Справа № 301/2486/22
3/301/1134/22
"15" вересня 2022 р. м. Іршава
Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Даруда І.А. розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, мешканця АДРЕСА_1 ,-
за ст. 130 ч.1 КУпАП
ОСОБА_1 ставиться в вину, те що він, 13.08. 2022 року біля 15 годин 30 хвилин, в с. Біли по вул. Центральній керував транспортним засобом марки LADA 21015 державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 19.08.2022 року подав до суду клопотання, в якому просить закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Клопотання мотивує тим, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, він пропонував працівникам поліції пройти огляд на стан сп'яніння в встановленому законом порядку в Іршавській районній лікарні, однак йому було відмовлено. Разом з тим, ним 13.08. 2022 року о 16.35 годин, ним з власної ініціативи було пройдено огляд на стан сп'яніння в Іршавській РЦЛ, де встановлено відсутність стану алкогольного сп'яніння та надано протокол №253 від 13.08. 2022 року медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стан сп'яніння.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, в якій підтримав клопотання про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП та просив справу розглянути без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оглянувши диск з відеозаписом, протокол №253 від 13.08. 2022 року медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стан сп'яніння, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП.
Частиною 1 статті 130 КУпАП України передбачено, що адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена наказом спільним МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року N 1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за N 1413/27858.
Відповідно до розділу III «Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів» вказаної Інструкції огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Лікар (фельдшер) повинен ознайомитися з документами особи, яку оглядає (паспорт, особисте посвідчення, посвідчення водія тощо) (за наявності).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №237929 від 13.08.2022 року ОСОБА_1 ставиться в вину, те що він, 13.08. 2022 року біля 15 годин 30 хвилин в с. Біли по вул. Центральній керував транспортним засобом марки LADA 21015 державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, однак доказів про відмову від освідчення на стан сп'яніння суду не надано, а саме направлення для проходження освідчення не приєднане до матеріалів справ , а отже твердження про відмову ОСОБА_1 від проходження освідчення на стан сп'яніння нічим не стверджене , а навпаки спростовується протоколом №253 від 13.08. 2022 року медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стан сп'яніння огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння, згідно якого ОСОБА_1 тверезий. Підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №237929 від 13.08.2022 року послугувало лише припущення працівників поліції щодо вживання спиртних напоїв ОСОБА_1 .
Тому, судом приймається до уваги протокол серії ААБ №237929 від 13.08.2022 року, згідно якого ОСОБА_1 тверезий.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.39 Постанови ВС від 08.07. 2020 року у справі №463/1352/16-а в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в матеріалах справи відсутні достатні та беззаперечні докази складу адміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130, 247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Керуючись ст. ст.247, 283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі скарги в 10-денний строк з дня винесення постанови через Іршавський районний суд.
Суддя : І. А. Даруда