Рішення від 20.09.2022 по справі 212/3349/22

Справа № 212/3349/22

2-а/212/35/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2022 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу, Дніпропетровської області, у складі: Головуючої судді - Власенко М.Д., за участю секретаря судового засідання - Машошиної Ю.О., розглянувши в порядку ч.4 ст.229 КАС України за відсутності учасників справи та без здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності і закриття справи про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення № 81 від 08 липня 2022 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.211 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 грн. В обґрунтування вказав, що 08 липня 2022 року начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Короленко М.М. о 15.00 годині розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно нього та винесено оскаржувану постанову, яку позивач вважає незаконною, винесеною із істотним порушенням норм матеріального та процесуального права, порушує права позивача та підлягає негайному скасуванню. Позивач вказує, що відповідачем порушено правила змагальності та диспозитивності, не розглянуто клопотання позивача про закриття провадження у справі. Оскаржувана постанова не містить результати розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 взагалі - розглядаючи справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.211 КУпАП - зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності, начальник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Покровсько-Тернівського РТЦК та СП ОСОБА_2 від імені Покровсько-Тернівського РТЦК та СП розглянув її та прийняв рішення (постанову) в межах правопорушення за ст.210 КУпАП - порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, з посиланням на норму закону, який передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення. Позивач вважає, що у адміністративній справі відсутні об'єкт, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт, суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, а також предмет, яким є віцськово-обліковий документ, а саме: тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № 127 від 21 липня 1994 року, яке позивач не отримував, про що свідчить відсутність його підпису у відомості видачі військових квитків. В той час, як відповідно до абз.1, 2 п.6 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Наказу Міністерства оборони України № 610 від 21 листопада 2017 року “Про тимчасове посвідчення військовозобов'язаного” видача і знищення тимчасових посвідчень проводиться в порядку, встановленого для військових квитків, що визначається Міністерством оборонии України, Службою безпеки України та Службою зовнішньої розвідки України, реєстрація тимчасового посвідчення здійснюється у діловодстві за книгами обліку вихідних документів. За абз.1, 2, 3 розділу 1 Порядку видачі військових квитків осіб рядового, сержантського та старшинського скдаду наказу Міністерства оборони України № 206 від 10 квітня 2017 року видача військових квитків військовозобов'язаним проводиться за місцем їх перебування та військовому обліку на підставі заяви, та видаються під особостий підпис у відомості видачі військових квитків. Протокол № 81 не містить реєстраційного номеру (запису) реєстрації тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № 127 у діловодстві за книгами обліку вихідних документів та відомостях видачі військових квитків (тимчасових посвідчень), як військово-облікового документу, що виданий ОСОБА_1 , під розпис будь-коли, 21 липня 1994 року, зокрема. Відсутній підпису позивача в облікових документах діловодства Покровсько-Тернівського РТЦК та СП є прямим доказом факту неотримання позивачем військово-облікового документу - тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 під час прийняття на військовий облік військовозобов'язаних до Жовтневого військового коміспріату Дніпропетровської області 21 липня 1994 року. Після отримання 14 червня 2022 року повістки позивач пройшов медичну комісію та за вимогою здав відповідні фотографії для отримання тимчасового посвідчення військовозобов'язаного. Протокол № 81 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.211 КУпАП не містить відомостей про встановлення факту зіпсування чи/або недбалового зберігання та факту втрати військово-облікового документа в причинно-наслідковому зв'язку визначає відсутній події та складу адміністративного правопорушення, а тому справа підляшає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Ухвалою суду від 18 липня 2022 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недолків.

