21.09.2022 Справа №607/11778/22
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Надія Михайлівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , офіційно не працює, розлучений, має 1 неповнолітню дитину,
за ч. 3 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
31 серпня 2022 року о 20 год. 52 хв. по вул. Злуки, 57 у м. Тернополі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Крім того, 31 серпня 2022 року о 20 год. 52 хв. по вул. Злуки, 57 у м. Тернополі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Alcotest 7510» №ARLM-0307 (повірка дійсна до 20 травня 2023 року), який показав результат 0,99‰ проміле. Водій з результатом огляду на місці погодився та відмовився від огляду в медичному закладі. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Беручи до уваги, що в провадженні суду знаходиться дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вважає, що відповідно до ст. 36 КУпАП вони мають бути об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні 21 вересня 2022 року ОСОБА_1 пояснивши, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення визнав, щиро розкаявся та повністю погодився із обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім власного визнання вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доведена дослідженими та проаналізованими судом доказами, які знаходяться у матеріалах справи, а саме:
-даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №097944 від 31 серпня 2022 року, з якого вбачається, що 31 серпня 2022 року о 20 год. 52 хв. по вул. Злуки, 57 у м. Тернополі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами, на підставі постанови державного виконавця Сігнова Н.В. Кривоозерського відділу ДВС у Первомайському районі, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух»;
-даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №097943 від 31 серпня 2022 року, з якого вбачається, що 31 серпня 2022 року о 20 год. 52 хв. по вул. Злуки, 57 у м. Тернополі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Alcotest 7510» №ARLM-0307 (повірка дійсна до 20 травня 2023 року), який показав результат 0,99‰ проміле. Водій з результатом огляду на місці погодився та відмовився від огляду в медичному закладі. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України;
-відеозаписами із нагрудної камери працівника патрульної поліції на DVD-диску з назвою файлу «export-h7nr4», а також відеозаписами із реєстраторів машини працівників поліції працівників «2_5224568518602660940», якими повністю підтверджуються викладені у протоколі обставини;
-роздруківкою тестування на алкоголь «Drager Mobile Printer», з якої вбачається, що ОСОБА_1 31 серпня 2022 року о 20 год. 59 хв. пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Alcotest 7510» № ARLM-0307, результат тесту - 0,99‰ (проміле). З вказаним результатом тесту ОСОБА_1 погодився, що підтверджується його підписом у зазначеній роздруківці;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого убачається, що результат огляду ОСОБА_1 позитивний - 0,99‰ проміле. З результатом огляду ОСОБА_1 погодився, що засвідчив власноручним підписом;
-свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П51 QM 0212 083 22 від 20 травня 2022 року, згідно з яким повірка газоаналізатора «Alcotest 7510 OIML» №ARLM-0307 дійсна до 20 травня 2023 року;
-розпискою ОСОБА_2 від 31 серпня 2022 року, відповідно до якої він зобов'язався відсторонити ОСОБА_1 від керування транспортним засобом - мотоциклом марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , протягом 4 годин до повного його отверезіння та забрати даний транспортний засіб за своєю адресою проживання;
-рапортом поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП Андрія Амонса від 31 серпня 2022 року, згідно з яким 31 серпня 2022 року близько 20 год. 52 хв. працівники поліції зупинили транспортний засіб - мотоцикл марки «SHINERAY XY 200-24», державний номерний знак НОМЕР_1 , за порушення ПДР, під керуванням ОСОБА_1 . В ході спілкування з водієм транспортного засобу було виявлено у нього ознаки алкогольного сп'яніння. На місці зупинки ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що водій погодився, а тому огляд було проведено за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Alcotest 7510» №ARLM-0307 (повірка дійсна до 20 травня 2023 року), який показав результат 0,99‰ проміле. В медичний заклад водій відмовився їхати категорично, адже був згідний з результатом огляду. Відповідно до бази ІПНП було встановлено, що водій також є тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух». Надалі на водія було складно протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126, ч. 2 ст. 122, ч. 5 ст. 121 КУпАП, які в свою чергу було об'єднано, а також складено протоколи - за ч. 1 ст. 130 КУпАП та ч. 3 ст. 126 КУпАП;
-довідкою УПП в Тернопільській області ДПП від 01 вересня 2022 року, відповідно до якої згідно з даними Інформаційного порталу НПУ громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не отримував;
-постановою старшого державного виконавця Кривоозерського відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) Сігіновою Н.В.. про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 11 серпня 2022 року ВП №60131824, якою щодо ОСОБА_1 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно з судовим наказом №363/216/19, виданим 15 липня 2019 року.
Також, до матеріалів справи долучено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №713373 від 31 серпня 2022 року, відповідно до якої ОСОБА_1 31 серпня 2022 року о 20 год. 52 хв. скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126, ч. 5 ст. 121, ч. 2 ст. 122 КУпАП, які об'єднано згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, та постановлено застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн.
Згідно з п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як установлено при розгляді справи на підставі досліджених наявних у справі доказів, зазначених вимог Правил дорожнього руху України ОСОБА_1 не виконав.
Згідно з п. п. 2, 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ за № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до вимог ч. ч. 2, 3, 4 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Аналогічні положення щодо порядку проведення огляду водіїв транспортних засобів про визначення стану сп'яніння закріплені у п. п. 3, 6, 7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, та п. п. 6, 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ № 1452/735 від 09 листопада 2015 року.
Так, згідно з п. п. 3-7 Порядку огляд проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; 2) лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. п. 6, 7, 8 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України за №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). У разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп'яніння учасників цієї пригоди є обов'язковим у закладі охорони здоров'я.
Огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведений із дотриманням зазначених вимог.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, а також адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За вказаних обставин ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП і ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього в силу ст. 36 КУпАП адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, як такої, що встановлена за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, який щиро розкаявся у вчиненому, що є обставиною, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, враховуючи, що він не є водієм у розумінні п. 1.10 Правил дорожнього руху України, оскільки не має посвідчення водія, такого посвідчення не отримував, вважаю, що відповідним адміністративним стягненням у даному випадку є накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 36, 40-1, 126, 130, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Об'єднати справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 607/11778/22 (провадження №3/607/5996/2022) та за ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення №607/11780/22 (провадження №3/607/5999/2022) в одне провадження, присвоївши об'єднаним справам № 607/11778/22 (провадження №3/607/5996/2022).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу (34000 гривень); витрати на облік правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 (три) місяці з дня її винесення.
CуддяН. М. Сташків