Постанова від 20.09.2022 по справі 553/2437/22

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2437/22

Провадження № 3/553/2598/2022

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.09.2022 року м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 164 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

15.09.2022 року до суду повторно після доопрацювання надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 164 КУпАП.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155761 від 07.07.2022 року, він складений по факту того, що 04.07.2022 о 13 год. 20 хв. ОСОБА_2 з кіоску за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 24, здійснювала торгівлю пивом без ліцензії.

Постановою судді Ленінського районного суду м. Полтави Високих М.С. від 25.07.2022 року даний адміністративний матеріал повертався на доопрацювання з наступних підстав.

Так, у відповідності до вимог ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Діям ОСОБА_2 органом Національної поліції надане правову кваліфікацію за ч.1 ст.164 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у пері щ зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержанні передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Вказана норма є бланкетною, тобто такою, яка лише описує саме правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, проте нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення уповноваженою особою не вказано. Окрім того, викладена у протоколі суть правопорушення н конкретизована.

При цьому, протокол про адміністративне правопорушенні є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Саме у межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.

З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Окрім того до протоколу не приєднано відомостей про місце зберігання вилученого майна, наявність чи відсутність грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, питання про конфіскацію яких має вирішити суд в разі визнання особи, яка притягується до відповідальності, винною у вчиненні правопорушення. Квитанцій про прийняття на зберігання вилученого майна чи інших документів на підтвердження цієї обставини до протоколу не долучено.

Вказані недоліки об'єктивно перешкоджають здійсненню судового розгляду справи, з огляду на що протокол про адміністративне правопорушення підлягає по поверненню ініціатору для належного оформлення.

З урахуванням вище наведеного, суд прийняв рішення направити протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_2 на дооформлення з метою усунення недоліків, які є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні.

15.09.2022 року до суду повторно після доопрацювання надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Разом з тим, недоліки оформлення протоколу, які стали підставою для повернення матеріалу на доопрацювання, зазначені у постанові судді від 25.07.2022 року, усунуті не були.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 164 КУпАП об'єктивну сторону правопорушення, за яке настає відповідальність, передбачена вказаною статтею, становить вчинення дій з провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення не приєднано жодних об'єктивних доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_2 станом на 04.07.20202 року була в установленому чинним законодавством порядку зареєстрована як фізична особа - підприємець, а також доказів того, що вона дійсно не отримувала жодних дозвільних документів на здійснення реалізації тютюнових виробів, чинних станом на 04.07.2022 року.

Норма ст. 164 КУпАП є бланкетною, що передбачає обов'язок особи, яка складає протокол про адміністративне правопорушення визначити конкретну норму права, порушення якої допустила особа, відносно якої такий протокол складений.

Як вбачається зі змісту норми ст. 164 КУпАП, вона містить дев'ять частин.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155761 від 04.07.2022 року не зазначено частину ст. 164 КУпАП, за якою кваліфіковано дії ОСОБА_2 , у зв'язку з вчиненням яких він складений, що унеможливлює достовірно встановити кваліфікацію її дій, визначену особою, яка склала протокол.

При цьому, звертаю увагу, що згідно п. 7 розділу ІІ "Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що вищенаведені недоліки оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, як і недоліки, зазначені у постанові судді від 25.07.2022 року, неможливо усунути під час судового розгляду справи, ці обставини перешкоджають можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановити фактичні обставини правопорушення, вирішити питання щодо наявності чи відсутності події та складу правопорушення в діях особи, відносно якої складений протокол, тим паче, що суд при розгляді справ про адміністративне правопорушення позбавлений можливості самостійно змінювати кваліфікацію діяння, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. 164 КУпАП на доопрацювання.

Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 164 КУпАП направити до Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна