Справа № 761/34847/21
Провадження № 3/761/248/2022
20 січня 2022 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Аббасова Н.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Департаменту запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника політичної партії «РУХ СПРАВЕДЛИВОСТІ», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП,
До Шевченківського районного суду м. Києва від Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції надійшов протокол про адміністративне правопорушення №53-15/257 від 10.09.2021 щодо ОСОБА_1 , відповідно до якого остання, обіймаючи посаду керівника політичної партії «РУХ СПРАВЕДЛИВОСТІ», вчинила правопорушення, передбачене ст. ст.212-21 КУпАП, яке полягає у порушенні встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт) за ІІІ квартал 2020 року.
Під час аналізу звіту політичної партії «РУХ СПРАВЕДЛИВОСТІ» НАЗК встановлено, що у поданому партією Звіті не відображені відомості про спонсорські внески у вигляді оплати реєстраційного збору за державну реєстрацію газети «Справедливість-інфо» (свідоцтво від 04.09.2020 КВ№24525-14465Р), за створення 04.08.2020 сайту http:spravedlyvist.com/ та витрат на оплату послуг холдингу вебсайту на серверах, послуг з його інформаційного та технічного обслуговування і технічної підтримки.
На думку особи, яка склала протокол, керівник політичної партії «РУХ СПРАВЕДЛИВОСТІ» ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засідання вину у вчинення адміністративного правопорушення заперечувала.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Шевченко Ю.Г. в судовому засідання заявила клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення та закінченням на момент розгляду справи строку для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та її захисника, дослідивши матеріали справи - протокол про адміністративне правопорушення від 10.09.2021 № 53-15/257, який складений уповноваженою особою, інші долучені до протоколу документи, дійшов висновку про таке.
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкриміноване вчинення правопорушення, передбаченого статтею ст.212-21 КУпАП, оскільки перевіркою звіту політичної партії «РУХ СПРАВЕДЛИВОСТІ» ІІІ квартал 2020 року встановлено відомості про спонсорські внески у вигляді оплати реєстраційного збору за державну реєстрацію газети «Справедливість-інфо» (свідоцтво від 04.09.2020 КВ№24525-14465Р), за створення 04.08.2020 сайту http:spravedlyvist.com/ та витрат на оплату послуг холдингу вебсайту на серверах, послуг з його інформаційного та технічного обслуговування і технічної підтримки.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за порушення встановленого порядку або строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, але при цьому вказаною статтею не передбачено, на кого може бути накладено штраф.
Отже у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.
Системний аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст. 27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.
Таким чином, якщо виходити з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
У силу ч. 7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України» (далі - Закон) обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію.
Крім того, пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 № 2 (далі - Положення), також передбачено, що подання звіту здійснюється саме політичною партією.
Суддя бере до уваги, що Положенням визначено, що повноваженнями щодо підписання звіту політичної партії може бути наділений не тільки керівник політичної партії, але й інша уповноважена на це особа.
Тобто за відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч.1 ст. 27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.
Отже з аналізу положень чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як на керівника політичної партії "Рух справедливості".
Згідно із ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Так, якщо керівника політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків керівника політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Разом з тим, положеннями Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (ч.7 ст. 17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК).
Також не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами.
Зокрема, у Положенні про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2 відсутня норма, яка б зобов'язувала керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт (по аналогії з ч.7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України» у п.1 розділу ІІ Положення передбачено, що керівник партії підписує звіт у паперовій формі).
Повноваження і обов'язки керівника політичної партії "Рух справедливості", викладені у Статуті політичної партії, прийнятому установчим з'їздом політичної партії та затвердженому у новій редакції із останніми змінами і доповненнями рішенням позачергового засідання з'їзду політичної партії 13.04.2020, проте серед них відсутній обов'язок подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП ОСОБА_1 , як керівник політичної партії "Рух справедливості" не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, і як посадова особа.
Відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суддя вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 14, 212-21, 221, 247, 251-252, 268, 277, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: