Постанова від 19.09.2022 по справі 293/252/22

УКРАЇНА

Житомирський апеляційний суд

Справа №293/252/22 Головуючий у 1-й інст. Лось Л. В.

Категорія ч.1 ст.130 КУпАП Доповідач Зав'язун С. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 року Житомирський апеляційний суд в складі:

головуючого - судді Зав'язуна С.М.,

за участю: секретаря Білоус Т.А.,

захисника Шостачука І.М.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 на постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від 28 березня 2022 року

ВСТАНОВИВ :

зазначеною постановою ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 496 грн. 20 коп.

Згідно постанови суду, водій ОСОБА_1 23.01.2022 об 10 годині 08 хвилин в смт. Черняхів по вулиці Юліана Мовчана, керував транспортним засобом ВАЗ 21063, днз. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння рук. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати, як незаконну, та прийняти нову, якою справу про адміністративне правопорушення відносно нього закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. При цьому, звертає увагу на неналежне оформлення органом поліції адміністративних матеріалів відносно нього, розбіжності в часі між часом зазначеним в протоколі та часом відеозапису, як і те, що працівниками поліції під час його зупинки виявлено лише одну зовнішню ознаку алкогольного сп'яніння на противагу протоколу, де зазначено декілька зовнішніх ознак. Наголошує, що при складанні протоколу не залучено до процедури свідків, оскільки сама процедура зафіксована на відеозапис неповністю, що протирічить ст.266 КУпАП. Вважає, що постанова відносно нього ухвалена за порушення ним ПДР України, жодним чином не підтверджує його винність за ч.1 ст.130 КУпАП. Відеозапис, перебуваючий в матеріалах справи, не належно оформлений, і є недопустимим доказом. Зазначає, що на відеозапису не зафіксовано факту керування ним автомобілем, як і порушення ним ПДР України. Працівниками поліції перед процедурою його огляду не роз'яснено йому права, передбачені ст.63, 69 Конституції України та ст.268 КУпАП, як і не роз'яснено порядку застосування спеціального технічного засобу, не надано відповідні сертифікати та свідоцтво, не вручено направлення на медичний огляд.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та адвоката Шостачука І.М. в підтримку апеляційних вимог, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши постанову суду в межах поданої апеляції, апеляційний суд дійшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, за положеннями ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Нормами ст.280 КУпАП визначено, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначена ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (надалі - Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Порядком).

Відповідно до змісту ст.266 КУпАП та Інструкції якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.

Згідно п.3 Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

За ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч.3 цієї статті в разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Відповідно до п.6 Розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Згідно з п.7 Розділу І у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.

Як вбачається з диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та так само і за відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Вирішуючи справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , суд першої інстанції вище наведених вимог закону та нормативних актів не дотримався.

Обґрунтовуючи висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суд першої інстанції в оскаржуваній постанові послався як на докази - протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №004819 від 23.01.2022 (а.с.2); копію постанови від 23.01.2022 (а.с.3); відеозапис, здійснений з відеореєстратора поліцейського автомобіля (а.с.4).

Будучи опитаним в суді апеляційної інстанції, ОСОБА_1 фактично навів доводи викладені ним в апеляційній скарзі, звернув увагу, що працівники поліції ввели його в оману - запевнивши про відсутність відповідальності за відмову в проходженні огляду.

Вище наведені пояснення ОСОБА_1 в ході апеляційної перевірки матеріалами справи не спростовано.

Так, з перевіреного судом апеляційної інстанції наявного в справі відеозапису з відеореєстратора поліцейського автомобіля (а.с.4), який наданий як доказ вини ОСОБА_1 , встановлено те, що цей відеозапис не охоплює перебіг усіх відповідних подій, котрі відбувались 23.01.2022 об 10 годині 08 хвилин в смт. Черняхів по вулиці Юліана Мовчана. Цей відеозапис є фрагментним, за змістом є суттєво коротким (тривалістю - 1 хв. 20 сек.), зафіксовано лише частина спілкування ОСОБА_1 з поліцейським в автомобілі останнього. Крім того, з наявного фрагменту відеозапису не можна встановити належного дотримання поліцейськими процедури складання протоколу, зокрема, відповідного роз'яснення ОСОБА_1 прав і обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП, як і роз'яснення наслідків відмови від проходження освідування у встановлений спосіб.

На противагу суду першої інстанції, апеляційний суд вважає цей відеозапис є не відповідним п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапиису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом МВС України 18.12.2018 р. №1026, а тому визнається недопустимим доказом та до уваги апеляційним судом не береться.

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що Розділом ІІ Інструкція, регламентовано процесуальний порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, у тому числі, відповідне складання поліцейськими направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (п.8): акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (п.10); оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством (п.10).

Апеляційний суд, звертає увагу, що передбачених вище зазначеною Інструкцією процесуальних документів поліцейськими складено не було.

З урахуванням наведеного, сам по собі лише протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №004819 від 23.01.2022 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, в розумінні статті 251 КУпАП, не може беззаперечно підтверджувати вчинення останнім правопорушення, а тому є недостатнім доказом вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Вище наведене, в даному випадку, викликає обґрунтовані сумніви та свідчить про відсутність допустимих доказів дотримання працівниками поліції процесуальних вимог, передбачених ст.ст.254, 256, 266, 268 КУпАП та зазначених Інструкцій.

Виходячи з вищезазначеного, вирішуючи справу, суд першої інстанції допустив неповноту судового розгляду, викладені в оскарженій постанові висновки щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не відповідають фактичним обставинам справи.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.

Отже, сукупністю досліджених доказів в справі про адміністративне правопорушення не доведено винуватість ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП поза розумним сумнівом, оскаржена постанова суду першої інстанції є необґрунтованою.

Враховуючи вимоги ч.2 ст.62 Конституції України про те, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, апеляційний суд вважає необхідним постанову суду скасувати, а провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від 28 березня 2022 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік, - скасувати.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП щодо ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Житомирського

апеляційного суду С.М. Зав'язун