Постанова від 22.09.2022 по справі 260/253/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 260/253/22 пров. № А/857/9206/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курилець А.Р., Затолочного В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 травня 2022 року (головуючий суддя Плеханова З.Б., м. Ужгород) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» про визнання протиправними дій щодо відмови у виготовленні та видачі нової довідки з належним розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопада 2019 рік за прирівняною до її посади на день звільнення зі служби - посади слідчого поліції апарату головних управлінь Національної поліції України; зобов'язання відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопад 2019 року з прирівняною до її посади на день звільнення зі служби - посади слідчого поліції апарату головних управлінь Національної поліції України з належними її складовими.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 травня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку, просить скасувати таке та прийняти нову постанову про задоволення позову.

В апеляційній скарзі зазначає, що пенсіонерам МВС, довідки про розмір грошового забезпечення оформляються територіальними медичними об'єднаннями Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву з урахуванням рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Як встановлено судом, відповідач на виконання рішень судів 07.05.2021 видав ОСОБА_1 «Довідку про розмір грошового забезпечення» №33/27-57 про розмір грошового забезпечення:

- за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського: старший слідчий в особливо важливих справах.

- Довідку складено враховуючи рішення ОАСК по справі № 826/12704/18 та Постанови ВП ВС у справі № 160/8324/19.

14.06.2021 Головою ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області на виконання рішення у справі № 260/3220/20 видано Наказ № 124о/с «По особовому складу» «Про доповнення пункту наказу УМВС України в Закарпатській області» від 06.11.2015 № 257 о/с:

- пункт наказу в частині звільнення ОСОБА_1 , державного службовця 11 рингу, слідчого організаційно-методичного відділу СУ УМВС в Закарпатській, області доповнити наступним змістом: Вислуга років в календарному обчисленні для призначення пенсії ОСОБА_1 складає 28 років 02 місяці 23 дні.

Отже, Наказ, де вказано, що вислуга років «для призначення пенсії» був виданий пізніше за довідку № 33/27-57, не оскаржувався і є чинним, а тому факт наявності у позивачки вислуги років для призначення пенсії у 28 років 02 місяці та 23 дні є встановленим і додатковому доведенню не підлягає.

Наказом МВС № 208 від 07.11.2015 року із змінами, внесеними Наказом № 208 від 02.03.2020 затверджено «внутрішніх справ України по Закарпатській області», який є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні та інші засади.

Відповідно до вказаного Положення у відповідача відсутні повноваження щодо обчислення самого розміру пенсії від суми грошового забезпечення, яке згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» входить до компетенції Уповноваженого структурного підрозділу, який оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та зазначає вислугу років та розрахунок вислуги років, страховий стаж відповідно до Додатку 2 до пункту 12 Порядку.

В даному випадку, зазначивши у Наказі вислугу років у 28 років для призначення пенсії, даний орган не вчинив дії по реалізації наказу щодо направлення відповідного подання пенсійному органу. Також, в матеріалах справи судом не встановлено, що позивачка самостійно зверталася до пенсійного органу із додатковими документами.

Отже, суд перевіривши на підставі належних та допустимих доказів доводи сторін дійшов до висновку про відсутність в діях відповідача протиправності його дій та рішень, у зв'язку з чим позовні вимоги є безпідставні та задоволенню не підлягають.

В рішенні суду відсутні посилання на Закон, інші нормативні акти, судову практику на підставі якої Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» уповноважена на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - вправі не видавати на звернення громадян зазначену довідку при встановлені рішенням суду громадянину нової вислуги років, яка впливає на розмір грошового забезпечення зазначеного у довідці від 07.05.2021 за № 33/27-57.

Таким чином, ДУ ТМО у незаконний спосіб позбавила позивача у відповідності до п.4, Порядку № 3-1 надати особисто до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в порушення п. 23 - нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також, ДУ ТМО порушила вимоги ч. 1 ст. 63 Перерахунок раніше призначених пенсій, Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У Рішенні Конституційного Суду України від 27.02.2018 року №1-р/2018 (справа про оподаткування пенсій і щомісячного грошового утримання) Конституційний Суд України зазначив, що у сфері пенсійного забезпечення справедливим має визначатися такий підхід, за якого застрахована особа може безперешкодно реалізовувати своє право на пенсію у повному обсязі. Порушення пенсійного законодавства порушує справедливий підхід до встановлення пенсії, оскільки призводить до зменшення її фактичного розміру, який встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати (доходу) особи.

Враховуючи наведене, апелянт вважає, що суд прийняв рішення без врахування вимог статті 8 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР, Закону України «Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року за № 393/96-ВР, «Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України» затвердженого Наказом МВС України від 10.10.2004 за № 1177, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року за № 2262-ХП, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1, інших вимог нормативних актів, що стосуються діяльності Центральних органів виконавчої влади, а відтак рішення суду підлягає скасуванню.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 24.12.2008 згідно наказу № 552 о/с «По особовому складу» звільнено зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 , на підставі рапорта.

29.01.2009 згідно Протоколу за пенсійною справою 0703001181 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Головним Управлінням ПФУ в Закарпатській області призначено пенсію за вислугу років , де зазначено: вислуга років-21 ( календ.19) у розмірі 58% грошового забезпечення; не працює; підполковник; ст.слідчий в особливо важливих справах організаційно-методичного відділу СУ УМВС в Закарпатської області; дата і причина звільнення: 25.12.2008 ст. 65 А-1 п. відставку за віком або станом здоров'я; призначити згідно з Законом України

З 20.03.2009 згідно наказу № 134 о/с ГУМВС України в Закарпатській області ОСОБА_1 працювала на посаді в МВС України на посаді старшого слідчого організаційно-методичного відділу слідчого управління УМВС України в Закарпатській області та являється державним службовцем 12 рангу, що стверджується довідкою № 2/56 УКЗ від 27.03.2015 року та трудовою книжкою НОМЕР_1 .

06.11.2015 ОСОБА_1 звільнена з роботи згідно з п.8 розділу ХІ ЗУ «Про Національну поліцію» та п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, скорочення чисельності або штату працівників.( запис 11 трудової книжки НОМЕР_1 .

30.11.2018 згідно Наказу № 119 о/с начальника Управління поліції охорони в Закарпатській області ОСОБА_1 призначено черговим пульта головного пункту централізованого спостереження на період додаткової відпустки основного працівника, установивши стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років, який складає 25 років 03 місяці 23 дні.

31.05.2019 ОСОБА_1 звільнена з роботи за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України згідно Наказу Управління поліції охорони в Закарпатській області № 64 о/с від 27.05.2019.

07.05.2021 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» видано ОСОБА_1 «Довідку про розмір грошового забезпечення» №33/27-57 від 07.05.2021 про розмір грошового забезпечення:

- за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського: старший слідчий в особливо важливих справах.

-Довідку складено враховуючи рішення ОАСК по справі № 826/12704/18 та Постанови ВП ВС у справі № 160/8324/19.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року, яке набрало законної сили рішення від 25 травня 2021 року у справі № 260/3220/20 визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії щодо не врахування у вислугу років ОСОБА_1 проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах старшого слідчого та слідчого у період з 01 квітня 2009 року по 06 листопада 2015 року. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії видати розпорядчий документ (наказ), яким врахувати вислугу років ОСОБА_1 для призначення (перерахунку) пенсії з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах старшого слідчого та слідчого у період з 01 квітня 2009 року по 06 листопада 2015 року.

14.06.2021 Головою ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області на виконання рішення у справі № 260/3220/20 видано Наказ № 124о/с «По особовому складу» «Про доповнення пункту наказу УМВС України в Закарпатській області від 06.11.2015 року № 257 о/с» пункт наказу в частині звільнення ОСОБА_1 , державного службовця 11 рангу, слідчого організаційно-методичного відділу СУ УМВС в Закарпатській. області доповнено наступним змістом: Вислуга років в календарному обчисленні для призначення пенсії ОСОБА_1 вкладає 28 років 02 місяці 23 дні.

17.06.2021 ОСОБА_1 подала заяву начальнику ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», у якій просила видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на прирівняній до її посади слідчого - посаді поліцейського станом на 19 листопада 2019 року з нової вислуги та нового грошового забезпечення.

30 липня 2021 року начальник ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» надав заявниці відповідь № 33/27-823, в якій зазначив, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% була включена в довідку видану 07.05.21, а оскільки в період з 01.04.2009 по 30.06.2021 позивачка працювала державним службовцем, то цей час не підлягає врахуванню для перерахунку пенсії згідно Закону № 2262.Також відповідач зауважує, що оскільки з пенсійного органу ніякі відомості щодо заявника не надходили , то підстав для видачі нової довідки відсутні.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 260/3860/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» №33/27-57 від 07.05.2021 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» оновленої довідки №33/27-57 від 07.05.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

09 грудня 2021 року у пенсійній справі № 0703001181 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2022 року.

Розглядаючи спір суд першої інстанції врахував, що постановою Правління від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12 ) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 ( 1522-2006-п ) «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.( п.12 Порядку)

Відповідно до п. 14 Порядку орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами:

1) що є у пенсійній справі,

2) а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129, зі змінами, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 квітня 2021 року № 291, уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення визначено в Міністерстві внутрішніх справ України територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально - гуманітарних питань цих державних установ.

Тобто, секторам (відділам) із соціально-гуманітарних питань при Державних установах «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по областям та місту Києву, відповідно до норм вищезазначеного наказу, доручено здійснювати оформлення відповідних довідок.

Пенсіонерам МВС, довідки про розмір грошового забезпечення оформляються територіальними медичними об'єднаннями Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву з урахуванням рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідач на виконання рішень судів 07.05.2021 видав ОСОБА_1 «Довідку про розмір грошового забезпечення» №33/27-57 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського: старший слідчий в особливо важливих справах. Довідку складено враховуючи рішення ОАСК по справі № 826/12704/18 та Постанови ВП ВС у справі № 160/8324/19.

14.06.2021 Головою ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області на виконання рішення у справі 260/3220/20 видано Наказ № 124о/с «По особовому складу» «Про доповнення пункту наказу УМВС України в Закарпатській області від 06.11.2015 року № 257 о/с» пункт наказу в частині звільнення ОСОБА_1 , державного службовця 11 рангу, слідчого організаційно-методичного відділу СУ УМВС в Закарпатській. області доповнити наступним змістом: Вислуга років в календарному обчисленні для призначення пенсії ОСОБА_1 вкладає 28 років 02 місяці 23 дні».

Наказ, де вказано, що вислуга років «для призначення пенсії» був виданий пізніше за довідку № №33/27-57 , не оскаржувався і є чинним, а тому факт наявності у позивачки вислуги років для призначення пенсії у 28 років 02 місяці та 23 дні є встановленим і додатковому доведенню не підлягає.

Наказом МВС № 208 від 07.11.2015 року із змінами , внесеними Наказом № 208 від 02.03.2020 затверджено «Положення про Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», який є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні та ніші засади.

Відповідно до вказаного Положення у відповідача відсутні повноваження щодо обчислення самого розміру пенсії від суми грошового забезпечення, яке згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» входить до компетенції Уповноваженого структурного підрозділу, який оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та зазначає вислугу років та розрахунок вислуги років, страховий стаж відповідно до Додатку 2 до пункту 12 Порядку .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 травня 2022 року по справі № 260/253/22 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

В. С. Затолочний