22 вересня 2022 року справа № 712/4893/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
05 липня 2022 року ОСОБА_1 подала позов до Головного управління у Черкаській області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови долучити до матеріалів її пенсійної справи та врахувати надані нею довідки, видані органами і установами, то знаходяться у місті Красний Луч, на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме:
- архівну довідку № 976 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву;
- архівна довідку № 977 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архів;
- архівна довідку № 978 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву ;
- довідку № 08/04-3125 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- довідку № 08/04-1048 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- витяг з ЄДР станом на 09.11.2021;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00034261073 від 17.12.2021;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати і долучити до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 довідки видані органами і установами, що знаходяться у місті Красний Луч, на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме:
- архівну довідку № 976 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву;
- архівна довідку № 977 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архів;
- архівна довідку № 978 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву ;
- довідку № 08/04-3125 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- довідку № 08/04-1048 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- витяг з ЄДР станом на 09.11.2021;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00034261073 від 17.12.2021;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву встановленого зразка подану ОСОБА_1 26.01.2022 року до Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про призначення пенсії та прийняти рішення згідно норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії до заяви нею були додані вищезазначені довідки, проте відповідачем не враховано дані довідки з посиланням на те, що вони видані органами і організаціями розташованими на тимчасово окупованій території і не можуть бути взяті до уваги. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 05.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Зазначає, що відповідач при розгляді звернення діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у письмовому провадженні.
Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві, поясненнях на позовну заяву та відзиві, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.
Позивачка звернулася до Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про прийняття документів для призначення мені пенсії за віком за № 14477 від 10.09.2020.
Листом від 22.09.2020 за № 2300-0302-8/47280 Пенсійний фонд повідомив позивача про те, що її звернення було розглянуло та дано роз'яснення відносно того, що ст. 26 Закону передбачається, що жінки які народилися у період з 01.10.1960 року но 31.03.1961 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення ними віку 59 років шість місяців та, за наявності страхового стажу з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше 27 (двадцять сім ) років.
Вище вказаним листом, з посиланням на рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (протокол № 232730009465 від 15.09.2020), їй надано відмова у призначенні їй пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком.
В даному листі позивача повідомлено про те, що після надання оформлених належним чином документів/довідок, вона має право звернутися повторно для перегляду страхового стажу.
Позивачем 26.01.2022 подано заяву до відповідача про повторний перегляд страхового стажу, (до якої додано:
- архівну довідку № 976 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву;
- архівна довідку № 977 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архів;
- архівна довідку № 978 від 06.07.2021 Краснолуцького міського архіву ;
- довідку № 08/04-3125 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- довідку № 08/04-1048 від 16.08.2021 Краснолуцького Центру зайнятості;
- витяг з ЄДР станом на 09.11.2021;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00034261073 від 17.12.2021;
Відповідач листом від 09.02.2022 №1037-667/6-02/8-2300/22 повідомив позивача про відсутність законодавчих підстав для врахування наданих довідок для обчислення страхового стажу та долучення їх до матеріалів пенсійної справи.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003. (далі - Закон №1058).
Частиною 1 статті 24 Закону №1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно частини 1 статті 44 Закону №1058 звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
З аналізу вказаних приписів вбачається, що перерахунок пенсії здійснюється за заявою, форма якої встановлена Порядком №22-1.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із вимогою, в якій просила переглянути її страховий стаж, тобто заява відповідної форми, встановленої Порядком №22-1 позивачем не була подана.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, відповідач після отримання довідки щодо зміненого грошового забезпечення позивача та надходження заяви позивача щодо перерахунку його пенсії зобов'язаний невідкладно прийняти відповідне рішення - акт владно-розпорядчого характеру.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 26.01.2022 відповідач листом №1037-667/Є-02/8-2300/22 від 09.02.2022 повідомив про відсутність законодавчих підстав для врахування наданих довідок для обчислення страхового стажу та долучення їх до матеріалів пенсійної справи, тобто акту владно-розпорядчого характеру у формі рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймав.
Враховуючи, що позивач в порушення порядку перерахунку пенсії із заявою встановленої форми про призначення пенсії до відповідача не звертався, у зв'язку з чим відповідач рішення за результатами розгляду звернення позивача не приймав, суд дійшов висновку про відсутність порушення прав позивача внаслідок відмови у зарахуванні страхового стажу та перерахунку пенсії.
Щодо листа відповідача №1037-667/Є-02/8-2300/22 від 09.02.2022, то він носить роз'яснювальний характер і не є рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Валентина ТИМОШЕНКО