість використати як доказ відомості, що містяться в них та надасть можливість встановити обставини, що підлягають доказуванню, тобто час, місце, спосіб вчинення кримінального правопорушення. Враховуючи, що інформація про усі види доходів ОСОБА_5 з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків з 21.09.2015р. до 01.06.2022р. має суттєве значення у даному кримінальному провадженні та іншим способом дані інформацію тримати неможливо, тому виникла необхідність у здійсненні вказаного заходу забезпечення кримінального провадження, в зв'язку із чим начальник сектору дізнання звернувся до суду з даним клопотанням.
Дізнавач в судове засідання не з'явився, на адресу суду подав клопотання про розгляд справи у його відсутність на підставі наданих доказів, без технічної фіксації судового процесу.
Дослідивши додані до клопотання документи, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відділенням поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022022330000047 від 03 червня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно п.4 ч.1 ст.162 КПК України, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах.
За положеннями ч.2 ст.11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про інформацію», податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України (надалі ПК України) та іншими законами.
Статтями 20-21 Закону України «Про інформацію» визначено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.
Згідно п.п.17.1.9 п.17.9 ст.17 ПК України, платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.
Відповідно до п.п.20.1.23 п.20.1 ст.20, п.п.21.1.6, 21.1.7 п.21.1 ст.21 ПК України, контролюючі органи мають право: надавати відповідно до закону інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Державного реєстру страхувальників органам державної влади, Пенсійному фонду України та органам фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи; надавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування на їх письмовий запит відкриту податкову інформацію в порядку, встановленому законом.
Частинами 2 та 3 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.
Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; 4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.
Згідно п.70.1, 70.3. та п.п.70.15.2 п.70.15 ст.70 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
Відомості з Державного реєстру: є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відповідно до додатку 2 до наказу Державної фіскальної служби України «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ІНФОРМАЦІЯ_7 » № 875 від 19.10.2016 року, до функцій і процедур, які здійснюють структурні підрозділи ДПІ/ОДПІ віднесено: формування відомостей про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків фізичною особою, які наявні в інформаційному фонді Державного реєстру центрального рівня та видача фізичним особам відомостей про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків.
З огляду на вищевикладене, начальником СД відділення поліції № 1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майором поліції ОСОБА_2 доведено, що відомості доступ до яких він просить надати, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Слідчому судді також доведено, що відомості, до яких начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 майор поліції ОСОБА_2 просить надати доступ в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у справі, зокрема для встановлення наявності чи відсутності в діях ОСОБА_5 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України, а відтак останні можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 6 ст.163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.160-166, 309 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання начальника сектору дізнання ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42022022330000047 від 02 червня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми (джерела) виплачених доходів та утриманих податків відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , за період з 21.09.2015 року по 01.06.2022 року, що знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх копії.
Дозволити здійснення тимчасового доступу начальнику сектору дізнання ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_2 та/або старшому дізнавачу сектору дізнання ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_7 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя