печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23435/22-к
08 вересня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12020000000000922,
В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про арешт майна.
Мотивуючи означене клопотання прокурор у клопотанні вказує наступне.
В провадженні Головного слідчого управління Національної поліції України перебуває кримінальне провадження № 12020000000000922 від 28.09.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 1971 КК України.
У клопотанні вказано, що службові особи органів державної влади, місцевого самоврядування та суб'єктів господарської діяльності за попередньою змовою, зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, шляхом підробки офіційних документів незаконно вивели із державної та передали у комунальну власність земельну ділянку, чим спричинили тяжкі наслідки інтересам держави.
Так, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящихся № 1110 від 28.09.1944 року «Про закріплення за приймально - передавальним радіоцентром колишньої території передавальної радіостанції РВ-13» за приймально - передавальним радіоцентром закріплено земельну ділянку площею 26,2 га, що розташована по Люстдорській дорозі у м. Одесі.
Наказом Народного Комісаріату зв'язку Союзу РСР № 586 від 31.12.1945 «О вводе в постоянную эксплуатацию Одесского Радиоцентра» зобов'язано прийняти на баланс ІНФОРМАЦІЯ_1 прийомно - передавальний центр.
У подальшому, наказом Міністерства зв'язку УРСР № 212 від 14.12.1977 «Об объединении радиопредприятий РУРТ» об'єднано Одеський радіоцентр с Технічним вузлом республіканських магістралей зв'язку і телебачення РМС-І в єдине підприємство Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр.
Також, Наказом Міністерства зв'язку УРСР № 22 від 09.03.1978 «О создании областного радиотелевизионного передающего центра» на базі Одеській радіоцентр і приєднаного до нього господарства ТУРИ-2 Республіканської мережі магістральних зв'язків і телебачення № 1, створено єдине підприємство - Одеський обласний радіо - телевізійний передавальний центр.
В часи незалежності України, а саме 04.07.2016 Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України видано наказ № 418, яким реорганізовано ДП «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» шляхом приєднання його до Концерну радіомовлення радіозв'язку та телебачення.
Відповідно до п. 1.1 Статуту ДП «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр», затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв'язку № 582 від 17.10.2012 ДП «ООРТПЦ» є державним унітарним підприємством, заснованим на державній власності, що належить до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і є учасником державного господарського об'єднання Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
Згідно абз. 2 пункту 5 Постанови Верховної Ради Української РСР «Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР» громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Кодексу, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав власності на землю або землекористування.
Як вбачається з протоколу № 2 наради щодо виділення Одеському обласному радіотелевізійному передавальному центру земельної ділянки для будівництва нової радіотелевізійної вежі в м. Одесі від 19.10.2004, на виконання окремого доручення Прем'єр Міністра України № 4075/0/1-04 від 15.09.2004 прийнято рішення про будівництво нової телевізійної вежі у м. Одесі на території ДП «ООРТПЦ», площею 8 га, за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право власності на землю набуваються та реалізується державою через органи виконавчої влади.
Згідно ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом російської федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовуються будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків, передачі таких об'єктів у комунальну власність.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції станом на 04.06.2004) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. 4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності» у державній власності залишаються: розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, та які належать до земель оборони.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 228362770 від 16.10.2020 за адресою: АДРЕСА_1 знаходяться об'єкти нерухомого майна, які перебувають на праві оперативного управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області.
Враховуючи викладене, землі розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога (де розташовані об'єкти зв'язку) буд. 55 мають належати державі в особі ДП «Одеській обласний радіотелевізійний передавальний центр», як правонаступника Одеського радіоцентру.
Однак, рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 № 3906 - VІ затверджено «Детальний план території в районі Одеського ООРТПЦ по Люстдорфській дорозі, буд. 55 в м. Одесі», яким передбачено демонтаж антенних полів та будівництво житлової та громадської забудови.
У подальшому, 21.09.2016 Одеська міська рада прийняла рішення № 1166 - VII відповідно до якого надано дозвіл на прокуратурі Одеської області на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 6,0000 га, за адресою: АДРЕСА_2 ), для будівництва обслуговування та експлуатації багатоквартирних житлових будинків з вбудованими господарськими приміщення.
07.12.2016 Одеська міська рада прийняла рішення № 1483 - VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3,4605 га (кадастровий номер 5110136900:18:017:0055) за адресою: АДРЕСА_2 ), присвоєння нової адреси та надання її в постійне користування прокуратурі Одеської області.
Також, рішенням Одеської міської ради № 2320 - VII від 26.07.2017 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, зміну цільового призначення та передачу у постійне користування прокуратурі Одеської області земельної ділянки, площею 0,50000 га, за адресою: АДРЕСА_1 » затверджено проект землеустрою на земельну ділянку (кадастровий номер 5110136900:18:017:0056), площею 0,50000 га (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), надано прокуратурі Одеської області зазначену земельну ділянку в постійне користування та зобов'язано прокуратуру виконати умови землеустрою, зареєструвати право постійного користування.
Крім того, рішення Одеської міською радою № 2863 - VII від 14.12.2017 «Про надання згоди прокуратури Одеської області на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, площею 0,50000 га за адресою: АДРЕСА_1 - Д площею 3,4605 га за адресою: АДРЕСА_2 , яким надано згоду прокуратурі на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, а саме: земельна ділянка кадастровий номер 5110136900:18:017:0056 площею 0,5000 га та земельну ділянку кадастровий номер 5110136900:18:017:0055 площею 3,4605 га.
У подальшому, Одеська міська рада приймає рішення № 3147 - VII «Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_3 - А, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, які знаходяться у постійному користуванні прокуратури Одеської області.
Тобто, в супереч вимогам ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України Одеська міська рада своїми рішеннями № 3906 - VII від 09.10.2013, № 1166 - VII від 21.09.2016, № 1483 - VI від 07.12.2016, № 2320 - VII від 26.07.2017, № 2863 - VII фактично позбавило державу в особі ДП «ООРТПЦ» земельної ділянки площею 3,9605 га за адресою: АДРЕСА_1 , що дозволило незаконно забудувати її.
Крім того, зі змісту листа Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 08.04.2021 № 40-304-501/21 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутня інформація щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт.
Таким чином, в діях службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування та суб'єктів господарської діяльності можуть вбачатися ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 1971 КК України.
Так, 28.07.2022 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0058, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , під час якого вилучено мережевий відеореєстратор камер спостереження Balter BNR - 3116P із жорстким накопичувачем Nikvision WD40PURX 4Tb, який містить в собі відомості щодо обставин вчиненого кримінального правопорушення, зокрема, те що за період з 21 липня 2022 року по 28 липня 2022 року на будівельний майданчик ЖК «Альтаїр-3» заходило близько 62 осіб (деякі з них були із будівельним обладнанням та знаряддям) заїжджали два малотоннажні вантажні автомобілі.
Вилучено майно постановою старшого в ОВС ГСУ НП України від 28.07.2022 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
У судове засідання слідчий не з'явився. До суду прокурор ОСОБА_3 подав заяву про розгляд клопотання за його відстуності, вимоги підтримує, просить задовольнити.
Власник майна у судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання повідомлявся належним чином.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Частиною 10 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.
Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Постановою слідчого групи слідчих ГСУ НП України ОСОБА_4 від 28.07.2022 майно на арешті якого наполягає орган досудового розслідування визнано речовими доказами.
Таким чином, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів.
Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження, окрім того доводи прокурора щодо пропуску строку на звернення із клопотанням є обґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України, -
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12020000000000922 - задовольнити.
Накласти арешт на вилучене майно, а саме на: навантажувач фронтальний марки «Atlas 65» д.н. НОМЕР_1 із ключем до нього, кран марки «Tadano GR-500EXL» д.н. НОМЕР_2 із ключем до нього, вантажний автомобіль «MAN TGS 35.400» д.н. НОМЕР_3 із ключем до нього, автомобіль «МАЗ» 6501С5 д.н. НОМЕР_4 із ключем до нього, екскаватор «JCB» модель «3СХ» д.н. НОМЕР_5 із ключем до нього, які знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , будівлі, недобудовані, інші складські приміщення, на вказаною адресою, що перебувають у користуванні КП «Будова», а також земельну ділянку з кадастровим 5110136900:18:017:0058 (3,905 га), що перебуває у постійному користуванні прокуратури Одеської області з забороною користування та розпорядження вказаним майном.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1