ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 год 18 хв.
"22" вересня 2022 р. справа № 300/3628/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу та порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за №300/3628/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» від 11.05.2021 за №169, станом на листопад 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 згідно довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» від 11.05.2021 за №169, станом на листопад 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Ів.-Фр./ 22030101; Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37951998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA698999980313111206084009612; Код класифікації доходів бюджету: 22030101..
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 в справі №300/3628/21 набрало законної сили 14.09.2021.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 01.10.2021 видано виконавчі листи у справі №300/3628/21.
Державна судова адміністрація України 19.11.2021 звернулася в суд із заявою про виправлення помилки у виконавчому листі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 №300/3628/21, шляхом зазначення інформації про стягувача - Державну судову адміністрацію України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 виправлено допущену помилку у виконавчому листі, виданому Івано-Франківським окружним адміністративним судом 01.10.2021 за №300/3628/21 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Ів.-Фр./ 22030101; Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37951998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA698999980313111206084009612; Код класифікації доходів бюджету: 22030101. У виконавчому листі Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №300/3628/21 від 01.10.2021 стягувачем вирішено вважати Державну судову адміністрацію України (вулиця Липська, 18/5, місто Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, тел. (044) 277 76 35, адреса електронної пошти: inbox@court.gov.ua; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 заяву Держаної судової адміністрації України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №300/3628/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення задоволено. Поновлено Державній судовій адміністрації України строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа у справі №300/3628/21, з дня набрання цією ухвалою законної сили строком на три місяці.
На адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 14.09.2022 від Державної судової адміністрації надійшла заява про зміну способу та порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 в справі №300/3628/21 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судового збору на користь держави шляхом «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн на користь держави». Одночасно у вказаній заяві представник Державної судової адміністрації України просив заяву розглядати без їх участі.
На адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.09.2022 надійшла заява від ОСОБА_1 про розгляд заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу та порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, без його участі.
У судове засідання, призначене на 22.09.2022 представник відповідача (боржник) в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час, дату та місце розгляду заяви повідомлялось належним чином та своєчасно.
Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, з урахуванням статті 229 КАС України, розгляд заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу та порядку виконання судового рішення здійснюється у порядку письмового провадження без здійснення звукозапису технічними засобами. Потреби заслухати свідка чи експерта немає.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
За приписами статті 124, частини 3 статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З наведеної норми вбачається, що суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Так, саме поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Обґрунтовуючи необхідність зміни способу та порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №300/3628/21, заявник зазначив, що Державною судовою адміністрацією України пред'явлено виконавчий документ до виконання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ). Однак на адресу ДСА України надійшло повідомлення державного виконавця від 24.01.2022 №03.1-25-364 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, в якому зазначено, що рішення щодо стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (а. с. 10).
Надалі виконавчий лист у справі №300/3628/21 направлено до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
Проте, Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області листом «Про повернення виконавчого документа» від 03.08.2022 №04-10-3-06/2103 повернуло заявнику відповідний виконавчий документ, посилаючись на відсутність в органах ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області відкритих рахунків органів Пенсійного фонду України, з яких можливе примусове списання коштів за рішенням суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у запереченні на заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 16.09.2022 за №0900-0902-5/31991, які надійшли на адресу суду 20.09.2022, зазначає, що у разі, якщо боржником є державний орган (державне підприємство), то порядок стягнення коштів з державного органу (державного або місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами)) регулюється положеннями статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з урахуванням положень статті 6 Закону України «Про виконавче провадження». У зв'язку з викладеним, просить суд у задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про заміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №300/3628/21/21 відмовити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як зазначено вище, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Ів.-Фр./ 22030101; Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37951998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA698999980313111206084009612; Код класифікації доходів бюджету: 22030101..
Отже, за результатами розгляду справи №300/3628/21 судом було вирішено питання щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору, шляхом стягнення на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судового збору у розмірі 908,00 грн, як того імперативно вимагають положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, рішенням суду встановлено спосіб виконання судового рішення відповідно до частини 1 статті 139 КАС України - шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судового збору у розмірі 908,00 грн.
Разом з тим, зміна способу виконання судового рішення в частині стягнення судового збору на користь Державного бюджету України за виконавчим листом №300/3628/21 у спосіб, зазначений заявником, а саме шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн на користь держави, суперечитиме вимогам частини 1 статті 139 КАС України та змінить суть резолютивної частини судового рішення в цій частині.
Згідно з частиною першою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим.
Вказане означає, що зміна способу та порядку виконання судового рішення у спосіб, не передбачений Кодексом адміністративного судочинства України, не відповідатиме принципу законності та обґрунтованості судового рішення.
Крім того, зі змісту заяви Державної судової адміністрації України вбачається, що виконання рішення суду неможливе через те, що рахунки для фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не відкриті в органах Казначейства, та законодавством України органи Казначейства не уповноважені здійснювати безспірне списання коштів з рахунків боржника, відкритих в банківських установах.
При цьому, підпунктом 2 пункту 4 Порядку №845 передбачено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Також, орган Казначейства відповідно до пункту 5 Порядку №845 під час виконання виконавчих документів наділений повноваженнями безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію; вимагати від боржників ужиття заходів до виконання виконавчих документів.
Суд зазначає, що реалізація гарантії держави виконання судових рішень щодо списання коштів місцевих бюджетів, покладається на органи казначейства, які зобов'язані в кожному випадку, незалежно від заходів, учинених стягувачем, застосувати весь спектр наданих їм повноважень для невідкладного виконання судового рішення про стягнення коштів із указаного суб'єкта. А отже, Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області повинен вживати всіх заходів з виконання рішення суду, встановлених Порядком №845.
Таким чином, в будь-якому випадку, у спірних правовідносинах управління органу казначейства є встановленою Законом України «Про виконавче провадження» та Порядком №845 особою, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів.
За положеннями Порядку №845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов'язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Держказначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.
За таких обставин суд дійшов висновку, що управління Державної казначейської служби України повинно вживати всіх заходів по виконанню вищевказаного рішення суду, встановлених Порядком №845.
При цьому, заходи для виконання судового рішення не обмежуються самим лише ознайомленням з виконавчим документом і вимагають від органу Казначейства активних дій, зміст яких відповідає суті ускладнень, що виникли з її встановленням.
Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду від 25.11.2019 у справі №200/4120/19-а, від 16.04.2020 у справі №804/5950/17.
Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду у даній справі.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.05.2018 у справі №266/935/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №300/3628/21.
На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №300/3628/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення - відмовити.
Державній судовій адміністрації України, ОСОБА_1 , Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ухвалу надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.