21 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/6816/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Полтавській області/ та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області /далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Одеській області/ про:
- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 21 липня 2022 року №164550004349 щодо відмови у перерахунку пенсії згідно частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та скасування його;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області врахувати заробітну плату для призначення пенсії за архівною довідкою №1521 від 28 липня 2021 року, виданою Архівним відділом Адміністрації міста Нягань, ХМАО - Югра, Тюменської області Російської Федерації та довідкою №167 від 30 серпня 2021 року про заробітну плату для нарахування пенсії, видану "КНГ -Сервіс", ХМАО - Югра, міста Нягань Російської Федерації /а.с. 34-37/.
Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Під час нарахування пенсії не було враховано період його роботи з 30 березня 2000 року по 28 лютого 2002 року в ТОВ «Інтернефтегазсервіс, що підтверджується архівною довідкою №1521 від 28 липня 2021 року, виданою Архівним відділом Адміністрації міста Нягань, ХМАО - Югра, Тюменської області Російської Федерації, а також період з 01 березня 2002 року по 27 лютого 2013 року в ТОВ "КНГ-Сервіс", що підтверджується довідкою №167 від 30 серпня 2021 року про заробітну плату для нарахування пенсії, виданою "КНГ -Сервіс", ХМАО - Югра, міста Нягань Російської Федерації. Позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки довідку про заробітну плату №167 від 30 серпня 2021 року неможливо підтвердити первинними документами. З вказаним рішенням позивач не погоджується, посилаючись на те, що відповідно до статей 1, 5, 6, 11 Угоди про гарантії громадян-держав -учасників Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховані до трудового стажу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 53-55/ зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача від 18 липня 2022 року та доданих до неї документів за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №164550004349 від 21 липня 2022 року, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів на підтвердження даних про заробітну плату, вказаних у довідці про заробітну плату №167 від 30 серпня 2021 року, яка видана ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації. Відповідно до положень статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обов'язковою умовою для обчислення пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, однак позивачем в порушення наведеної норми не були надані первинні документи щодо нарахування вказаної в довідці суми заробітної плати.
Відповідач-2 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 48-49/ зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки довідку про заробітну плату №167 від 30 серпня 2021 року, яка видана ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації, неможливо підтвердити первинними документами. З урахуванням того, що Держава Україна розірвала дипломатичні відносини із Російською Федерацією з 24 лютого 2022 року, перевірити достовірність вказаних відомостей у довідці та обґрунтованість її видачі немає можливості.
У відповіді на відзиви /а.с. 88-91/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідачів та наявність у нього права на перерахунок пенсії з урахуванням даних про заробітну плату, вказаних у довідці про заробітну плату №167 від 30 серпня 2021 року, яка видана ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2022 року у справі №440/15167/21, що набрало законної сили 10 березня 2022 року /а.с. 12-14/, встановлено обставини справи, які в силу положень частини четвертої статті 78 КАС України не підлягають встановленню при розгляду цієї справи, а саме: ОСОБА_1 за даними трудової книжки НОМЕР_1 від 01 серпня 1989 року:
- з 01 серпня 1989 року (наказ №202 від 01 серпня 1989 року) прийнято на посаду викладача з предмету фізичне виховання у Гадяцьке культпрофтехучилище та 17 березня 1995 року звільнений (наказ №120 від 17 березня 1995 року);
- з 23 березня 1995 року (наказ від 23 березня 1995 року) прийнято по контракту на посаду інспектора охорони віддаленого агентства ЗАО «Український будинок селенгу» та звільнений 27 вересня 1995 року (наказ №259-П від 27 вересня 1995 року);