Ухвалою суду від 29 липня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідач скористався правом надання відзиву, у якому вказав, що абз.4 ч.10 ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу” від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями) встановлено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Крім того, згідно пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921, передбачено, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та військово-облікових документів: для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного. ОСОБА_1 з 21.06.1994 року був поставлен на військовий облік офіцера запасу до Жовтневого районного військового комісаріату міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. На той час було чинне Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу, затверджене Указом Президента України від 25 травня 1994 року №263/94 (Указ втратив чинність на підставі Указу Президента № 582/2016 від 30.12.2016 року) та Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 1994 року № 377 (постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 921 від 07.12.2016 року). Згідно пункту 2 Положення про військовий квиток офіцера запасу затвердженого Указом Президента України від 25 травня 1994 року №263/94 визначено, що військові квитки видають районні (міські) військові комісаріати під час первинної постановки на військовий облік. Відповідно до пункту 8 Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 1994 року № 377 встановлено, що бланки військових квитків, тимчасових посвідчень, що видаються замість військових квитків, посвідчення про приписку до призовних дільниць, а також бланки посвідчень і повідомлень, які засвідчують перебування на спеціальному військовому обліку військовозобов'язаних, виготовляються за замовленням Міноборони. Пісний ОСОБА_3 був прийнятий на військовий облік офіцера запасу від 21.06.1994 року, йому видано військово- обліковий документ - тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 , про що зроблено відповідний запис у алфавітній картці офіцера запасу. При цьому у положенні від 25 травня 1994 року № 263/94 не передбачена норма відносно засвідчення підписом військовозобов'язаного факту отримання військово-облікового документа. 30 червня 2022 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 прибув до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП для перевірки військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. Працівники Покровсько-Тернівського РТЦК та СП звернулись до військовозобов'язаного ОСОБА_1 з проханням пред'явити відповідний військово-обліковий документ. Однак позивач не надав військово-облікового документа. Відтак, було встановлено, що у військовозобов'язаного відсутній військово-обліковий документ та було складено протокол № 81 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.211 КУпАП, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності. Крім того, позивачу було запропоновано надати фото та відповідні документи для відновлення військово-облікового документа. Позивачем були надані пояснення по суті адміністративного правопорушення, він був повідомлений належним чином про час та дату розгляду адміністративної справи, його заяву про відкладення розгляду справи та надання права на захист було задоволено, а також прийнято клопотання про закриття провадження у справі. Посилання позивача на Порядок видачі військових квитків осіб рядового, сержантського та старшинського складу наказу Міністерства оборони України № 206 від 10 квітня 2017 року, згідно якого позивач мав засвідчити власним підписом факт отримання військово-облікового документ є необгрнтованим, оскільки на період постановки позивача на облік було чинне інше Положення, яке не передбачає засвідчення підписом військовозобов'язаного факту отримання військово-облікового документу.

