Постанова від 20.09.2022 по справі 553/2951/22

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2951/22

Провадження № 3/553/2582/2022

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.09.2022 року м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

15.09.2022 року до суду повторно після доопрацювання надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155827 від 13.07.2022 року, він складений по факту того, що 13.07.2022 року о 14 год. 10 хв. в кіоску біля будинку № 2 по вул. Польовій ОСОБА_2 здійснювала торгівлю алкогольними напоями - пивом та крепленим вином - без наявності ліцензії, чим порушила правила торгівлі алкогольними напоями та вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Постановою судді Ленінського районного суду м. Полтави Крючко Н.І. від 02.08.2022 року даний адміністративний матеріал повертався на доопрацювання з наступних підстав.

Так, у відповідності до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, шо характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Діям ОСОБА_2 органом Національної поліції надано правову кваліфікацію за ст. 156 КУпАП.

Диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку у виді накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Вказана норма є бланкетною, тобто такою, яка лише описує саме правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, проте нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення, уповноваженою особою не вказано. Окрім того, викладена у протоколі суть правопорушення взагалі не відповідає об'єктивній стороні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП.

При цьому, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. При цьому, в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.

З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. І ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.

Поряд з цим, додані до протоколу документи не містять відомостей про належність особи, яка притягується до відповідальності, до суб'єктів вказаного правопорушення та до протоколу не приєднано відомостей про власника вилученого майна, відомостей про наявність виручки від продажу предметів торгівлі.

Вказані недоліки об'єктивно перешкоджають здійсненню судового розгляду справи, з огляду на що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню ініціатору для належного оформлення.

15.09.2022 року до суду повторно після доопрацювання надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Разом з тим, недоліки оформлення протоколу, які стали підставою для повернення матеріалу на доопрацювання, зазначені у постанові судді від 02.08.2022 року, усунуті не були.

Згідно з вимогами ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 156 КУпАП об'єктивну сторону правопорушення, за яке настає відповідальність, передбачена вказаною статтею, становить роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155827 від 13.07.2022 року складений по факту продажу алкогольних напоїв без ліцензії, що не охоплюється нормою ч. 1 ст. 156 КУпАП, відповідальність за такі дії встановлена в ст. 164 КУпАП.

Відтак обставини вчинення правопорушення, викладені у протоколі, не відповідають кваліфікації за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155827 від 13.07.2022 року зазначено, що вилучено для тимчасового зберігання дев'ять скляних пляшок з пивом по 0,5 л та 13 пластикових пляшок з пивом по 1 л, 4 літри крепленого вина в упаковці тетра-пак.

При цьому, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено та до нього не приладнано жодних об'єктивних доказів на підтвердження того, що вилучені у ОСОБА_2 об'єкти є алкогольними напоями, як і доказів на підтвердження вартості вилучених предметів.

Санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає можливість накладення на особу за вчинення вказаного правопорушення адміністративного стягнення у виді накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення та приєднаних до нього матеріалах відсутні відомості про місце зберігання вилучених алкогольних напоїв, яка в разі визнання ОСОБА_2 винною та накладення стягнення підлягають конфіскації, що в подальшому може призвести до неможливості виконання рішення суду.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що вищенаведені недоліки оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, а також недоліки, зазначені у постанові суду від 02.08.2022 року, неможливо усунути під час судового розгляду справи, ці обставини перешкоджають можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановити фактичні обставини правопорушення, вирішити питання щодо наявності чи відсутності події та складу правопорушення в діях особи, відносно якої складений протокол, тим паче, що суд при розгляді справ про адміністративне правопорушення позбавлений можливості самостійно змінювати кваліфікацію діяння, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 156 КУпАП на доопрацювання.

Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП направити до Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна