Рішення від 16.09.2022 по справі 380/8042/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/8042/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якому, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог (вх. № 43868 від 28.06.2022) просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо залишення без розгляду звернення позивача від 31 березня 2021 року про перерахунок пенсійного забезпечення на підставі підпункту 1 пункту 2 та пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ; статті 37 Закону 3723-ХІІ; постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» та щодо неврахування для перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року;

- зобов'язати відповідача провести призначення, перерахунок та виплату пенсії державного службовця за зверненням позивача від 31 березня 2021 року про перерахунок пенсійного забезпечення на підставі підпункту 1 пункту 2 та пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII; статті 37 Закону 3723-ХІІ; постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року.

Підставою позову зазначив те, що має право на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, оскільки вимоги щодо стажу та виду роботи позивачем дотримано. Стверджує, що відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача, оскільки на виконання судового рішення у справі № 380/8401/21 відповідачем зараховано до стажу державної служби період роботи з 01.12.2011 по 28.02.2014 та період військової служби з 03.05.1979 по 16.06.1981. Разом з тим, відповідач відмовився врахувати інформацію щодо заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року. На неодноразові звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням вказаних довідок, відповідач відмовив листами. Відтак звернувся до суду із цим позовом.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 45244 від 04.07.2022) та заперечення на заяву про збільшення розміру позовних вимог (вх. № 50031 від 29.07.2022) у яких проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 у справі № 380/8401/21, з урахуванням ухвали від 08.04.2022 про виправлення описки, позивачу зараховано до стажу державної служби період роботи з 01.12.2011 по 28.02.2014 та період військової служби з 03.05.1979 по 16.06.1981. Зазначив, що провести перерахунок розміру пенсії позивача на підставі довідок від 19.08.2021 № 218/06 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 19 лютого 2021 та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію неможливо, оскільки долучені позивачем довідки не відповідають вимогам взірця, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3. Просив відмовити у задоволенні позову.

Також просив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження за участю представника Головного управління ПФУ у Львівській області. Оскільки вказане клопотання відповідача не відповідає загальним вимогам до форми та змісту будь-якої письмової заяви чи клопотання, встановленим статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, таке судом не розглядається.

Від позивача на адресу суду надійшли відповіді на відзив (вх. № 47975 від 20.07.2022 та вх. № 50993 від 03.08.2022) у яких заперечив доводи відповідача з підстав, викладених у позовній заяві.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 з 18.01.2011 року призначена пенсія, як особі з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання.

На підставі заяви позивача, його з 11.01.2019 переведено на пенсію за віком, згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач подав заяву від 31.03.2021 про переведення на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідач прийняв рішення № 913270144944 від 05.04.2021 про відмову позивачу у переведенні на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки стаж роботи позивача, який можна зарахувати для встановлення права на призначення пенсії, відповідно до п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу», з 30.03.2005 року по 01.05.2016 року становить 8 років 9 місяців 16 днів, і є меншим ніж необхідний за законом, а саме 10 років.

Вказані обставини встановлено постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 у справі № 380/8401/21, з урахуванням ухвали від 08.04.2022 про виправлення описки, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.

Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 380/8401/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 року № 913270144944 про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 31.03.2021 року, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду судовий збір у розмірі 908 грн. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 у справі № 380/8401/21 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області задоволено частково: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 380/8401/21 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 року № 913270144944 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати, при обчисленні ОСОБА_1 страхового стажу та стажу, що дає право на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, періоду роботи ОСОБА_1 на посаді начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року та періоду військової служби ОСОБА_1 з 03.05.1979 року по 16.06.1981 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2022 у справі № 380/8401/21 виправлено допущені у абзацах 33, 35 і 44 мотивувальної частини та у абзаці 4 резолютивної частини постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2022 року описки та замінено період «з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року» на період «з 01.12.2011 року по 28.02.2014 року».