Позивач скористався правом надання відповіді на відзив, у якій вказав, що відзив, що поданий Покровсько-Тернівським РТЦК та СП не відповідає вимогам ст.162 КАС України, заперечення які наведені у відзиві є безпідставними та такими, що виходять за межі позовних вимог і предмету розгляду адміністративної справи, а отже підлягає відхиленню судом разом із доданим доказом, копією алфавітної картки особової справи № 13545. Крім того, з відзиву вбачаються ознаки фальсифікації та незаконної з боку відповідача, протиправної підгонки обставин під бажаний результат судового розгляду справи, вчинення умисних маніпулятивних дій та введення суду в оману щодо доказів та обставин, що мають значення для справи, а також спроба уникнути відповідальності за винесення очевидно незаконного рішеня. Положення про військовий квиток офіцера запасу № 263/94 та Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників № 377, на які посилається відповідач не є доказом видачі позивачу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № 127 21 червня 1994 року та внесенням відомостей про таку видачу до алфавітної картки зокрема, а також вказані положення не доводять факту зіпсування чи/або втрати з необережності позивачем тимчасового посвідчення. Вказані положення не були покладені в основу справи про адміністративне правопорушення відносно позивача, протоколом № 81 не встановлено та не зафіксовано факту зіпсування чи/або втрати з необережності позивачем військово-облікового документу, в тому числі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Положення № 263/94 стосується виключно військового квитка і не регулює правовідносини щодо тимчасових посвідчень військовозобов'язаного. Наданий відповідачем письмовий доказ, а саме алфавітна картка особової справи № 13545 на ім'я ОСОБА_1 не було покладено в основу справи про адміністративне правопорушення відносно останнього, до протоколу № 81 такий доказ не додано, у постанові не зазначено. Крім того, алфавітна картка № НОМЕР_2 заповнена записами кульковою ручкою, у правому нижньому куртку лицьової сторони вказаного документу міститься запис “Времен. № 127”, який суттєво відрізняється від інших записів і очевидно, виконаний олівцем від руки та який не можна ідентифікувати. Позивач зазначає, що під час прийняття його на облік Жовтневий районним військовим комісаріатом міста Кривого Рогу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № 127 йому не видавалось, запису “Времен. № 127” до алфавітної картки особової справи № 13545 на ім'я ОСОБА_1 не вносилось, а отже вбачаються ознаки фальсифікації з боку відповідача Покровсько-Тернівським РТЦК та СП матеріалів особової справи № 13545, що вказують на ознаки кримінального правопорушення, оскільки алфівітна картка є внутрішнім документом відповідного уповноваженого військового органу, доступ до якої інших осіб в тому числі позивача відсутній. У зв'язку із наведеним, просив відхилити відзив відповідача та не приймати його до уваги під час розгляду вказаної справи.

Від представника відповідача надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив у яких вказано, що Покровсько-Тернівським РТЦК та СП 01 липня 2022 року було задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи, про наступну дату розгляду справи останнього повідомлено засобами телефонного зв'язку. 08 липня 2022 року позивач не з'явився на розгляд адміністративної справи, натомість надав клопотання про закриття провадження у справі, тому розгляд справи відбувався за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи. При цьому, позивач не надавав додаткових пояснень, заяв або клопотань відносно суті адміністративного правопорушення. При складаннi адмiнiстративного протоколу, з метою надання роз'яснень, щодо суті адміністративного правопорушення, на підтвердження факту перебування на військовому облiку офіцерів запасу в Покровсько-Тернівському РТЦК та СП й відповідно видачi вiйськово-облікового документу, головним спеціалістом командування було продемонстровано позивачу алфавітну картку офіцера запасу ОСОБА_1 безпосередньо останньому. При цьому, йому було роз'яснено, що виходячи з практики введення картотеки військовозобов'язаних відомості особи, які мають змінний - характер заносяться олівцем з метою можливості майбутнього внесення змін у будь-яких особистих даних військовозобов'язаного. Відтак, звинувачення відповідача у фальсіфікації документів, а саме алфавітної картки позивача є не обґрунтованими. Також, зазначають, що алфавітна картка є першочерговим й основним документом, що підтверджує перебування певного громадянина на військовому обліку у певному районному ТЦК та СП і на момент складання адміністративного протоколу зазначенi документи вже були наявнi й саме на підставі цих документів й на підставі даних зазначених в документах складався адміністративний протокол відносно позивача.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні.

Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 - адміністративна відповідальність в Україні і процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах і правових презумпціях. Однією з таких правових презумпцій є закріплена у ст. 62 Конституції України презумпція невинуватості, згідно якої особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доказана у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що 30 червня 2022 року головним спеціалістом командування Покровсько-Тернівського РТЦК та СП Лубенець К.І. складено протокол про адміністративне правопорушення № 81 стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.211 КУпАП у зв'язку з відсутністю у військовозобов'язаного ОСОБА_1 військово-облікового документу всупереч Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, які встановлені в Додатку № 1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних», затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 року № 921. Під час складання протоколу ОСОБА_1 роз'яснено його права а обов'язки за ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, а також повідомлено про розгляд справи на 01 липня 2022 року о 15.00 годині, про що свідчить підпис позивача у протоколі. ОСОБА_1 також письмово виклав свою не згоду з протоколом (а.с.10, 48).

01 липня 2022 року о 15.00 годині позивач не з'явився на розгляд справи про адміністративне правопорушення, надавши заяву про відклалення розгляду справи з метою дотримання його права на захист, яке було задоволено відповідачем (а.с.11, 52).

04 липня 2022 року листом за Вих.№К-10р/2340 Покровсько-Тернівським РТЦК та СП було повідомлено позивача про наступну дату, час та місце розгляду протоколу про адміністративне правопорушення на 08 липня 2022 року о 15.00 годині, який позивач отримав особисто 07 липня 2022 року, про що свідчить його підпис (а.с. 53).

07 липня 2022 року позивач надав до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.211 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, а також просив про розгляд справи без його присутності (а.с.13-16, 55-58).

Постановою № 81 від 08 липня 2022 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.211 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 грн. (а.с.17-19, 49-51).

Зі змісту постанови вбачається, що ОСОБА_1 21 липня 1994 року був прийнятий на військовий облік військовозобов'язаних до жовтневого військового комісаріату Дніпропетровської області й відповідно отримав військово-обліковий документ - тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № 127. 30 червня 2022 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 прибув до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП для перевірки військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. Під час перевірки ввйськово-облікових даних, було виявлено, що у військовозобов'язаного ОСОБА_1 відсутній військово-обліковий документ. Частиною 1 абзацом 8 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, які встановлені в Додатку № 1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921 встановлено, що призовники і військовозобов'язані повинні: негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (органам СБУ) за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 повідомив про втрату свого військово-облікового документу лише 30 червня 2022 року, коли був викликаний до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП для звірки військово-облікових даних та встановлення ступеня придатності для проходження військової служби.Таким чином, військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив Правила військового обліку призовників та військовозобов'язаних, які встановлені в Додатку № 1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921. Про час та місце розгляду справи повідомлений, на розгляд не з'явився.

Частиною 2 статті 211 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення з зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов'язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період.

Норма вказаної статті є бланкетною нормою, у диспозиції якої не встановлено певних правил поведінки і при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частин 1 - 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно ч.3 ст.2 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Частиною 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ встановлені обов'язки громадян України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зокрема зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.33 Закону №2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації) передбачено Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 року № 921 далі - Порядок № 921).

Відповідно до абз.8 п.1 Порядку № 921 призовники і військовозобов'язані повинні негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (органам СБУ) за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.

Згідно п.3 Порядку № 921, призовники і військовозобов'язані за порушення встановлених пунктами 1 і 2 цього додатка, а також за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу, про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, умисне псування військово-облікових документів чи втрату їх з необережності, неявку за викликом до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ) без поважних причин, за несвоєчасне повідомлення обліковому органу, де перебувають на військовому обліку, даних про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я (після тривалого лікування хвороби та (або) хвороби, яка спричинила часткову (повну) втрату працездатності), адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади притягуються до адміністративної відповідальності у порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Пунктом 56 Порядку № 921 передбачено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 921, військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Відповідно до п.22 Порядку №921 призовники і військовозобов'язані, а також посадові особи, винні в порушенні вимог цього Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - Правила військового обліку) (додаток 1), несуть відповідальність згідно із законом.

Як вбачається з наданої представником відповідача копії «Алфавітної карти» військовозобов'язаного, позивач ОСОБА_1 має військове звання «старший лейтенант» з 09.06.1998 року. Прийнятий на військовий облік офіцера запасу за місцем свого проживання Жовтневим районним військовим комісаріатом 21 червня 1994 року, про що зроблено відповідний запис у його алфавітній картці, а також отримав тимчасове посвідчення № 127 (а.с.54).

Станом на момент постановки на облік позивача 21 червня 1994 року були чинними Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу від 25.05.1994 року за № 263/94 (далі - Положення № 263/94), а також Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників від 09.06.1994 року № 377 (далі - Положення № 377).

