Ухвала від 22.09.2022 по справі 280/2714/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАМІНИ СТОРОНИ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

22 вересня 2022 рокуСправа № 280/2714/21

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря судового засідання Прус Я.І.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2022 року на адресу суду від старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка В.О. надійшла заява (вх. №22468) про заміну боржника у виконавчому провадженні №68742532 з примусового виконання виконавчого листа по справі, виданого 10.02.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом, а саме Головного управління ДФС у Запорізькій області на його правонаступника - ГУ ДПС в Запорізькій області як відокремлений підрозділ ДПС України.

На обґрунтування заяви із посиланням на ст. 52, 167, 379 КАС України, постанову Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537, від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" та накази Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529, від 08.10.2020 №556, від 12.11.2020 №643 зазначає, що Головне управління ДФС у Запорізькій області перебуває у стані припинення, а повноваження та функції даного органу передано до Головного управління ДПС у Запорізькій області.

07 вересня 2022 року матеріали адміністративної справи повернулись до суду першої інстанції після апеляційного розгляду.

20 вересня 2022 матеріали справи надійшли із канцелярії суду до провадження судді.

Для розгляду питання щодо заміни сторони виконавчого провадження, судом було призначене судове засідання на 22 вересня 2022 року про що повідомлено державного виконавця, стягувача, боржника та заінтересовану особу.

25.07.2021 від представника Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшли заперечення (вх. №28252) на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в яких зауважує, що ГУ ДФС в Запорізькій області втратило лише повноваження щодо виконання функції у сфері реалізації державної податкової політики, тоді як предметом розгляду даної справи були відносини проходження публічної служби. На цей час процедура реорганізації ГУ ДФС в Запорізькій області не завершена, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про перебування відповідача в стані припинення..

У відгуку на заперечення ГУ ДПС у Запорізькій області позивач акцентував увагу на тому, що Головне управління ДПС у Запорозькій області є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Запорозькій області. Головним управлінням ,ЩПС у Запорозькій області (Код ЄДРIIОУ ВП 44118663) не надано будь-яких належних та допустимих доказів щодо передачі діловодної або іншої архівної документації (в т.ч. щодо трудових відносин тощо) на зберігання до інших уповноважених державних органів, вважає доводи та аргументи зазначені представником ГУ ДПС у Запорозькій області у запереченнях на заяву державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження від 20.07.2022 № 20923/06/08-01-05-01 є необґрунтованими та такими що не відповідають фактичним обставинам справи щодо порушеного старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у 3апорiзькiй області Південно-Східного Міжрегіонального управління Miнicтepcтвa юстиції (м. Днiпро) Частюк В.О. у заяві (клопотанні) про процесуальне правонаступництво в рамках ВП №68742532.

В судове засідання державний виконавець не з'явився, проте у поданій заяві просить розглянути її за його відсутності.

Позивач (стягувач), представник відповідача (боржника) та заінтересованої особи у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду заяви органу виконавчої служби були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача по відмові позивачу у включені у довідку про розмір його грошового забезпечення окладу за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, додаткових видів грошового забезпечення вказаних в грошовому атестаті № 1 від 31.01.2011 на момент його звільнення з якого йому призначена пенсія, а саме надбавки: за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 268 п. 2.1 "в") в розмірі 50%; доплата від належної суми пенсії (постанова КМУ № 1592 п. 5.1 "г" в розмірі 25%; надбавка за вислугу років 40%; за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ №414) в розмірі 15%; місячна премія в розмірі 100%;

зобов'язати відповідача скласти та направити відповідну довідку про грошове забезпечення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.01.2018, (з урахуванням в довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018, надбавки за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 268 п. 2.1 "в") в розмірі 50%, доплата від належної суми пенсії (постанова КМУ № 1592 п. 5.1 "г" в розмірі 25%, надбавка за вислугу років в розмірі 40%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень постанова КМУ №414) в розмірі 15% та місячної премії в розмірі 100%, які вказані у його грошовому атестаті на момент звільнення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо відмови у включенні в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25% доплати від належної суми пенсії. Зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25 % доплати від належної суми пенсії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення набрало законної сили відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.10.2021, якою апеляційні скарги Головного управління ДФС у Запорізькій області та ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 залишені без задоволення. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 в адміністративній справі №280/2714/21 - без змін.

10.02.2022 судом за заявою стягувача видані виконавчі листи по даній адміністративній справі.

Із посиланням на проведену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 реорганізацією територіальних органів Державної податкової служби, державний виконавець звернувс до суду із даною заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 52 КАС України закріплені положення стосовно процесуального правонаступництва та указано, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

За приписами частини 1 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 4 статті 379 КАС України).

Згідно з пунктами 5 та 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

За приписами пункту 8 Порядку № 1074 внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.

18.12.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1200 "Про утворення Державної податкової служби та Державної митної служби України" якою, відповідно, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Відповідно до абзаців 3 та 4 пункту 2 Постанови № 1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (абзац 6 пункту 2 Постанови № 1200).

Розпорядженням № 682-р Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39396146) перебуває в стані припинення, про що свідчить запис: дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, в стані припинення: 05.08.2019.

Відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 31 липня 2019 року зареєстровано ГУ ДПС у Запорізькій області.

У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно з визначеного Кабінетом Міністрів переліку, до якого входить і ГУ ДПС у Запорізькій області. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

На підставі наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 на базі ліквідованого ГУ ДПС у Запорізькій області утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби новий територіальний орган Державної податкової служби - Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Державної податкової служби України здійснено державну реєстрацію створення відокремленого підрозділу юридичної особи Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП:44118663, місцезнаходження: Україна, 69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166).

Натомість, відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) з 23 жовтня 2020 року перебуває в стані припинення, про що свідчить запис №1001031100015047257.

Наказом ДПС України "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" від 24.12.2020 №755 визначено розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно наказом ДПС України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 №529, функцій і повноважень територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 №893.

Таким чином, між ГУ ДФС в Запорізькій області та ГУ ДПС в Запорізькій області відбулось компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво, тобто про перехід до ГУ ДПС в Запорізькій області функцій ГУ ДФС в Запорізькій області у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Суд зазначає, що обов'язок боржника щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення колишньому працівнику органів податкової міліції, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ГУ ДПС в Запорізькій області розпорядчими документами.

З огляду на вказане, заміна відповідача як боржника за вказаним рішенням може мати місце виключно у випадку фактичного вибуття ГУ ДФС в Запорізькій області унаслідок припинення.

Разом з тим, суд звертає увагу, що запис про припинення ГУ ДФС в Запорізькій області (відповідача у справі) в Єдиному державну реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент вирішення судом питання про заміну боржника виконавчого провадження відсутній.

За правилами частин 1 та 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Ураховуючи, що зобов'язання, яке випливає з рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021, не стосувалося публічно-владних функцій, переданих ГУ ДПС в Запорізькій області, і на момент вирішення судом питання про заміну боржника до Реєстру не унесений запис про припинення ГУ ДФС в Запорізькій області як боржника за вказаним рішенням суду, доводи державного виконавця та позивача про вибуття відповідача і наявність підстав для його заміни є передчасними.

Аналогічні правові висновки висловлено Верховним Судом у постановах від 14.04.2021 у справі № 826/14904/18, від 13.05.2021 у справі № 826/2850/17, від 03.06.2021 у справі № 640/19105/19, від 13.10.2021 у справі №803/130/16, від 02.11.2021 у справі №816/1231/15, від 31.01.2022 у справі №420/8922/20та від 19.04.2022 у справі №520/9169/18.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця є необґрунтованою, оскільки суть спору у цій справі не стосується публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС у Запорізькій області, а рішення суду, яке підлягає виконанню, стосується зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області скласти та направити оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25 % доплати від належної суми пенсії, таке рішення підлягає виконанню ліквідаційною комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області у зв'язку із чим така заява задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 379 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича (вх. №22468 від 20.06.2022) про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В.Батрак