Постанова від 21.09.2022 по справі 160/3174/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2022 року

м. Київ

справа № 160/3174/19

адміністративне провадження № К/9901/3412/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Яковенка М. М.,

суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 160/3174/19

за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ягуар-СТГ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

за касаційною скаргою Дніпропетровської міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Єфанова О. В.) від 21 грудня 2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду (склад колегії суддів: Круговий О. О., Прокопчук Т. С., Шлай А. В.) від 28 жовтня 2020 року,

УСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. У квітні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ягуар-СТГ» (далі - ТОВ «Ягуар-СТГ») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01 листопада 2018 року № 0030251404.

2. В обґрунтування позову позивач зазначає, що станом на дату подання відповідних декларацій з плати за землю за 2017 рік та 2018 рік останнім було правомірно сформовано дані для обчислення орендної плати на підставі інформації наданих компетентним органом, у відповідності до повноважень, покладених на такий орган в межах пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України (далі - ПК України.

3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2019 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення від 01 листопада 2018 року за № 0030251404 в частині суми грошового зобов'язання в розмірі 437 731 грн, з них: основного зобов'язання (податкового зобов'язання) в розмірі 350 184,80 грн та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 87 546,20 грн.

Стягнуто на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в розмірі 6 549,56 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, 29 січня 2021 року Дніпропетровська міська рада звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року, і ухвалити нове рішення, яким відмовити ТОВ «Ягуар-СТГ» в задоволенні позову.

Водночас в касаційній скарзі Дніпропетровська міська рада заявила клопотання про зупинення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2019 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року.

5. Ухвалою Верховного Суду від 01 березня 2022 року, після усунення недоліків касаційної скарги, відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.

6. 14 травня 2021 року до Верховного Суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останнє просить задовольнити касаційну скаргу.

7. Також 14 травня 2021 року до Верховного Суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання про заміну відповідача по справі - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).

Розглянувши зазначене клопотання та враховуючи реформування податкової системи і реорганізацію податкових органів, Верховний Суд в порядку, встановленому статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), допускає заміну відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).

8. 23 червня 2021 року до Верховного Суду від ТОВ «Ягуар-СТГ» надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останнє просить закрити касаційне провадження за касаційною скаргою Дніпропетровської міської ради.

9. Ухвалою Верховного Суду від 03 лютого 2022 року у задоволенні клопотання Дніпровської міської ради про зупинення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2019 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року у справі № 160/3174/19 відмовлено.

10. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд у попередньому судовому засіданні.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

11. Судами попередніх інстанцій встановлено, що в користуванні TOB «Ягуар-СТГ» перебувають земельні ділянки на підставі укладених з Дніпропетровською міською радою договорів оренди землі та додаткових договорів оренди землі, а саме:

- договору оренди земельної ділянки від 16 вересня 2008 року терміном до 16 вересня 2023 року, державна реєстрація якого відбулася 28 жовтня 2008 року за № 040810400341, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішень міської ради № 141/34 від 08 липня 2008 року та № 39/35 від 06 серпня 2008 року прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1397 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 49, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0039. Цільове використання земельної ділянки - 1.11.6 інша комерційна діяльність;

- договір оренди земельної ділянки від 16 березня 2005 року терміном до 16 березня 2020 року, державна реєстрація якого відбулася 29 серпня 2005 року за № 040510400763, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішення міської ради № 162/25 від 08 липня 2008 року прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,6887 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 51, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0032. Цільове використання земельної ділянки - 1.11.6 інша комерційна діяльність;

- додатковий договір до договору оренди землі від 16 березня 2005 року терміном до 16 березня 2020 року, державна реєстрація якого відбулася 29 серпня 2005 року за № 040510400763, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішення міської ради № 2/27 від 23 січня 2008 року, № 31/28 від 13 лютого 2008 року та № 39/35 від 06 серпня 2008 року прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,6887 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 51, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0032.

12. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Ягуар-СТГ» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельні ділянки, що перебувають в користуванні ТОВ «Ягуар-СТГ» на підставі укладених договорів оренди землі площею 1,6887 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0032) та площею 0,1397 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0039) за період з 01 січня 2017 року по 31 липня 2018 року.

13. За результатом проведеної перевірки, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пунктів 286.1, 286.2 статті 286, пункту 289.1 статті 289 ПК України внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Соборного району за період з 01 січня 2017 року по 31 липня 2018 року на суму 554 459,25 грн, в тому числі за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року на суму 350 184,80 грн, за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року на суму 204 274,45 грн.

14. На підставі вказаних висновків, 01 листопада 2018 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0030251404 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб та за штрафними санкціями на загальну суму 693 074,06 грн.

15. Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

16. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, виходили з того, що відповідачем при проведенні перевірки були використані дані Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, які були сформовані некоректно та містили невірні дані, які, в свою чергу, мали наслідком формування неправомірних висновків щодо сплати позивачем орендної плати за землю за 2017 рік.

17. Щодо 2018 року, то суди зауважили, що позивачем не сплачено орендну плату за землю за період січень-липень 2018 року згідно уточнюючої декларації від 18 вересня 2018 року.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

18. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судами неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у справі.

19. Підставою касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржником зазначено пункти 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

20. Зокрема в доводах касаційної скарги відповідач зазначає, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки Верхового Суду викладені у постановах від 06 лютого 2020 року по справі № 820/3488/16, від 14 травня 2020 року по справі № 826/13115/16, від 24 листопада 2015 року по справі № 21-2352а15, від 26 червня 2018 року по справі № 826/10930/13-а, від 07 серпня 2018 року по справі № 826/1209/14, від 09 квітня 2019 року по справі № 826/9300/16, від 27 січня 2020 року по справі № 804/886/18.

21. Скаржник наголошує, що ТОВ «Ягуар-СТГ» користується вказаними вище земельними ділянками без оформлення документів на них у зв'язку з чим Підприємством занижено суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1397 га в податковій декларації з плати за землю за 2017 рік на суму та земельної ділянки площею 1,6887 га в податковій декларації з плати за землю за 2017 рік на суму 324 495,09 грн.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України (тут і далі, в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), виходить з такого.

23. Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

24. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (підпункт 14.1.73. пункту 14.1 статті 14 ПК України).

25. Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

26. Особливості справляння орендної плати визначено у статті 288 ПК України.

27. Згідно з пунктом 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

28. Відповідно до пунктів 288.2, 288.3, 288.4, 288.5 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, зокрема, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

29. У пункті 288.7 статті 288 ПК України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

30. Статтею 285 ПК України визначено базовий податковий (звітний) період для плати за землю, яким є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 01 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

31. Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

32. Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

33. Згідно пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

34. Отже, визначення платниками суми орендної плати проводиться на підставі даних Державного земельного кадастру та з використанням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у встановленому порядку.

35. Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

36. Згідно з частиною п'ятою статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема земельного податку.

37. Частиною першою статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI) передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

38. Зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом (частина третя статті 26 Закону № 3613-VI).

39. Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 3613-VI відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

40. Пункт 4 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3613-VI передбачає, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.

41. Тобто, з 01 січня 2013 року (з моменту запровадження роботи Державного земельного кадастру) відомості щодо цільового призначення земельної ділянки повинні були вміщувати інформацію як про категорію земель, так і вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель.

42. Відповідно до пункту 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23 березня 1995 року (у редакції на час спірних правовідносин), дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви. При цьому одним з множників у формулі, за якою визначається нормативно грошова оцінка кадастрового метра земельної ділянки населених пунктів відповідно до пункту 21 названої Методики, є Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

43. З 01 січня 2017 року процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489 (надалі також - Порядок №489).

44. Пунктом 5 розділу ІІ Порядку №489 визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548.

45. Як встановлено судами попередніх інстанцій, при розрахунку орендної плати за землю на 2017 рік, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Космічна, 51, позивачем використаний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01 березня 2017 року № 601/86-17, із коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф - « 2,00». Відповідно до розділу цільове призначення (КВЦПЗ) «інформація не внесена до відомостей Державного земельного кадастру».

46. Також, при розрахунку орендної плати за землю на 2017 рік, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Космічна, 49, позивачем використаний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01 березня 2017 року № 602/86-17, із коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф - « 2,00». Відповідно до розділу цільове призначення (КВЦПЗ) «інформація не внесена до відомостей Державного земельного кадастру».

47. В свою чергу, 25 червня 2018 року Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську, на заяву відповідача, було сформовано витяг № 81/220618/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, згідно якої, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Космічна, буд.49, визначена станом на 01 січня 2017 року на рівні 4 281 617.29 грн (Цільове призначення земельної ділянки (ЦВЦПЗ): 03.10 - для буд. та обслуг. будівель ринкової інфраструктури (адм.буд., оф.прим. та інших буд.гром.забуд., які викор. для здійснення підприємн. та інш. діяльності, пов'яз. з отрим. прибутку. Коефіцієнт (Кф) - 2,5).

