22 вересня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/4593/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , заявник) звернувся до суду з заявою, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо здійснення перерахунку моєї пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 у справі № 620/4593/21 із зменшенням відсотку суми грошового забезпечення з 79% до 74%;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк з дати отримання цієї ухвали для надання відповіді про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 у справі № 620/4593/21;
встановити контроль за виконанням судового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року по справі № 620/4593/21.
Вказану заяву ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що при отриманні пенсійного забезпечення 03.08.2022 встановлено, що розмір пенсії розраховано знову з пониженням до 74% грошового забезпечення заявника, вказаного у довідці Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 01.06.2021 №ФЧ51963, а тому вказані дії відповідача вважає протиправними.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 призначено до розгляду дану заяву в письмовому провадженні та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк до 16.09.2022 для надання своїх пояснень.
Вказану ухвалу суду відповідач отримав, однак правом для надання пояснень у встановлений судом строк не скористався.
Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 74% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, виходячи з 79% від відповідних сум грошового забезпечення. В решті позову відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задоволено частково. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року в частині позовних вимог щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум скасовано, та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 року за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року (включно) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії. У задоволенні позовних вимог щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії за період з 04.09.2019 по 31.12.2019 року - відмовлено. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 74% сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум - залишено без змін.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 набрало законної сили 16.11.2021.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини” (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення “Ліпісвіцька проти України” №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах “Бурдов проти Росії” від 07.05.2002, “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі “Сокур проти України” (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі “Крищук проти України” (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Однак матеріали справи не містять доказів щодо виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Враховуючи викладене заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в Чернігівській області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 у справі № 620/4593/21.
В решті вимог заяви відмовити, в зв'язку з їх передчасністю, оскільки матеріали справи не містять жодних доказів щодо виконання чи не виконання рішення суду від 04.06.2021 у справі № 620/4593/21.
Наданий заявником в якості доказу перерахунок пенсії не може бути прийнятий судом до уваги, оскільки згідно нього підстава перерахунку є масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01.03.2022; період перерахунку з 01.03.2022, тоді як предметом розгляду у рішенні від 04.06.2021 є період з 01.01.2018.
Керуючись статтями 240-243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 у справі № 620/4593/21 протягом одного місяця після отримання копії вказаної ухвали.
В решті заяви - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали суду складено 22.09.2022.
Суддя О.М. Тихоненко