19 вересня 2022 р.Справа № 520/28562/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження в адміністративній справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року по справі № 520/28562/21
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
30.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною і незаконною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо нездійснення з 05.03.2019 року своєчасного перерахунку розміру пенсії та неподання ним цих відомостей до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) для підвищення розміру пенсії;
- визнати протиправними та незаконними дії та бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії;
- зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії. Копію такої довідки - надіслати на мою адресу;
- стягнути з Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) коштів в розмірі 720 мінімальних заробітних плат (далі - МЗП) на відшкодування моральної шкоди, заподіяної його дискримінацією мене як людини і громадянина;
- стягнути з Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) коштів в розмірі 144 МЗП на відшкодування моральної шкоди, заподіяної його протиправними і незаконними бездіяльністю, діями та рішеннями;
- стягнути з Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) коштів в розмірі загальної різниці між розміром пенсії, яку я мав за законодавством отримувати з 05.04.2019 року та загальним розміром реально отриманої мною пенсії, з урахуванням індексів інфляції та індексації на цю суму, 3% річних тощо (тобто, з урахуванням всіх штрафних надбавок, передбачених законодавством) - як компенсацію за майнову (матеріальну) шкоду, а саме - за упущену мною вигоду за період часу: з 01.04.2019 року до дати постановлення рішення у справі за цим позовом.
Також, просив постановити окрему ухвалу в порядку ст. 249 КАС України щодо масового, тривалого та систематичного порушення Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківський обласний військовий комісаріат), як органом соціальної підтримки, чинного законодавства через невиконання ним з 05.03.2019 року своїх обов'язків щодо здійснення своєчасного перерахунку розміру пенсій колишнім військовослужбовцям з метою підвищення цих пенсій, а від так - і покращення матеріального стану військових пенсіонерів, тобто, невиконання відповідачем своїх прямих обов'язків, що зазначені у найменуванні відповідача.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року по справі № 520/28562/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів повернуто позивачу.
09.03.2022 року на зазначену ухвалу суду ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2022 року поновлено строк на апеляційне оскарження, а також відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року по справі № 520/28562/21.
ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції подано клопотання про зупинення провадження у даній справі, в обґрунтування якого повідомлено, що з 29.03.2022 року він перебуває у складі Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ). У зв'язку з військової агресією російської федерації проти України військову частину НОМЕР_1 переведено на правовий режим воєнного стану. Посилаючись на п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, Указ Президента України № 62/2022 від 24.02.2022 року, просить суд зупинити провадження у даній справі до припинення його перебування у складі Збройних Сил України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що провадження у справі необхідно зупинити з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Приписами ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII визначено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Відповідно до пунтків 1-2 Указу Президента України № 62/2022 від 24.02.2022 року, затвердженого Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року, затвердженим Законом України № 2119-ІХ від 15.03.2022 року, постановлено, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Згідно з п.1 Указу Президента України № 341/2022 від 17.03.2022 року, затвердженого Законом України від 22.05.2022 року № 2263-IX, визначено, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 17.06.2022 року №3 41/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб, тобто до 23.08.2022 року.
Указом Президента України від 12.08.2022 року № 273 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 року строком на 90 діб, тобто до 21.11.2022 року.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 № 3266 від 21.04.2022 року ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
Таким чином, з 24.02.2022 року до 21.11.2022 року в Україні запроваджено воєнний стан, у зв'язку з чим військова частина НОМЕР_1 , в якій з 29.03.2022 року перебуває ОСОБА_1 , як військове формування, на момент розгляду питання щодо зупинення провадження у справі, переведено на воєнний стан, що, з урахуванням приписів п. 5 ч. 1 ст. 236, є підставою для зупинення провадження у даній справі.
Вказана правова позиція суду апеляційної інстанції узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, відображеним в ухвалі від 14.06.2022 року по справі № 380/493/21.
Враховуючи вищевикладене, а також приписи ч.1 ст. 236 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та зупинення провадження у справі № 520/28562/21 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, тобто до усунення обставин, що викликали таке зупинення.
Керуючись ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 520/28562/21 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року по справі № 520/28562/21 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Мельнікова Л.В.
Судді Бегунц А.О. Рєзнікова С.С.