Ухвала від 19.09.2022 по справі 711/4574/22

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Номер провадження 1-кс/711/1473/22

Справа № 711/4574/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в межах кримінального провадження №12022250000000196, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та надання дозволу на відібрання зразків для експертного дослідження, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в межах кримінального провадження №12022250000000196, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та надання дозволу на відібрання зразків для експертного дослідження

Клопотання мотивоване тим, що в провадженні СУ ГУНП в Черкаській області з УСР в Черкаській області ДСР НП України надійшли матеріали за зверненням голови ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо можливих неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 під час проведення підбору постачальників та закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану.

За даним фактом 27.07.2022 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні №12022250000000196, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Так, із матеріалів, які стали підставою для внесення відомостей до ЄРДР вбачається, що відповідно до Постанови КМУ від 03.05.2022 № 528 «Деякі питання фінансування закупівлі товарів тривалого зберігання в умовах воєнного стану» (далі - Постанова 528), затверджено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, яким на обласний бюджет Черкаської області було виділено 164 млн. 374 тис. грн.

Відповідно до п. 2 Порядку і умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану (далі - Порядок), затвердженого Постановою 52 8,головним розпорядником субвенції є Мінінфраструктури. Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що використання субвенції здійснюється з дотриманням умов тристоронніх договорів (далі - договори) на здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, зокрема на придбання необхідних продовольчих і санітарно-гігієнічних товарів, а також пакувальних товарів для їх фасування, пального, будівельних матеріалів для проведення першочергових аварійно-ремонтних робіт на об'єктах, які пошкоджені внаслідок бойових дій, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів, допоміжних засобів до них, медичного обладнання, укладених відповідно до Постанови КМУ від 02.03.2022 № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» (далі - Постанова 185), замовниками за якими є обласні, ІНФОРМАЦІЯ_3 , а платником за грошовими зобов'язаннями замовників за договорами - АТ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ).

Пунктом 4 Порядку передбачено, що субвенція надається шляхом її перерахування Мінінфраструктури на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_6 , відкритий в державному банку, з подальшим спрямуванням ІНФОРМАЦІЯ_7 на оплату грошових зобов'язань замовників перед постачальниками товарів (виконавцями робіт або надавачами послуг) відповідно до укладених договорів та рахунків постачальників товарів (виконавців робіт або надавачів послуг) за договорами.

Абзацом 3 підпункту 1 пункту 1 Постанови 185 передбачено, що в умовах воєнного стану ІНФОРМАЦІЯ_5 уповноважується виступати: платником за тристоронніми договорами, замовником за якими є військові адміністрації, із здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету для задоволення нагальних потреб функціонування держави (на придбання необхідних продовольчих та медичних товарів).

Пунктом 3 цієї постанови встановлено, що за договорами, передбаченими абзацом третім підпункту 1 пункту 1, оплата здійснюється за погодженням в частині затвердження переліків продукції, постачальників, обсягів та цін на продукцію, що закуповуються: за продовольчу продукцію - з Міністерством аграрної політики та продовольства, за медичні товари - з Міністерством охорони здоров'я.

Постановою КМУ від 28.02.2022 №169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі - Постанова 169) встановлено, що в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі» (підпункт 1 ), проте замовники під час здійснення передбачених цією постановою закупівель повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів після його підписання. Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування електронної системи закупівель, підтверджений її адміністратором. Договір, не оприлюднений в електронній системі закупівель у встановлений строк, є нікчемним (підпункт 3).

В свою чергу, відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Так, Черкаська ОВА отриману відповідно до Постанови 528 субвенцію з державного бюджету в сумі 164 млн. 374 тис. грн. розподілила наступним чином: понад 130 млн. грн. для закупівлі товарів (продуктів харчування та інше), де відповідальним за придбання визначено ІНФОРМАЦІЯ_8 та понад 30 млн. грн. для закупівлі лікарських засобів, медичного обладнання, де відповідальним за придбання визначено ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Проведеним аналізом отриманих в ІНФОРМАЦІЯ_8 копій документів щодо проведення закупівель товарів та співставленням цін на ці товари, що маються у відкритих джерелах, встановлено, що частина продуктів була закуплена по завищеним цінам, зокрема:

-консерви рибні банка № 5, 240 гр. (постачальник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ») за ціною 34,08 грн. (з ПДВ) за одну банку в кількості 262 680 шт. на загальну суму 8 952 134,4 грн. (з ПДВ), в той час, як ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » реалізовувала таку продукцію за ціною 26, 52 грн(з ПДВ) за одну банку;

-свинина тушкована 0,425 кг. (постачальник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ») за ціною 69,9 грн. (з ПДВ) за одну банку на загальну суму 5 871 600 грн.(з ПДВ) та одночасно ця сама продукція придбавалася у виробника ПП « ОСОБА_5 » за ціною 58,5 грн. (з ПДВ) за одну банку на загальну суму 4 914 000 грн. (з ПДВ).

