Справа № 682/1465/22
Провадження № 3/682/802/2022
22 вересня 2022 року м. Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Матвєєва Н.В., з участю секретарки судового засідання - Дубовки Г.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Хорошун О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , з середньою спеціальною освітою, командира відділення взводу охорони, старшого сержанта в/ч НОМЕР_1 , протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності, - за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 20.08.2022 о 19.50 год на території військової частини НОМЕР_1 посадовими особами відділення військової служби правопорядку виявлено старшого сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме : різкий запах алкоголю з ротової порожнини. 20.08.2022 о 20.40 год. старший сержант ОСОБА_1 направлений до КП "Славутська міська лікарня" для проведенння огляду і тесту на виявлення алкогольної речовини в організмі. В ході медичного огляду встановлений позитивний результат, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння 1,17 проміле.
Під час розгляду протоколу ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що 20.08.2022 він дійсно проходив медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння у КП "Славутська міська лікарня" разом з іншими військовослужбовцями. Його освідування відбувалося після військовослужбовця, у якого виявлено високий вміст алкоголю. Коли йому надали для освідування прилад, наконечник не змінювали, він показав вміст алкоголю - 1,17 проміле, з чим він не погодився і просив, щоб провели освідування в інший спосіб шляхом забору крові та сечі, але йому було відмовлено. Ознак алкогольного спяніння в нього не було, його відібрали з числа військовослужбовців для освідування, бо в нього з керівництвом виник конфлікт. Протокол про адміністративне правопорушення був складений наступного дня, акт огляду та медичний висновок про стан алкогольного сп'яніння відносно нього не складався.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснила, що вона була присутня 20.08.2022 під час виявлення у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, але підтвердити беззаперечно, що він мав ці ознаки, не може, оскільки через алергію вона мала закладений ніс, тож не могла відчувати, чи мається запах алкоголю з порожнини рота у останнього. Була присутня під час освідування ОСОБА_1 , медсестра проводила освідування, ОСОБА_1 поводився спокійно, лікар видала довідку, більше ніяких документів не надавала. Протокол відносно ОСОБА_1 був складений наступного дня, оскільки він вів себе некоректно із керівництвом і було вже пізно.
Свідок ОСОБА_3 пояснив, що 20.08.2022 він супроводжував кількох військовослужбовців до КП "Славутська медична лікарня" для проведення їм огляду і тесту на стан алкогольного сп'яніння, з ОСОБА_1 вони їхали в різних машинах, але він впевний у тому, що в останнього відчувався різкий запах алкоголю з порожнини рота, проте близько до нього не підходив.
Допитана в якості свідка лікар ОСОБА_4 пояснила, що в її присутності проводилося освідування ОСОБА_1 , яке з допомогою спеціального приладу, назву якого вона не знає, проводила медсестра, прилад показав наявність алкоголю -1,17 проміле, що було зафіксовано в довідці, підписаній нею. Вона не пам'ятає ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , оскільки акт огляду та медичний висновок після освідування вона не складала, бо командир, який супроводжував військовослужбовця не вимагав від неї складення вказаних документів. Зазвичай, акт огляду та медичний висновок про стан алкогольного сп'яніння вони складають на вимогу та при ДТП. Їй невідомо чи при освідуванні ОСОБА_1 змінювався наконечник для приладу, який використовувався при освідуванні, бо вона не звертала на це уваги. Результати освідування фіксуються лише у довідці, або командир фіксує їх на телефон, квитанція при цьому не роздруковується.
До протоколу про адміністративне правопорушення ЛВХ №688 від 21.08.2022 року долучені наступні докази : військовий квиток ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 ; довідка КП "Славутська міська лікарня", відповідно до якої 20.08.2022 о 20.45 год. ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння 1,170/00 (проміле); письмові пояснення свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Диспозиція статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема частина 1 встановлює відповідальність за вчинення, по-перше, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, по-друге, за появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, по-третє, за виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, по-четверте, за відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідальність за частиною 3 наведеної статті настає за умови вчинення вищевказаних дій, якщо вони вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
За приписами ст.254 КУаАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При цьому, положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 цього Кодексу встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Водночас, положеннями статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними статтею 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також статтею 62 Основного закону України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Зміст стандарту доведення поза розумним сумнівом надано, зокрема, в постановах Верховного Суду від 04 липня 2018 року у справі з єдиним унікальним № 688/788/15-к та від 23 червня 2020 року у справі з єдиним унікальним № 159/3738/16-к, де зазначено, що вказаний стандарт означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.
Надаючи оцінку наданим суду доказам щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя керується наступним.
Положеннями абзацу 7 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Порядок складення та оформлення уповноваженою особою протоколів про військові адміністративні правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів (далі - військовозобов'язані) у Збройних Силах України містяться в «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за № 1622/37244.
За приписами пункту 7 розділу ІІ «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за № 1622/37244, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Разом із тим, положеннями наведеної Інструкції не унормований порядок проходження військовослужбовцями огляду на встановлення факту перебування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Загальний порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений положеннями статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Разом із тим, більш детально порядок проведення такого огляду, послідовність дій уповноважених осіб, а також форму документів, що складаються в процесі огляду, передбачено різними відомчими нормативними актами такими, як: «Інструкцією про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10 жовтня 2016 року № 515 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2016 року за № 1429/29559; «Інструкцією з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2017 року № 726 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за № 1166/31034; «Інструкцією про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України від 14 серпня 2018 року № 300 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1018/32470; «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року, а також «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Порядок такого огляду посадовими особами різних уповноважених органів влади дещо відрізняється, але зберігаючи при цьому однакове нормування основних етапів.
Таким чином, з огляду на відсутність єдиного нормативного акту в Україні, який регулює порядок проходження огляду на встановлення факту перебування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів військовослужбовців, до правовідносин, що склались в даному провадженні про адміністративне правопорушення, можливо застосувати положення «Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10 жовтня 2016 року № 515 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2016 року за № 1429/29559, оскільки її приписи стосуються військових адміністративних правопорушень, вчинених військовослужбовцями Збройних Сил України, у тому числі, що передбачені главою 13-Б «Військові адміністративні правопорушення» Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також положення «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, оскільки виявлення стану алкогольного сп'яніння у водіїв і громадян, які транспортними засобами не управляють, не має різниці, так як об'єктом дослідження є, в будь-якому випадку, стан людини.
У відповідності до пункту 7 глави 3 розділу VIIІ «Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10 жовтня 2016 року № 515 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2016 року за № 1429/29559, за наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків пропонує затриманій особі, з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).
Огляд для встановлення стану сп'яніння затриманого, який вчинив адміністративне правопорушення, здійснюється в закладах охорони здоров'я, яким надано право на проведення такого огляду, лікарями, які пройшли тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
За результатами огляду на стан сп'яніння та за лабораторними дослідженнями встановлюється ступінь сп'яніння, який вноситься до акта медичного огляду.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, дослідивши письмові докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 в інкримінованому правопорушенні не доведена "поза розумним сумнівом", враховуючи те, що довідка № 21 від 20.08.2022 не містить відомостей про наявність в останнього ознак алкогольного сп'яніння та інформації щодо технічного пристрою, за допомогою якого визначався ступінь такого сп'яніння, акт огляду та медичний висновок за результатами його освідування, які підписуються лікарем, взагалі не складалися.
При цьому суддя не вважає достатніми доказами винуватості ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , надані в судовому засіданні, оскільки жоден з них безпосердньо не виявив в особи, яка притягується до адміністратвиної відповідальності, ознак алкогольного сп'яніння, а тому їхні пояснення, як і пояснення лікаря КП "Славутська міська лікарня" ОСОБА_4 не спростовують пояснень, наданих ОСОБА_1 та не підтверджують беззаперечно перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 283, 283, 294, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі ст.247 ч.1 п.1 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її представником, захисником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.
Суддя Матвєєва Н. В.