про повернення позовної заяви
16 вересня 2022 року Справа № 360/1767/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевірів матеріали позовної заяви Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування висновку від 31 серпня 2022 року,
12 вересня 2022 року на електронну адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради (далі позивач) до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 31 серпня 2022 року.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви суд дійшов висновку щодо наявності підстав для повернення позовної заяви з огляду на наступне.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву згідно з пунктом 5 частини четвертої статті 169 КАС України необхідно повернути позивачу з огляду на наступне.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед його статтями 122, 160 - 161.
Недотримання встановленого цим Кодексом порядку звернення до адміністративного суду, залежно від обставин може тягнути за собою залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до частини другої статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з частинами сьомою, восьмою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
За правилами статті 18 КАС України позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.
В свою чергу, за вимогами ч. 6 ст. 18 КАС України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Такий обов'язок у осіб, визначених ч. 6 ст. 18 КАС України, виник з 05 жовтня 2021 року, у зв'язку з розміщенням 04 вересня 2021 року на вебпорталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування трьох підсистем (модулів) ЄСІТС: Електронний кабінет, Електронний суд, підсистеми відеоконференцзв'язку (https://court.gov.ua/press/news/1173657).
Відповідно пункту 58 розділу IV Перехідні положення Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, підсистеми (модулі) ЄСІТС, вказані в розділі III цього Положення, в тому числі підсистема ЄСІТС Електронний суд, починають функціонувати через 30 днів із дня опублікування Вищою радою правосуддя в газеті Голос України та на вебпорталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля).
Відповідно до пункту 25, 26, 27 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС) процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду в електронній формі виключно з використанням підсистеми Електронний суд. Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС. До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.
Суд зазначає, що перевірка електронного цифрового підпису здійснюється за умови дотримання порядку подачі документів із використанням сервісу підсистеми “Електронний суд”.
Суд зазначає, що Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради віднесено до категорії суб'єктів господарювання комунального сектора економіки, а тому у підприємства в силу вимог ч. 6 ст. 18 КАС України з 05 жовтня 2022 року виникає обов'язок зареєструватися в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Крім того, відділом діловодства та обліку звернення громадян Луганського оркужного адміністративного суду складено акт від 12.09.2022 про те, що 12 вересня 2022 року на офіційну електронну адресу суду від Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради надійшла позовна заява , яка не відповідає вимогам статей 18, 44, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про електронні довірчі послуги» та Положенню про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, оскільки зазначений документ не скріплений електронним цифровим підписом уповноваженої особи, якою подано засобами електронного зв'язку цей документ.
Таким чином, поданий адміністративний позов Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради поданий без дотримання вимог ст. 18 КАС України та не підписано уповноваженою особою.
Пунктом 3 частини 4 статті 169 КАС України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, яякщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки подання позовної заяви адвокатом з 05.10.2021 законодавчо передбачена у двох формах: через підсистему “Електронний суд” або у паперовому вигляді, та враховуючи те, що перевірка електронного цифрового підпису здійснюється за умови дотримання порядку подачі документів із використанням сервісу підсистеми “Електронний суд”, суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви особі, яка її подала, як такої, що не підписано.
Таку саме правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 01.07.2021 у справі №9901/76/21.
Керуючись статтями 160, 161, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295 КАС України, суд
Позовну заяву Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування висновку від 31 серпня 2022 року - повернути позивачеві.
Ухвалу про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї документами повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.
СуддяО.В. Ірметова