48. Також, 20 липня 2018 року управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську, на заяву відповідача, було сформовано витяг № 57/130718/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, згідно якої, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул.. Космічна, буд.51, визначена станом на 01 січня 2017 року на рівні 54 082 515.64 грн (Цільове призначення земельної ділянки (ЦВЦПЗ): 03.10 - для буд. та обслуг. будівель ринкової інфраструктури (адм.буд., оф.прим. та інших буд.гром.забуд., які викор. для здійснення підприємн. та інш. діяльності, пов'яз. з отрим. прибутку. Коефіцієнт (Кф) - 2,5).

49. Отже, відповідно до змісту наведених витягів, при визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, застосовані різні коефіцієнти функціонального використання (Кф) із значенням « 2,0» та « 2,5» відповідно, що і призвело до визначення різної нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за адресами: м. Дніпро, вул.. Космічна, буд.49 та м. Дніпро, вул. Космічна, буд.51.

50. Відповідно до примітки 2 до Додатку 1 Порядку № 489 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), у разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.

51. Таким чином, з 01 січня 2017 року визначення Кф знаходиться у прямій залежності від коду КВЦПЗ, відомості про який містяться у Державному земельному кадастрі. У разі відсутності таких відомостей при розрахунку нормативної грошової оцінки має застосовуватись Кф 2,0. Внесення даних до Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок здійснюється за заявою власника або користувача.

52. Враховуючи наведені вище положення законодавства та встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, колегія суддів вважає, що у сформованих Витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 01 березня 2017 року № 601/86-17 та № 602/86-17, які були використані позивачем для розрахунку річної суми орендної плати за 2017 рік, правильно було розраховано нормативну грошову оцінку - до внесення інформації щодо коду КВЦПЗ із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення Кф згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів від 25 листопада 2016 року № 489 із зазначенням 2,0.

53. В контексті встановлених обставин у цій справі слід врахувати, що в матеріалах справи відсутні інші дані (витяги, довідки) щодо нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок станом на 01 січня 2017 року.

54. Саме після приведення відомостей Державного земельного кадастру у відповідність до вимог чинного законодавства в частині внесення коду Класифікації видів цільового призначення земель згідно із наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, на підставі якої визначається коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, розрахунок орендної плати здійснюється на підставі нового значення нормативно грошової оцінки.

55. Такі ж висновки за подібних правовідносин зроблено Верховним Судом у постанові від 27 січня 2020 року у справі № 804/886/18.

56. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій правильно виходили з того, що платник податків не мав змоги передбачити зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2018 році, під час розрахунку та сплати земельного податку в 2017 році на підставі належним чином отриманих даних Держгеокадастру.

57. За наведеного, позивач правомірно, у відповідності до відомостей, наданих органом Держгеокадастру у 2017 році, здійснив обрахунок розміру орендної плати на підставі нормативної грошової оцінки оцінку земельних ділянок, вказаної у Витягах із технічної документації від 01 березня 2017 року № 601/86-17 та № 602/86-17. Натомість, відповідач безпідставно під час перевірки правомірності розрахунку та сплати позивачем орендної плати застосував відомості, надані відділом Держгеокадастру у 2018 році за попередні роки.

58. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів щодо протиправності прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення від 01 листопада 2018 року № 0030251404 в частині нарахування позивачу податкових зобов'язань та штрафних санкцій за 2017 рік та необхідності його скасування в цій частині.

59. Суд також зазначає про необґрунтованість посилання скаржника на висновки Верховного Суду у постановах від 06 лютого 2020 року по справі № 820/3488/16, від 14 травня 2020 року по справі № 826/13115/16, від 24 листопада 2015 року по справі № 21-2352а15, від 26 червня 2018 року по справі № 826/10930/13-а, від 07 серпня 2018 року по справі № 826/1209/14, від 09 квітня 2019 року по справі № 826/9300/16, від 27 січня 2020 року по справі № 804/886/18, які не є релевантними до спірних правовідносин у даній справі.

60. Враховуючи вищенаведене, Суд касаційної інстанції погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанції, не спростованими доводами касаційної скарги, про наявність законних підстав для часткового задоволення позову.

61. Суд касаційної інстанції визнає, що суди не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

62. Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Замінити відповідача у справі - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).

Касаційну скаргу Дніпропетровської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року у справі № 160/3174/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач М. М. Яковенко

Судді І. В. Дашутін

О. О. Шишов