Справа № 367/2838/21
21 липня 2022 року Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Анохіна А.М.
при секретарі - Йогансен К.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління про встановлення факту реєстрації шлюбу та поновлення актового запису про шлюб,
Заявники звернулися до суду з вищезазначеною заявою в якій просять суд:
- встановити факт реєстрації шлюбу, зареєстрованого відділом державшої реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі 05 квітня 2002 року між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) поновити актовий запис про укладення шлюбу між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем м. Севастополь України та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою м. Севастополь Україна, який був укладений між ними та зареєстрований відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі 05 квітня 2002 року, актовий запис №179, дошлюбне прізвище нареченого - ОСОБА_4 , дошлюбне прізвище нареченої - ОСОБА_5 , сімейний стан нареченого - неодружений, сімейний стан нареченої - неодружена. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 змінила собі прізвище на « ОСОБА_4 ». ОСОБА_2 залишив собі прізвище « ОСОБА_4 ».
Заяву обґрунтували тим, що Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального регіонального управління юстиції (м.Київ) відмовив у видачі повторного свідоцтва про шлюб та рекомендував звернутись до суду.
Вказали, що згідно копії свідоцтва про одруження, ОСОБА_7 та ОСОБА_2 , 05 квітня 2002 року зареєстрували шлюб, актовий запис 179, складений відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі.
Згідно зі штампом у паспорті заявника ОСОБА_8 , 05.04.2002 року між ним та ОСОБА_6 відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі укладено шлюб під актовим записом №179.
Зазначили, ОСОБА_1 у зв'язку з укладенням шлюбу змінила паспорт, який виданий 24 червня 2003 року на прізвище « ОСОБА_4 ».
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 від 09.12.2015 року на окупованій території є актовий запис про шлюб заявників 179, складений відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі.
У шлюбі у заявників народились діти - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Оскільки, свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_2 від 09.12.2015 року, видане та завірене органами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, тому вказані документи є недійсними і не створюють правових наслідків, проте носять інформаційний характер.
В державному реєстрі актів цивільного стану будь-які дані щодо укладення шлюбу між заявниками відсутні, а в паперовому вигляді актові записи перебувають у м. Севастополь, який є на даний час тимчасово окупованою територією.
З урахуванням наведеного, просять задовольнити заяву.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 17.05.2021 було відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду.
30 липня 2021 року до Подільського районного суду м. Києва надійшла справа за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління про встановлення факту реєстрації шлюбу та поновлення актового запису про шлюбу для розгляду за підсудністю на підставі ухвали Київського апеляційного суду від 19.07.2021.
30 липня 2021 року згідно розпорядження та протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищевказана справа передана на розгляд судді Анохіну А.М.
Ухвалою суду від 04.08.2021 справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду у судовому засіданні.
В судове засідання заявники не з'явилися, проте як вбачається з матеріалів справи, просять розгляд справи проводити у їх відсутності та задовольнити заяву.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без участі представника.
Судом на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження встановлюються факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 315 ІІПК України суд розглядає справи про встановлення фактів: реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, оскільки від їх встановлення залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав.|
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про одруження, ОСОБА_7 та ОСОБА_2 , 05 квітня 2002 року зареєстрували шлюб, актовий запис 179, складений відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі (а.с. 15).
Як вбачається з копії паспорту ОСОБА_8 , 05.04.2002 року між ним та ОСОБА_6 відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі укладено шлюб під актовим записом №179 (а.с.12).
Крім того, відповідно до паспорту ОСОБА_1 , остання у зв'язку з укладенням шлюбу змінила паспорт, який виданий 24 червня 2003 року на прізвище « ОСОБА_4 » (а.с.9).
Від даного шлюбу заявники мають дітей - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.а.с.13,14).
За змістом ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до п. 2 р. IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України, затверджених наказом Міністерства юстиції від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за №719/4940 зі змінами повторна видача свідоцтва чи витягів про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації цивільного стану чи на підставі актового запису цивільного стану незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису підтвердження про це відділу державної реєстрації актів актового запису цивільного стану.
Відповідно до п.1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного етану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
У пункті 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, передбачено, що однією із підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
На підставі п. 3.13 розділу III Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5, у разі якщо неможливо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану у зв'язку зі зберіганням актових записів цивільного стану на тимчасово окупованій території України, актовий запис цивільного стану поновлюється у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано відповідну заяву громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї; у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання громадянина України, яке знаходиться за межами тимчасово окупованої території України.
Поновлення втрачених актових записів про шлюб, зміну прізвища, розірвання шлюбу, смерть проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують, що відповідний актовий запис був раніше складений в органах державної реєстрації актів цивільного стану України (свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, його копії, засвідченої нотаріально, відмітки (штампа) про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті або паспортному документі), або на підставі рішення суду п.5 р III Правил).
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-УІ відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в. обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 від 09.12.2015 року на окупованій території є актовий запис про шлюб заявників 179, складений відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі.
Однак, територія місця реєстрації шлюбу, а саме автономна Республіка Крим - України, є тимчасово окупованою територією внаслідок збройної агресії Російської Федерації. На території м. Севастополь Російська Федерація здійснює ефективний контроль, фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації. Тому документи про реєстрацію шлюбу видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я РФ, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу за таких умов: якщо відповідний запис в органах РАЦС не зберігся (відсутність архіву або відповідної книги реєстрації, а також за наявності книги та за відсутності запису в ній); якщо у поновленні такого запису органи РАЦС відмовили у встановленому законом порядку; запис може бути поновлено лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації шлюбу. Із заявою про порушення справи можуть звернутись особи, для яких наявність факту реєстрації шлюбу може продовжувати юридичні наслідки.
Як вбачається з матеріалів справи, Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального регіонального управління юстиції (м.Київ) було відмовлено у видачі повторного свідоцтва про шлюб з рекомендацією звернутися до суду (а.с.17).
У пункті 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказано на те, що суди можуть встановити факти реєстрації шлюбу, якщо в органах РАГСу не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту цивільного стану. Із заявами про встановлення факту реєстрації шлюбу може звернутися подружжя або кожен із них. Якщо заяву подано лише одним з подружжя другий з них притягається до участі у справі як заінтересована особа.
Згідно із п. 18 цієї Постанови рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Під час вирішення питання про встановлення факту реєстрації шлюбу та його розірвання необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права, зокрема, "Loizidou v. Тuгкеу", "Сурrus v.Тиrкеу"), а також Молдови та Росії (зокрема, Мdzerv/the Republic of Moldova end Russia", "Ilascu and Othersv/ Moldova end Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Nаmibia саsе), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контекст сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх прав, що їм належать.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту реєстрації шлюбу та поновлення актового запису про шлюб підлягає задоволенню.
З цих підстав, керуючись ст.ст. 4, ч.1 ст. 293, п.5 ч. 2 ст. 293, п.4 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління про встановлення факту реєстрації шлюбу та поновлення актового запису про шлюб - задовольнити.
Встановити факт реєстрації шлюбу, зареєстрованого відділом державшої реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі 05 квітня 2002 року між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) поновити актовий запис про укладення шлюбу між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем м. Севастополь України та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою м. Севастополь Україна, який був укладений між ними та зареєстрований відділом державної реєстрації актів громадянського стану Гагарінського районного управління юстиції у м. Севастополі 05 квітня 2002 року, актовий запис №179, дошлюбне прізвище нареченого - ОСОБА_4 , дошлюбне прізвище нареченої - ОСОБА_5 , сімейний стан нареченого - неодружений, сімейний стан нареченої - неодружена. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 змінила собі прізвище на « ОСОБА_4 ». ОСОБА_2 залишив собі прізвище « ОСОБА_4 ».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.М.Анохін