20.09.2022
Справа № 744/492/22
Провадження № 3/744/321/2022
20 вересня 2022 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Гнипа О. І.,
при секретарі Лінік Є. П.,
перевіривши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , такого, що проходить службу на визначеній посаді у відділі прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), зареєстрованого в по АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ставиться до вини діяння, пов'язане із вживанням алкоголю у ході виконання ним обов'язків військової служби в умовах особливого періоду.
За наслідками дослідження матеріалів справи про адміністративне правопорушення, убачається за необхідне повернути справу на доопрацювання до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) за наступних обставин.
Так, за змістом правил, закладених у норму ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення в достатній мірі не розкриті кваліфікуючі ознаки поставленого до вини ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, вказано що таке правопорушення вчинене в умовах дії особливого періоду в Україні із наведенням посилання на підзаконний нормативний правовий акт - Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, але ж умови особливого періоду в Україні чинні значно раніше згідно Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», саме яким започатковано дію умов особливого періоду. Крім цього, в фабулі відсутні посилання на норми законів (зважаючи на те, що диспозиція ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення є бланкетною), що визначать саму темпоральну сутність особливого періоду (ст. 1 Закону України «Про оборону» (де є норма-дефініція, яка розкриває зміст поняття «особливий період» і правову природу його дії в часі, зокрема те, що такий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій).
Більш того, в фабулі протоколу про адміністративне правопорушення по суті зазначені відомості, які вказують на дислокацію комбатантів на бойових позиціях, що в будь-яких законних військових формуваннях (арміях) тієї чи іншої країни світу зазвичай є вкрай неприйнятним.
З огляду на викладене, враховуючи положення норм законустосовно змісту протоколу про адміністративне правопорушення, згаданий протокол разом зі справою про адміністративне правопорушення підлягає доопрацюванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути на доопрацювання до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. І. Гнип