Так, відповідно до п.п.1-2 Положення № 263/94, військовий квиток офіцера запасу (далі - військовий квиток) є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Військові квитки видають районні (міські) військові комісаріати офіцерам Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених відповідно до законів України, Державної спеціальної служби транспорту під час первинної постановки на військовий облік офіцерів запасу Збройних Сил України, а також відповідні органи Служби безпеки України офіцерам Служби безпеки України, Управління державної охорони України, які зараховані у запас Служби безпеки України.

Відповідно до п.5 Положення № 263/94 власник військового квитка повинен надійно зберігати квиток, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін і додержувати вимог Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу". Повторно військовий квиток може бути видано офіцеру запасу за рішенням районного військового комісара (керівника органу Служби безпеки України), який відповідає за стан військового обліку, на підставі особистої заяви офіцера у випадках необхідності заміни квитка, який став непридатним для користування, знищення його під час стихійного лиха, втрати чи викрадення, переміни прізвища, імені та по батькові.

Відповідно до п.12 Положення № 263/94 за умисне зіпсуття або недбале зберігання військового квитка, що спричинило його втрату, офіцер запасу несе відповідальність, установлену законодавством України.

Згідно п.8 Положення № 377, бланки військових квитків, тимчасових посвідчень, що видаються замість військових квитків, посвідчення про приписку до призовних дільниць, а також бланки посвідчень і повідомлень, які засвідчують перебування на спеціальному військовому обліку військовозобов'язаних, виготовляються за замовленнями Міноборони.

Таким чином, суд відхиляє твердження позивача щодо відсутності його підпису в облікових документах діловодства Покровсько-Тернівського РТЦК та СП про отримання військового квитка (тимчасового посвідчення) відповідно до Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу від 10.04.2017 року № 206, оскільки на період взяття позивача на військовий облік у червні 1994 року вказаний порядок не діяв.

Натомість чинні на той час Положення №263/94 та Положення № 377 не передбачали необхідності засвідчення власноручним підписом військовозобов'язаного факту отримання військово-облікового документа.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення, у позивача ОСОБА_1 , який є військовозобов'язаним, на момент явки до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП 30.06.2022 року був відсутній військово-обліковий документ.

Згідно чинного на момент з'явлення позивача до Покровсько-Тернівського РТЦК та СП пункту 16 Порядку № 921, військовий облік для військовозобов'язаних ведеться виключно на підставі двох документів - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Отже, заперечуючи факт отримання 21 червня 1994 року тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , позивач як військовозобов'язаний офіцер запасу, що перебуває на військовому обліку, мав пред'явити інший військово-обліковий документ - військовий квиток, проте цього не зробив.

Крім того, позивач будучи військовозобов'язаним, всупереч вимог Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних не повідомив негайно районний (міський) територіальний центра комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа - тимчасового посвідчення або військового квитка.

У відповідності до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 211 КУпАП, оскільки факт вчинення ним адміністративного правопорушення, а саме, недбалого зберігання військовозобов'язаними військово-облікових документів (військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату, вчиненого в особливий період, в судовому засіданні доведено відповідачем, а отже ОСОБА_1 правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності із накладенням штрафу в сумі 850 грн. При цьому судом не встановлено в діях відповідача будь-яких порушень вимог закону під час підготовки до розгляду та розгляду справи про адміністративне правопорушення, а отже відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до ст.139 КАС України, враховуючи результат вирішення спору. судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 12, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 257-263, 286, 293 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Залишити без змін рішення суб'єкта владних повноважень - військового комісара Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Короленко Миколи Миколайовича у вигляді постанови № 81 від 08 липня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.211 КУпАП та накладення адміністративного стягнення в сумі 850 гривень.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності і закриття справи про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.

Судові витрати віднести на рахунок позивача.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Покровсько-Тернівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 09799536, адреса: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Женевська, буд. 1К.

Суддя М.Д. Власенко