15 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/2402/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області /далі - відповідач/ про:
- визнання протиправним та скасування рішення Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області 13 позачергової сесії 8 скликання від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови громадянину ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів площею 2,00 га кадастровий номер 5322885100:03:005:0048 за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язання Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області затвердити проект землеустрою та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, що розташована на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів площею 2,00 га кадастровий номер 5322885100:03:005:0048 за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства /а.с. 1-8/.
Позов обґрунтований тим, що позивачем розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, який був погоджений висновком про розгляд документації із землеустрою від 01 лютого 2021 року за вих.№1332/82-21, а також здійснено реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та присвоєно їй кадастровий номер 5322885100:03:005:0048. Позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачу такої ділянки у власність. Рішенням 13 позачергової сесії Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області 8 скликання від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (пункт 6) позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою у зв'язку з порушенням вимог статті 122 Земельного кодексу України при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою (наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/53228851:03:005/00000166). З вказаним рішенням позивач не погоджується та вважає його протиправним, оскільки перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно правових актів здійснюється саме на етапі погодження такого проекту та такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази, а ухвалою від 14 квітня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання Лубенської міської ради про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2022 року провадження у справі №440/2402/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/16267/21 за позовом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/5322885100:03:005/00000166 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", а ухвалою від 15 вересня 2022 року поновлено провадження у справі.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 30-32/ зазначив, що позивач звернувся із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Згідно такого проекту підставою для його виготовлення став наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою від 05 листопада 2013 року №ПЛ/5322885100:03:005/00000166, який прийнятий з перевищенням повноважень та є протиправним. За результатами розгляду заяви позивача було прийнято рішення 13 позачергової сесії Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області 8 скликання від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (пункт 6) про відмову позивачу у затвердженні проекту землеустрою у зв'язку з порушенням вимог статті 122 Земельного кодексу України при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Наказом Головного управління Держземагенства у Полтавській області №ПЛ/5322885100:03:005/00000166 від 05 листопада 2013 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» /а.с. 40/ відповідно до статей 15-1, 118, 122, 123 Земельного кодексу України надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту на території Новаківської сільської ради Лубенського району зі східної сторони с. Пишне орієнтовною площею 2,0 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню у відповідності до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України.
Приватним підприємством “АЛАН-ЗЕМ” розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів /а.с.38-60/.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-9900776702021 від 25 червня 2021 року /а.с. 35-37/ на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП “АЛАН-ЗЕМ” здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 5322885100:03:005:0048, форма власності - державна, цільове призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства.
ОСОБА_1 звернувся до Лубенської міської ради із заявою від 01 жовтня 2021 року (вх. 0111/6458 від 01 жовтня 2021 року) /а.с. 34/, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га гр. ОСОБА_1 , кадастровий номер 5322885100:03:005:0048, для ведення особистого селянського господарства на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів та надати дану земельну ділянку у власність. До вказаної заяви додав: витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наказ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Пунктом 6 рішення позачергової тринадцятої сесії Лубенської міської ради восьмого скликання від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок" /а.с. 19, 65/, керуючись статтями 12, 83, 118, 122, 125 Земельного кодексу України, статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відмовлено у затвердженні проекту землеустрою громадянину ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки, що розташована за межами с. Пишне Лубенського району, площею 2,00 га, кадастровий номер 5322885100:03:005:0048, за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства у зв'язку з порушенням вимог статті 122 Земельного кодексу України при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою (наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/53228851:03:005/00000166).
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та наданні такої земельної ділянки у власність, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері набуття права власності на землю, у тому числі через проведення земельних торгів, врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/.
Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною сьомою статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
За приписами частин дев'ятої - десятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У свою чергу порядок не/затвердження документації із землеустрою визначений статтею 186 ЗК України /у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення/.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частинами восьмою - десятою статті 186 ЗК України встановлено, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:
додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій";
надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;
проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.
Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Отже, підставою для відмови у затвердженні документації із землеустрою Земельний кодекс України визначає невідповідність положень документації із землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Також Земельний кодекс України встановлює обов'язок відповідного органу місцевого самоврядування у рішенні про відмову у затвердженні проекту землеустрою вказувати вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання земельної ділянки у користування або відмову у наданні оформлюється рішенням ради.
Судовим розглядом встановлено, що 11 листопада 2021 року за наслідками розгляду заяви позивача від 01 жовтня 2021 року (вх.№0111/6458 від 01 жовтня 2021 року) позачерговою 13 сесією 8 скликання Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області прийнято рішення "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок", пунктом 6 якого відмовлено у затвердженні проекту землеустрою позивачу щодо відведення земельної ділянки, що розташована за межами с. Пишне Лубенського району, площею 2,0 га, кадастровий номер 5322885100:03:005:0048, за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства у зв'язку з порушенням вимог статті 122 Земельного кодексу України при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою (наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/53228851:03:005/00000166).
Оцінюючи правомірність прийняття рішення від 11 листопада 2021 року, суд зауважує, що належних та допустимих доказів на підтвердження обставин (фактів) порушення вимог статті 122 Земельного кодексу України при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою (наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/53228851:03:005/00000166) до суду не надано.
Суд враховує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 22 липня 2022 року у справі №440/16267/21, що набрало законної сили 23 серпня 2022 року, відмовлено у задоволенні позову Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 05 листопада 2013 року №ПЛ/5322885100:03:005/00000166 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".
Таким чином, відповідачем не доведено, що Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
А відтак, суд доходить висновку, що пункт 6 оскаржуваного рішення позачергової 13 сесією 8 скликання Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок" є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3 ) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам, а не забезпечення ефективності державного управління.
Оскільки оскаржуване рішення (в частині пункту 6) перевірялося судом на предмет законності та обґрунтованості, виходячи із його змісту, та суд не вправі виходити за межі предмету доказування у справі та встановлювати, що проект землеустрою відповідає всім іншим приписам закону та підлягає затвердженню, вимога позивача про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність задоволенню не підлягає. Натомість, належним способом захисту прав позивача є саме: зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з урахуванням висновків суду.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією АТ “Банк Траст-Капітал” №4103-4507-9743-1020 від 08 лютого 2022 року /а.с.9/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 496,20 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 6 рішення 13 позачергової сесії Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області 8 скликання від 11 листопада 2021 року "Про відмову у затвердженні проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яким відмовлено громадянину ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки, що розташована за межами с. Пишне Лубенського району, площею 2,00 га, кадастровий номер 5322885100:03:005:0048, за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 жовтня 2021 року (вх. 0111/6458 від 01 жовтня 2021 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га гр. ОСОБА_1 , кадастровий номер 5322885100:03:005:0048, для ведення особистого селянського господарства на території Новаківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк