Рішення від 19.09.2022 по справі 460/14058/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 року м. Рівне №460/14058/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом

Комунального підприємства "Дубноводоканал" Дубенської міської ради

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Дубноводоканал» Дубенської міської ради (далі - позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.09.2021 №0088401808.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.09.2021 позивач отримав податкове повідомлення-рішення №0088401808 від 20.09.2021 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 233 753,14грн за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Зазначене податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем незаконно, адже рішення за результатами розгляду скарги, яке і стало підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення отримане позивачем 24.09.2021. Оскільки на момент прийняття оспорюваного рішення процедура адміністративного оскарження не закінчилася, спірне податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем незаконно.

Ухвалою суду від 18.10.2021 позовна заява залишалась без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.

Ухвалою від 22.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву. Як вказує відповідач, за результатами розгляду скарги позивача рішенням про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 ДПС України скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 12.01.2021 №0000611808 у частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 3715,39грн, та №0000591808 у частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 233753,14 грн, а скаргу - частково задовольнила. Зобов'язала ГУ ДПС у Рівненській області на підставі матеріалів перевірки та рішення про результати розгляду скарги від 15.09.2021 року №21183/6/99-00-06-03-01-06 винести нові податкові повідомлення-рішення у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ, на суму 233753,14 грн, що складає 10% погашеної суми податкового боргу та на суму 3715,39грн, що складає 10% погашеної суми податкового боргу. Вказане рішення відповідач отримав 15.09.2021 засобами електронного зв'язку, відповідно згідно з п.7 та п.9 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 №846, 20.09.2021 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення. З 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13.05.2020 №591 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», відповідно до якого тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), зупиняється перебіг строків, визначених статтею 56 ПК України (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків, що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПК України.Отже, оспорюване рішення прийнято відповідачем правомірно. Просить у позові відмовити повністю.

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

12.01.2021 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000591808, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 467 506,29грн. за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку.

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 скаргу позивача задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 12.01.2021 №0000591808 у частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 233753,14грн та зобов'язано ГУ ДПС у Рівненській області на підставі матеріалів перевірки та рішення про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 винести нове податкове повідомлення-рішення у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ, на суму 233753,14грн, що складає 10% погашеної суми податкового боргу.

Вказане рішення ДПС України позивач отримав 24.09.2021.

На підставі рішення про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06, ГУ ДПС у Рівненській області 20.09.2021 прийнято податкове повідомлення-рішення №0088401808 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 233753,14грн за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Відповідно до п.203.2 ст.203 ПК України, сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно з п.87.9 ст.87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 131.2 ст. 131 ПК України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

З 01.01.2021 Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 №466-ІХ, внесені зміни до ПК України, а саме відповідно за несплату узгоджених грошових зобов'язань Кодексом передбачено застосування до платників податків штрафних (фінансових) санкцій у розмірах 5 і 10 відсотків погашеної суми податкового боргу залежно від кількості днів затримки сплати грошового зобов'язання.

20.03.2021 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 31.12.2020 №846 «Про внесення змін до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.02.02021 за №222/35844.

Для застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань/порушення строків зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених законом України «про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим у Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254, із змінами, внесеними наказом №846, передбачене податкове повідомлення-рішення за формою «Ш».

Відповідно до п.11 підрозділу 10 ПК України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Згідно з п.124.1 ст.124 ПК України (у чинній редакції станом на 01.01.2021), у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 скаргу позивача на податкове повідомлення-рішення від 12.01.2021 №0000591808 задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 12.01.2021 №0000591808 у частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 233753,14грн та зобов'язано ГУ ДПС у Рівненській області на підставі матеріалів перевірки та рішення про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 винести нове податкове повідомлення-рішення у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ, на суму 233753,14грн, що складає 10 % погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п.55.1 ст.55 ПК України, податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

Відповідно до приписів п.п.60.1.3 п.60.1 ст.60 ПК України, контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

У випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги (п.60.3 ст.60 Податкового кодексу України).

Приписами п.7 та п.9 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 №1204, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254 (далі - Порядок №1204) передбачено таке:

якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства;

податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 6-8 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконувачем його обов'язків, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.

З матеріалів справи вбачається, що рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 15.09.2021 №21183/6/99-00-06-03-01-06 відповідачем отримано 15.09.2021, вхідний №2858/8/17-00.

Податкове повідомлення-рішення №0088401808 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 233753,14грн за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість ГУ ДПС у Рівненській області прийнято 20.09.2021.

Таким чином, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 20.09.2021 №0088401808 відповідачем прийнято з дотримання вимог ст.ст.55, 60 ПК України, а також Порядку №1204.

Щодо стосується інших доводів позивача щодо незаконності оспорюваного податкового повідомлення-рішення, то з 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13 травня 2020 року №591 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», відповідно до якого тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених статтею 56 ПК України (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків, що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПК України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що скарга позивача розглянута ДПС України з дотриманням строків, передбачених ст.56 ПК України.

Інші доводи позивача не спростовують висновків суду про законність податкового повідомлення-рішення від 20.09.2021 №0088401808.

При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача, що саме на відповідача покладено обов'язок доказування правомірності свого рішення, оскільки в силу вимог ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд звертає увагу, що в силу вимог ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд наголошує на тому, що в силу вимог ч.2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

В контексті зазначених положень КАС України, суд звертає увагу позивача на те, що закріплені у ч.2 ст.77 КАС України норми права щодо обов'язку суб'єкта владних повноважень доведення правомірності прийняття оскаржуваного рішення не звільняють позивача від обов'язку доведення заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами.

З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для скасування податкового повідомлення-рішення 20.09.2021 №0088401808, а тому у задоволенні адміністративного позову відмовляє повністю.

За приписами ст.139 КАС України судові витрати на користь позивача не стягуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального підприємства «Дубноводоканал» Дубенської міської ради до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Комунальне підприємство "Дубноводоканал" Дубенської міської ради (вул.Гірницька, буд.3а. м.Дубно, Рівненська область, 35604; ідентифікаційний код юридичної особи 31525841).

Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12. м.Рівне, Рівненська область, 33023; ідентифікаційний код юридичної особи ВП 440701669).

Рішення складено 19 вересня 2022 року.

Суддя О.М. Дудар