Листом від 17.06.2022 № 7432-6896/Ц-52/8-1300/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 у справі № 380/8401/21 розпорядженням від 14.06.2022 № 913270144944 зараховано позивачу період роботи з 01.12.2011 по 28.02.2014 та період військової служби з 03.05.1979 по 16.06.1981. Також повідомлено, що провести перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок від 19.08.2021 № 218/06 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 19 лютого 2021 та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію неможливо, оскільки долучені позивачем довідки не відповідають вимогам взірця, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд враховує таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016 та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII "Про державну службу" (далі - ЗУ № 3723-XII).

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015. Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На виконання вимог Порядку № 622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).

Відповідно до п. 7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з п. 8 Порядку № 750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до п. 6. Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-XV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-XV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Право особи на зарахування при обчисленні ОСОБА_1 страхового стажу та стажу, що дає право на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, періоду роботи ОСОБА_1 на посаді начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року та періоду військової служби ОСОБА_1 з 03.05.1979 року по 16.06.1981 року встановлено постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2021 у справі № 380/8401/21.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, зазначені обставини в силу ч. 4 ст. 78 КАС України є преюдиційними та не підлягають доказуванню.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що особа, яка претендує на призначення пенсії до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015 та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та на день набрання чинності Законом № 889 має не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби може претендувати на призначення їй пенсії державного службовця на умовах Закону № 3723-ХІІ мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Із змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 року № 913270144944 про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 слідує, що станом на 01.05.2016 стаж державного службовця позивача, який зараховано відповідачем становив 08 років 09 місяців 16 днів.

Суд зазначає, що з урахуванням висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладених у постанові від 06.04.2021 у справі № 380/8401/21 про зарахування періоду військової служби ОСОБА_1 з 03.05.1979 року по 16.06.1981 року до стажу державного службовця, позивач має право на призначення йому пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723 з 31.03.2021.

Як зазначалося судом, форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд врахував, що додані до її заяви про призначення пенсії довідки складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі.

Статтею 44 Закону України № 1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до абз.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Листом від 17.06.2022 № 7432-6896/Ц-52/8-1300/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про невідповідність довідок від 19.08.2021 № 218/06 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 19 лютого 2021 та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію вимогам взірця, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.

Судом досліджено взірець форми довідок, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 та довідки, надані позивачем, до заяви від 31.03.2021 та встановлено, що надані позивачем довідки відповідають змісту взірця, затвердженого постановою Правління ПФУ. Відтак суд критично оцінює вказані доводи відповідача.

Оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідач не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Також слід звернути увагу на приписи ст. 245 КАС України, згідно з якими перелік способів захисту порушених прав викладений у цій статті не є вичерпним. Суд може застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відтак з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо переведення позивача на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з 31.03.2021 з урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року та зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію державного службовця з 31.03.2021 на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року та провести перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

При цьому, суд зазначає, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо залишення без розгляду звернення позивача від 31 березня 2021 року про перерахунок пенсійного забезпечення на підставі підпункту 1 пункту 2 та пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ; статті 37 Закону 3723-ХІІ; постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» задоволенню не підлягає, оскільки в матеріалах справи містяться докази розгляду відповідачем зазначеного позивачем звернення. Крім того, суд зазначає, що з огляду на висновки суду про обсяг позовних вимог, який підлягає задоволенню, задоволення зазначеної вимоги не спричинить належного захисту порушеного права позивача.

Крім того, на думку суду, задоволення вимоги позивача про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року не вважається передчасним і втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки, останній відмовив позивачу у врахуванні таких довідок і у проведенні відповідного перерахунку та вказав причини такої відмови (невідповідність форми довідок вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.07.2017 № 1-3).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

На стадії відкриття провадження у цій справі суд відстрочив позивачу сплату судового збору за подання позову до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - до ухвалення рішення суду у цій справі. За подання цього позову позивачу належало сплатити 992,40 грн судового збору. З огляду на норми частини другої статті 133 КАС України, суд стягує з відповідача до Державного бюджету України витрати на сплату судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з 31.03.2021 з урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця з 31.03.2021 на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 лютого 2021 року № 218/06 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 січня 2021 року та провести перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) до бюджету (рахунок: UA128999980313101206084013951, отримувач: ГУК Львів/Залізничний р-н/22030101, код класифікації доходів бюджету: 22030101, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ): 38008294, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), відомча ознака: « 84» Окружні адміністративні суди) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.П. Качур