Також проводилася закупівля інших продуктів харчування, таких як: паштет з куркою (постачальник ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »), олія соняшникова (постачальники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 »), цукор (постачальник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 »), молоко сухе (постачальники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ПП « ОСОБА_6 »), молоко згущене (постачальники ПП « ОСОБА_6 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_18 »), макаронні вироби та крупи (постачальники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), сушки ванільні та печиво (постачальники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 »), борошно (постачальник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 »), напій кавовий (постачальник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 »), вода негазована (постачальник ТОВ ПІП « ІНФОРМАЦІЯ_30 ») та інше.

На даний час частина придбаних продуктів харчування відповідно до актів прийому-передач передана ІНФОРМАЦІЯ_8 на потреби ІНФОРМАЦІЯ_31 , а частина зберігається в складських приміщеннях, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (ДО « ОСОБА_7 »).

Таким чином є підстави вважати, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 , під час підбору постачальників та проведення закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, в порушення підпункту 3 пункту 1 Постанови 169, не дотримувалися принципів здійснення публічних закупівель, що призвело до закупівлі товарів за завищеними цінами, чим державному бюджету завдано збитків.

Крім того, органом досудового розслідування отримано лист з ІНФОРМАЦІЯ_32 щодо сприяння у проведення експертизи щодо відповідності державним стандартам України продукції, закупленої ІНФОРМАЦІЯ_8 для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану.

В зв'язку з тим, що під час проведення ревізійних дій у працівників ІНФОРМАЦІЯ_32 викликали сумніви якість окремих продуктів харчування та їх відповідність державним стандартам та нормам, орган досудового розслідування вважає, що для повноти, всебічності та об'єктивності розслідування, необхідно дослідити на відповідність державним стандартам та нормам всіх продуктів харчування, придбаних ІНФОРМАЦІЯ_8 для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, на їх відповідність державним вимогам безпечності та якості продуктів харчування, ДСТУ та санітарним вимогам, для проведення, для чого необхідно відібрати зразки такої продукції.

Отримання зразків для експертизи проводиться за правилами ст. 245 КПК України, відповідно до якої у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.

Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).

Приймаючи до уваги вищевикладене, з метою повного, всебічного досудового розслідування, з метою відібрання зразків продуктів харчування для забезпечення проведення експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей (продуктів харчування), в місці, де такі речі зберігаються та які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Слідчий в судове засідання не з'явилася, попередньо надавши заяву, в якій просить розглянути клопотання за її відсутності на підставі обґрунтування, викладеного у клопотанні та з урахуванням доказів, доданих до нього.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_33 в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався, що не перешкоджає розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, в тому числі витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що старшим слідчим в ОВС СУ ГУНП в Черкаський області ОСОБА_8 , проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022250000000196 від 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно п. п. 1.2. ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Досудове розслідування здійснюється за обставинами, відповідно до яких, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинили неправомірні дії під час проведення підбору постачальників та закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану.

Згідно з ч. 1 ст. 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.

Частиною 2 ст. 245 КПК України визначено, що порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).

Слідчий суддя погоджується з тим, що з метою повного та об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, а також з метою відібрання зразків продуктів харчування для забезпечення проведення експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей (продуктів харчування), в місці, де такі речі зберігаються та які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3,9,107,159,162,245,309,395 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП України в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в межах кримінального провадження №12022250000000196, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та відібрання зразків для експертного дослідження - задовольнити.

Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_9 дозвіл на тимчасовий доступ до речей, а саме до продуктів харчування, закуплених для забезпечення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, відповідно до Постанов №528, 185, 169, які знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_33 , що за адресою: АДРЕСА_2 , в місці, де вони зберігаються, з можливістю провести відібрання зразків таких продуктів харчування для проведення експертного дослідження.

Копію ухвали надати слідчому, в провадженні якого знаходиться справа для виконання та вручення її відповідальній особі, на яку покладено обов'язок по її виконанню, роз'яснивши їй, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1