Постанова від 22.09.2022 по справі 300/6538/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/6538/21 пров. № А/857/9720/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді : Кухтея Р.В.,

суддів : Обрізка І.М., Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року (ухвалене головуючим-суддею Борщовським Т.І. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Івано-Франківську) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській (далі - ГУ ПФУ, пенсійний орган, відповідач) щодо перерахунку йому пенсії на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - Івано-Франківський ОТЦ та СП) довідки №9/1/3732 від 20.09.2021 про розмір грошового забезпечення (далі - Довідка) та зобов'язати відповідача провести йому з 01.04.2019 перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів однією сумою.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2021 позовні вимоги були задоволені частково. Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у проведенні з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки та зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату його пенсії на підставі вказаної довідки, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та проведених платежів, з 01.04.2019 по 25.04.2021 включно. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій через неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права просить його скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити його адміністративний позов повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що перехід на пенсію по інвалідності не змінює правовідносин щодо визначення видів грошового забезпечення та їх розмірів, що враховуються при визначенні розміру пенсії. Вказує, що при переході на пенсію по інвалідності, чи зміні груп інвалідності органи пенсійного фонду не вимагають оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, оскільки оновлена довідка видається лише при зміні грошового забезпечення. Скаржник переконаний, що має право на отримання пенсії в розмірі, обчисленому відповідачем на підставі довідки №9/1/3732 від 20.09.2021 без обмеження певним періодом.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992, що підтверджується матеріалами пенсійної справи №0901007542 (Міноборони) : протоколами від 06.03.2008, від 21.06.2012.

Згідно протоколу за пенсійною справою №0901007542 (Міноборони) від 21.06.2012, пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 79% грошового забезпечення, яке включало такі складові, а саме : посадовий оклад 1030,00 грн; оклад за військове звання 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 462,00 грн; надбавка за умови режимних обмежень, допуск ф. 2 - 15% - 154,50 гр;, надбавка за особливо важливі завдання - 50% - 808,50 грн; премія - 10% - 103,00 грн.

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №103), у березні 2018 року склав та направив до ГУ ПФУ довідку №ХД15430 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою : начальник другого відділення Галицького РВК, яку він займав на день звільнення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018. Вказана довідка передбачала такі види грошового забезпечення : посадовий оклад 4370,00 грн; оклад за військове звання 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 2855,00 грн.

Так, на підставі відомостей вказаної довідки, ГУ ПФУ, з 01.04.2018, в тому числі за період з 01.01.2018, було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 01.01.2018.

Згідно протоколу за пенсійною справою №0901007542 (Міноборони) від 06.05.2021, ОСОБА_1 з 26.04.2021 було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності (група 2) згідно Закону №2262-XII.

Згідно вказаного протоколу, грошове забезпечення для обчислення пенсії складається з посадового окладу - 4370,00 грн, окладу за військовим званням - 125,00 грн, процентної надбавки - 2247,50 грн, надбавки за умови режимних обмежень, допуск ф. 2 - 15% - 655,50 грн, а всього 10769,25 грн.

Рішенням Міністра оборони України №7503/з/1 від 27.05.2021 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат було зобов'язано надати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019.

На виконання вказаного рішення, на підставі особової пенсійної справи ХД22105, Івано-Франківський ОТЦ та СП видав довідку №9/1/3732 від 20.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою начальник другого відділення Галицького РВК Івано-Франківської області, яку він займав на день звільнення, яке включає, крім посадового окладу в розмірі 4370,00 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1340,00 грн та надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2855,00 грн, також надбавку за таємність (15%) в розмірі 655,50 грн, надбавку за особливості проходження служби (65%) в розмірі 5567,25 грн та премію (53%%) в розмірі 2316,10 грн, а всього 17103,85 грн.

23.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок основного розміру його пенсії згідно відомостей довідки Івано-Франківського ОТЦ та СП про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Листом №8273-8007/П-02/8-0900/21 від 12.10.2021 ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки Івано-Франківського ОТЦ та СП №9/1/3732 від 20.09.2021, оскільки Кабінет Міністрів України після 05.03.2019 не приймав будь-яких рішень щодо умов та порядку перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.

Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу, позивач звернувся в суд з даним позовом

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з 26.04.2021 позивача за його заявою переведено з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII. За таких обставин на підставі рішення територіального органу пенсійного фонду з 26.04.2021 між позивачем та відповідачем виникли нові правовідносини. Дослідження обставин правомірності визначення в протоколі від 06.05.2021 складових та розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою виходить за межі дослідження в цій адміністративній справі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права, а також при повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, виходячи з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (частина перша).

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя).

Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом п.2 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), пунктом першим якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 Постанови №103 відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ постановлено : перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

Згідно п.2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у Порядку №45 та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, а саме : пункт 5 викладено в такій редакції : «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно статті 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103.

При цьому, Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №2826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 Постанови №103 було скасовано.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.10 Постанови №704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою №103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та сама Постанова №704 є чинними.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Разом з тим, у зв'язку із скасуванням п.2 Постанови №103 вищевказаним рішенням суду, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.03.2020, прийнятої за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19.

Отже, з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням суду по справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з 01.04.2019 позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови №704 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджено, що у зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, Івано-Франківський ОТЦ та СП видав довідку №9/1/3732 від 20.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.

Вищевказана довідка та заява позивача є підставою для перерахунку пенсії.

Разом з тим, як видно з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, з 26.04.2021 за заявою ОСОБА_1 від 26.04.2021 його переведено з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, з 26.04.2021 між позивачем та відповідачем виникли нові правовідносини. При цьому, колегія суддів зазначає, що дані обставини щодо правомірності визначення в протоколі від 06.05.2021 складових та розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою не є предметом дослідження у даній справі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково шляхом зобов'язання ГУ ПФУ здійснити позивачу перерахунок та виплату його пенсії на підставі вищевказаної довідки Івано-Франківського ОТЦ та СП, з урахуванням проведених платежів, починаючи з 01.04.2019 по 25.04.2021 включно.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерела права.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, судом апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив ЄСПЛ у справі «Проніна проти України» (рішення від 18.07.2006).

Зокрема, у пункті 23 рішення ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи, що і зроблено апеляційним судом переглядаючи рішення суду першої інстанції, аналізуючи відповідні доводи скаржника.

Так, у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09.12.1994). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland) від 27.09.2001).

Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому судове рішення, постановлене за результатами апеляційного перегляду в касаційному порядку оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 12, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року по справі №300/6538/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. В. Кухтей

судді І. М. Обрізко

С. М. Шевчук