Ухвала від 19.09.2022 по справі 260/3389/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 вересня 2022 рокум. Ужгород№ 260/3389/22

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Берегівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправними наказів та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2022 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Берегівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (90202, Закарпатська область, м. Берегово, пл. Героїв, 8, код ЄДРПОУ 09579266) та Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яким просить суд: "1. Визнати протиправним та скасувати наказ командира Берегівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області Міністерства оборони України в частині призову на службу та зарахування до списків особового складу з призначенням на всі види забезпечення та посаду громадянина ОСОБА_1 ; 2. Визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 11 від 09.03.2022 року в частині зарахування до списків особового складу з призначенням на всі види забезпечення та посаду стрільцем стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти ВОС НОМЕР_4 у ВЧ НОМЕР_1 громадянина ОСОБА_1 ; 3. Зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 звільнити громадянина ОСОБА_1 з військової служби особового складу Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.".

Відповідно до статті 171 частини 1 пункту 3 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Розглянувши поданий позов, суд вважає за необхідне залишити такий без руху з огляду на наступне.

Відповідно до статті 122 частин 1, 2, 3 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (стаття 122 частина 5 КАС України).

У такій категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Відповідно до статті 2 частини 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У відповідності до статті 4 частини 1 пункту 17 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Таким чином військову службу законодавцем віднесено до публічної служби.

Як вбачається із позовної заяви, позивач оскаржує, зокрема наказ (без номеру та дати) в частині призову на службу та зарахування до списків особового складу з призначенням на всі види забезпечення та посаду громадянина позивача та наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 09 березня 2022 року № 11 в частині зарахування позивача до списків особового складу з призначенням на всі види забезпечення. Таким чином з 09 березня 2022 року позивач перебуває на військовій службі.

Судом встановлено, що позовна заява зареєстрована у Закарпатському окружному адміністративному суд 12 вересня 2022 року була надіслана позивачем 05 вересня 2022 року, що підтверджується відповідним відтиском штампу поштової установи.

Отже, позивач звернувся до адміністративного суду з пропуском установленого процесуальним законом місячного строку звернення до суду.

В позовній заяві позивач зазначає, що про фактичне порушення своїх прав він дізнався значно пізніше дати прийняття оспорюваних наказів у зв'язку з тим, що фактично до нього в той же день оскаржувані накази не доводилися у зв'язку з поспіхом із відправкою особового складу до військових частин через війну. Проте, позивач вважає, що якщо відраховувати строк позовної давності від дати ухвалення наказів, на дату подання цього позову строк позовної давності не пропущеним.

З даного приводу слід зазначити, що, як вже було вказано, у даній категорії справ законодавець визнав строк в один місяць для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, а відтак суддя вважає, що вказані позивачем у позовній заяві підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду є неповажними.

Враховуючи викладенні обставини та обізнаність про існування оскаржуваних рішень, оскільки з 09 березня 2022 року позивач перебуває на військовій службі, подана позивачем заява про поновлення пропущеного строку, на думку суду не свідчить про наявність об'єктивно незалежних від позивача причин, що перешкоджали його зверненню до суду у строк визначений законом.

Відповідно до статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

З огляду на викладене, з врахуванням статті 123 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, слід залишити без руху.

У відповідності до статті 160 частини 5 пунктів 4, 5 та 9 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Відповідно до пункту 1 прохальної частини позовної заяви, позивач, зокрема, просить визнати протиправним наказ в частині призову на службу та зарахування до списків особового складу з призначенням на всі види забезпечення та посаду позивача, при цьому позивачем не вказано реквізитами (номер та дати прийняття) оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, а також не долучено такий до позовної заяви.

А тому, позивачеві необхідно уточнити зміст позовних вимог з урахуванням їх обґрунтувань в розрізі предмету оскарження в даній справі шляхом подачі відповідної позовної заяви з уточненням позовних вимог та надати до суду належним чином завірені копії наказів, які позивачем оскаржуються в даній справі або докази неможливості надати такі накази.

Відповідно до статті 169 КАС України суддя, зокрема, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до статті 169 частини 4 пункту 1 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду мотивовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, уточнити зміст позовних вимог з урахуванням їх обґрунтувань в розрізі предмету оскарження в даній справі шляхом подачі відповідної позовної заяви з уточненням позовних вимог та надати до суду належним чином завірені копії наказів, які позивачем оскаржуються в даній справі або докази неможливості надати такі накази.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Берегівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправними наказів та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків, що зазначені в описовій та мотивувальній частинах ухвали.

Попередити позивача, що у випадку не усунення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя С.Є. Гаврилко