22 вересня 2022 року
м. Київ
справа №140/11284/21
адміністративне провадження № К/990/24109/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Юрченко В.П., Яковенка М.М.,
розглянув матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (ДПС України) на додаткове рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Ерго Волинь Люкс» до ГУ ДПС, ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ТОВ «Ерго Волинь Люкс» у жовтні 2021 року звернулося до суду з адміністративним позовом до ГУ ДПС, ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.06.2021 №2814680/44021475 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану ТОВ «Ерго Волинь Люкс» податкову накладну від 25.05.2021 №16.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2021 позов задоволено повністю.
Додатковим рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022, заяву позивача про ухвалення додаткового рішення задоволено частково: стягнуто на користь ТОВ «Ерго Волинь Люкс» за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1250,00 грн; стягнуто на користь ТОВ «Ерго Волинь Люкс» за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1250,00 грн.
02.09.2022 ГУ ДПС та ДПС України направлено на адресу Верховного Суду засобами поштового зв'язку касаційну скаргу на додаткове рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина третя статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, далі - КАС).
Частиною першою статті 13 КАС визначено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень адміністративну справу №140/11284/21 розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частин першої, другої статті 257 КАС за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною четвертою цієї статті за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
ГУ ДПС та ДПС України у касаційній скарзі не наводять доводів, що суд першої інстанції неправомірно (помилково) розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження. Колегією суддів, призначеною для вирішення питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою відповідачів, також не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права при розгляді справи у спрощеному позовному провадженні.
Додаткове рішення є невід'ємною частиною рішення, яким розглянуто справу по суті, тому при оцінці касаційної скарги на предмет допустимості касаційного оскарження додаткового рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022, слід застосовувати такий же критерій.
Доводів про наявність виключних обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС, відповідачами не наведено, судовою колегією такі обставини також не встановлені.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 248, 328, пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Волинській області та Державної податкової служби України на додаткове рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
СуддіЄ.А. Усенко В.П. Юрченко М.М. Яковенко