Постанова від 20.09.2022 по справі 140/4025/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/4025/22 пров. № А/857/10396/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Пліша М.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року про зупинення провадження (суддя -Волдінер Ф.А., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення середнього заробітку,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у травні 2022 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління національної поліції у Волинській області (далі - ГУНП у Волинській області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ГУНП у Волинській області з приводу не проведення із позивачем остаточного розрахунку при звільненні за скороченням штатів або проведенням організаційних з органів поліції 05.03.2021; стягнути з ГУНП у Волинській області на користь позивача середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку в сумі 218 505,32 грн.

До суду 08.06.2022 надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просить суд, окрім заявлених позовних вимог, стягнути на користь позивача моральну шкоду в розмірі 50000 грн.

Представником відповідача 17.06.2022 подано клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до закінчення воєнного стану, введеного з 24.02.2022, та у зв'язку із виконанням ГУНП у Волинській області завдань, спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України, та неможливістю із цих причин дотримання покладених на відповідача процесуальних обов'язків учасника справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року клопотання про зупинення провадження у справі задоволено. Провадження в адміністративній справі №140/4025/22 за позовом ОСОБА_1 до ГУНП у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення середнього заробітку зупинити до моменту припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку із виконанням ГУНП у Волинській області завдань, спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України, а також з метою дотримання принципу змагальності сторін та забезпечення реалізації процесуальних прав та обов'язків, провадження у цій справі підлягає зупиненню.

Не погодившись з вказаною ухвалою, її оскаржив позивач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що клопотання відповідача від 17.06.2022 він не отримував, що є порушенням вимог статті 167 КАС України. Також зазначає, що відсутні докази здійснення усіма працівниками ГУНП у Волинській області завдань, спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України.

Відповідач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на ухвалу суду першої інстанції, зазначену в пункті 11 частини першої статті 294 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Відповідно до приписів пункту 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Як видно з оскаржуваної ухвали, необхідність зупинення провадження у справі суд обґрунтовує тим, що 24.02.2022 року на території України введено воєнний стан, а ГУНП у Волинській області виконує завдання, спрямовані на захист територіальної цілісності та суверенітету України

Згідно з статтею 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Відповідно до частини другої статті 193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Згідно статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Як свідчать матеріали справи, 31 травня 2022 року судом першої інстанції відкрито спрощене позовне провадження та справа розглядається без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Тобто, судом підтверджено можливість розгляду справи без заслуховування пояснень сторін чи витребування додаткових доказів, тобто вказана справа є справою незначної складності.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 року № 133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен з'ясувати, - чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану в Україні.

При цьому, об'єктивна неможливість розгляду адміністративної справи полягає в тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у адміністративній справі, зокрема факти, що мають (можуть мати) преюдиційне значення.

Таким чином, зупиняючи провадження у справі суд повинен надати чітке обґрунтування, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану на території України.

Апеляційний суд зазначає, що судом в оскаржуваній ухвалі не наведено жодної підстави, яка б відповідно до положень пункту 5 частини першої статті 236 КАС України дала б суду можливість дійти висновку про необхідність зупинення провадження у справі.

Окрім того, в матеріалах справи не міститься мотивів та доказів того, що всі співробітники, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та само представництво цього органу в судах, задіяні у виконанні завдань, спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України, що унеможливлює належне представництво органу в суді. Крім того, судом першої інстанції не наведено жодних мотивів на обґрунтування висновку про неможливість суду самостійно встановити та оцінити коло обставин, які входять до предмета судового розгляду в цій справі до закінчення воєнного стану в Україні. Навпаки, судом встановлено можливість розгляду вказаної справи в порядку спрощеного позовного провадження, що виключає необхідність явки представників військової частини до суду. Крім того, вказана категорія справ має сформовану судові практику.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів не встановила необхідних умов для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України.

За таких умов, апеляційний суд приходить до переконання про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм процесуального права.

Відтак, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308,312,315,320,321,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року про зупинення провадження у справі № 140/4025/22 скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

М. А. Пліш