- з 07 жовтня 1996 року (наказ №148-к від 04 жовтня 1996 року) прийнятий на посаду помічника бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин нафту й газ в Шебелинському відділенні бурових робіт державного підприємства «Укрбургаз» та 06 листопада 1998 року звільнений (наказ №193-к від 06 листопада 1998 року);
- з 09 грудня 1998 року (наказ №240625 від 09 грудня 1998 року) розпочата виплата допомоги по безробіттю відповідно до п.1 ст.29 Закону України «Про зайнятість населення» та 03 грудня 1999 року (наказ №23364 від 06 грудня 1999 року) припинено виплату по безробіттю;
- з 30 березня 2000 року (наказ №31-к від 30 березня 2000 року) прийнятий на посаду бурильника по четвертому розряду в центральну інженерно-технологічну службу по контракту експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ а ТОВ «Інтернефтегазсервіс» та 28 лютого 2002 року звільнений (наказ №29-к від 28 лютого 2002 року);
- з 01 березня 2002 року (наказ №4-к від 01 березня 2002 року) прийнятий на посаду бурильника капітального ремонту свердловин в цех капітального ремонту свердловин в ТОВ «КНГ-СЕРВІС», з 11 травня 2006 переведений на посаду бурильника капітального ремонту свердловин в цех капітального ремонту свердловин вахтовим методом, 27 лютого 2013 року звільнений (наказ №45 л/с від 27 лютого 2013 року);
- з 28 лютого 2013 року (наказ №67-к від 25 лютого 2013 року) прийнятий на посаду бурильника капітального ремонту свердловин 6 розряду в ТОВ «Науково-виробниче підприємство передових технологій «ЗОНД», 31 липня 2014 року звільнений (наказ №519 від 31 липня 2014 року);
- з 01 серпня 2014 року (наказ №79-к від 01 серпня 2014 року) прийнятий на посаду бурильника капітального ремонту свердловин 6 розряду в ТОВ «Полтавська бурова компанія», 29 червня 2020 року звільнений (наказ №642-к від 29 червня 2020 року).
26 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
За результатами розгляду наданих позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №164550004349 від 31 серпня 2021 року у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідний пенсійний вік - 55 років та необхідний страховий стаж - 30 років у чоловіків, а вік заявника становить 55 років та страховий стаж заявника складає 27 років 01 місяць 7днів, н6еобхідний пільговий стаж становить 12 років 6 місяців, пільговий стаж заявника становить 08 років 2 місяці 29 днів. Вказано, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. В рішенні вказано, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 19.07.2019 №13545/0/2-19/54 щодо пенсійного забезпечення громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав, обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. Зарахування до трудового стажу з 1 січня 2004 року періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних держав, на території яких провадилася трудова діяльність. Отже, для зарахування в стаж періоду роботи в Російській Федерації необхідно долучити довідку про заробітну плату для обчислення пенсії із зазначенням підстав її видачі та інформацією про сплату страхових внесків або акт зустрічної перевірки.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1600-0204-8/59272 від 01 вересня 2021 року надіслано ОСОБА_1 рішення про відмову у призначенні пенсії за результатами розгляду його заяви від 26 серпня 2021 року.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії №164550004349 від 31 серпня 2021 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2022 року у справі №440/15167/21 /а.с. 12-14/ адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31 серпня 2021 року по справі №164550004349 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 , періоди роботи: з 30.03.2000 по 28.02.2002 на посаді бурильника по четвертому розряду в центральну інженерно-технологічну службу по контракту експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ в ТОВ «Інтернефтегазсервіс»; з 01.03.2002 по 27.02.2013 на посаді помічник бурильника капітального ремонту свердловин в цех капітального ремонту свердловин в ТОВ «КНГ-СЕРВІС»; з 28.02.2013 по 31.07.2014 на посаді бурильника капітального ремонту свердловин 6 розряду в ТОВ «Науково-виробниче підприємство передових технологій «ЗОНД» призначити ОСОБА_1 з 29 травня 2021 року пенсію за віком на пільгових умовах, за списком №2 у відповідності до пункту “б” частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 у справі №1-5/2018 (746/15); у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та з 29 травня 2021 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 59-64/.
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Гадяцьке об'єднане управління) із заявою від 18 липня 2022 року про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною надбавки /а.с. 72-73/. До вказаної заяви додав: довідку про заробіток при обчисленні пенсії №167 від 30 серпня 2021 року, видану ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації /а.с.74/.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року /а.с. 75/ відмовлено у перерахунку пенсії з більшого заробітку у зв'язку із наданими документами відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Довідку про заробітну плату від 30 серпня 2021 року №167 за період з 2002 року по 2013 року, яка видана ТОВ «КНГ-СЕРВІС» Російської Федерації, неможливо підтвердити первинними документами. Відповідно до пункту 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням пенсіонера надається довідка про заробітну плату, яка підтверджується первинними документами. У разі підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами буде проведено перерахунок пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1600-0204-8/37573 від 27 липня 2022 року /а.с. 76/ повідомлено ОСОБА_1 про те, що за його заявою від 18 липня 2022 року про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області винесено рішення №164550004349 від 21 липня 2022 року про відмову у перерахунку пенсії згідно частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю первинних документів.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року /далі - Закон №1058-IV/.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, призначення (перерахунок) пенсії може здійснюватися за заявою пенсіонера та поданими до неї документами. За результатами розгляду такої заяви з доданими до неї документами орган, що призначає пенсію або здійснює її перерахунок, не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії, про що повідомляє заявника.
Згідно з абзацом 2 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Так, положеннями статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Отже, з наведеного правового регулювання слідує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, незалежно від місця роботи пенсіонера ( в Україні чи за її межами). Тобто вимоги щодо підтвердження такої заробітної плати (доходу) первинними документами законодавством не встановлено.
Оскільки подана позивачем до органу пенсійного фонду довідка про заробіток №167 від 30 серпня 2021 року, яка видана ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації на ім'я позивача, містить відомості про отримувану ним заробітну плату в ТОВ "КНГ -Сервіс" за період з березня 2002 року по лютий 2013 року, тобто за період страхового стажу позивача після 1 липня 2000 року, а не до 01 липня 2000 року, то аргумент відповідача, що зазначений в оскаржуваному рішенні №164550004349 від 21 липня 2022 року, про необхідність підтвердження довідки №167 від 30 серпня 2021 року первинними документами є таким, що не відповідає вимогам статті 40 Закону №1058-IV.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року про відмову в перерахунку пенсії підлягає скасуванню як протиправне.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону №1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до статті 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29 червня 2004 року №1906-IV чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яка підписана в тому числі Україною та Російською Федерацією, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 5 вказаної Угоди встановлено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.
Відповідно до статті 6 Угоди призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
Статтею 11 цієї ж Угоди встановлено, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Згідно зі статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, яка підписана та набрала чинності 14 січня 1993 року, працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов'язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші). Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Статтею 7 даної Угоди встановлено, що питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.
Отже, при призначенні пенсії за законодавством України враховується набутий стаж та заробіток (дохід), з якого сплачено відповідну суму страхового внеску.
Уповноваженим органом для призначення/перерахунку пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого входить розгляд документів. Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
З огляду на те, що оцінка наявності/відсутності у позивача підстав для врахування суми заробітної плати, зазначеної у довідці №167 від 30 серпня 2021 року, яка видана ТОВ "КНГ - Сервіс" Російської Федерації, при обчисленні пенсії відповідачем-2 не надавалася, суд доходить висновку, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області врахувати заробітну плату для призначення пенсії за довідкою №167 від 30 серпня 2021 року, виданою "КНГ -Сервіс", ХМАО - Югра, міста Нягань Російської Федерації, є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Також суд не знаходить правових підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області врахувати заробітну плату для призначення пенсії за архівною довідкою №1521 від 28 липня 2021 року, виданою Архівним відділом Адміністрації міста Нягань, ХМАО - Югра, Тюменської області Російської Федерації, оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що така довідка подавалась позивачем до його заяви про перерахунок пенсії від 18 липня 2022 року.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 18 липня 2022 року з урахуванням висновків суду.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією АТ КБ "ПРИВАТБАНК" №0.0.2635640467.1 від 10 серпня 2022 року /а.с.5/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача підлягає сума в 496,20 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, ідентифікаційний код 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 18 липня 2022 року з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк