Іменем України
16 вересня 2022 року Справа № 360/1585/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
11 липня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області №046550005298 від 31.03.2022 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за його заявою від 16.03.2022;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Київській області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 16.03.2022, зарахувавши до пільгового підземного стажу за Списком №1 періоди його роботи: з 06.05.1993 по 21.06.1993 - у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 10.12.1998 по 26.10.1999 - у якості гірничого майстра з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 02.02.2009 по 03.11.2009 - у якості начальника дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем під землею ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»; з 11.11.2009 по 18.05.2010 - у якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 19.05.2010 по 04.10.2010 - у якості в.о.начальника дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем під землею ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 13.10.2010 по 31.10.2010 - у якості гірничого майстра з повним робочим днем під землею ВП шахта «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля»; з 01.11.2010 по 06.11.2014 - у якості начальника дільниці підземної з повним робочим днем під землею ВП шахта «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля».
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 16.03.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою та документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки на момент звернення він досяг 50 років і мав страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на підземних роботах з повним робочим днем під землею. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області передало заяву позивача про призначення пенсії в порядку екстериторіальності на розгляд відповідачу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було розглянуто заяву позивача та винесено рішення №046550005298 від 31.03.2022, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, оскільки не зараховано до пільгового підземного стажу періоди роботи, зазначені у довідках №102 від 13.11.2014 та №1043 від 25.11.2014, які видані ДП «Первомайськвугілля». Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 18.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача 14.09.2022 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає з огляду на таке.
Позивач 16.03.2022 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Подану позивачем заяву від 16.03.2022 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону, розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1) становить 25 років. Страховий стаж позивача становить 35 років 9 місяців 19 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди. Однак до пільгового стажу не зараховані періоди роботи: за довідками від 13.11.2014 №102 та від 25.11.2014 №1043 Державного підприємства “Первомайськвугілля”, оскільки довідки не підтверджені первинними документами та відсутні накази про атестацію робочих місць. Рішенням від 31.03.2022 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки №3504-7500189501 від 20.04.2022 (фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ), попереднє місце проживання перебування: АДРЕСА_3 , відповідно до довідки від 05.12.2017 №1217-429125.
Позивач 16.03.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Вищевказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Рішенням відповідача від 31.03.2022 №046550005298 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
В обгрунтування оскаржуваного рішення відповідачем зазначено, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди. Страховий стаж позивача становить 35 років 9 місяців 19 днів. До пільгового стажу не зараховані періоди роботи: за довідками від 13.11.2014 №102 та від 25.11.2014 №1043 Державного підприємства “Первомайськвугілля”, оскільки довідки не підтверджені первинними документами та відсутні накази про атестацію робочих місць.
Згідно довідок Державного підприємства “Первомайськвугілля” від 13.11.2014 №102 та від 25.11.2014 №1043 вбачається, що позивач у період:
з 06.05.1993 по 21.06.1993 був учнем прохідника з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100 а, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991;
з 22.06.1993 по 25.04.1994 працював за професією прохідник підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100 а, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100 б, затвердженим постановою КМУ №162 від 11.03.1994;
з 26.04.1994 по 26.05.1996 працював за професією гірський майстер підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100 а, затвердженим постановою КМУ №162 від 11.03.1994;
з 01.10.1999 по 17.10.1999, з 20.10.1999 по 26.10.1999 виконував підземні роботи на шахті за професією гірський майстер підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100 б, затвердженим постановою КМУ №162 від 11.03.1994.
Отже, спірними періодами, які відповідач не зараховує до пільгового стажу позивача, відповідно до оскаржуваного рішення, є такі періоди: з 06.05.1993 по 21.06.1993; з 22.06.1993 по 25.04.1994; з 26.04.1994 по 25.05.1996; з 01.10.1999 по 17.10.1999, з 20.10.1999 по 26.10.1999.
Щодо періодів роботи позивача з 10.12.1998 по 30.09.1999, з 02.02.2009 по 03.11.2009, з 11.11.2009 по 18.05.2010, з 19.05.2010 по 04.10.2010, з 13.10.2010 по 31.10.2010, з 01.11.2010 по 06.11.2014, суд зазначає таке.
Предметом позову є рішення відповідача від 31.03.2022 №046550005298, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи за довідками від 13.11.2014 №102 та від 25.11.2014 №1043 Державного підприємства “Первомайськвугілля”, відповідно до яких визначено такі періоди: з 06.05.1993 по 21.06.1993; з 22.06.1993 по 25.04.1994; з 26.04.1994 по 26.05.1996; з 01.10.1999 по 17.10.1999, з 20.10.1999 по 26.10.1999. Тобто, інші періоди, зазначені позивачем, не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення, а тому суд не надає правової оцінки таким періодам роботи позивача.
Згідно з дублікатом трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 вбачається, що позивач у період з 06.05.1993 по 21.06.1993 працював у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 01.10.1999 по 17.10.1999 та з 20.10.1999 по 26.10.1999 працював у якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
Таким чином, при розгляді даної справи, спірними періодами, що не зараховані відповідачем для призначення пенсії до пільгового стажу позивача за Списком №1 є: з 06.05.1993 по 21.06.1993 - у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 01.10.1999 по 17.10.1999 та з 20.10.1999 по 26.10.1999 - у якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) - на пільгових умовах пенсія за віком призначається - працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з пунктом 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктами 1,2,4,5 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового чи пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови у зарахуванні спірних періодів було те, що довідки не підтверджені первинними документами та відсутні накази про атестацію робочих місць.
Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Щодо доводів відповідача про відсутність наказів про атестацію робочого місця позивача, суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, провадження № 11-1207апп19 чітко висловила свою позицію щодо проведення атестації робочих місць і вказала, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, розділом 1 «Гірничі роботи» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: «1010100а а) все рабочие, занятые полный рабочий день на подземных работах» та відповідно «1010100г-23239 Майстри гірничі виробничих дільниць», «1010100д-23187 Майстри, майстри гірничі».
Отже, професії та посади, на яких працював позивач у спірні періоди передбачені Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Записи про спірні періоди роботи позивача згідно з дублікатом його трудової книжки засвідчено відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не має. Записи проведені у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Відповідачем не зазначено в чому полягає неповнота або невідповідність записів трудової книжки, яка містить необхідну інформацію про пільговий характер роботи позивача у спірні періоди та не потребує додаткового уточнення довідками.
В даному випадку посилання відповідача на відсутність первинних документів є безпідставними, оскільки трудова книжка позивача містить необхідну інформацію про пільговий характер роботи позивача у спірні періоди та не потребує додаткового уточнення довідками.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для не зарахування відповідачем спірних періодів роботи позивача, а саме: з 06.05.1993 по 21.06.1993 - у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 01.10.1999 по 17.10.1999 та з 20.10.1999 по 26.10.1999 - у якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», до його пільгового стажу та, відповідно про необґрунтованість та протиправність рішення відповідача від 31.03.2022 №046550005298, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
За встановлених в цій справі обставин, суд дійшов висновку, що позові вимоги підлягають задоволенню в частині: визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області №046550005298 від 31.03.2022 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до його заяви від 16.03.2022; зобов'язання Головне Управління Пенсійного Фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 16.03.2022, зарахувавши до пільгового підземного стажу позивача за Списком №1 періоди його роботи: з 06.05.1993 по 21.06.1993 - у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 01.10.1999 по 17.10.1999 та з 20.10.1999 по 26.10.1999 - у якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
У задоволенні позовних вимог щодо зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи: з 10.12.1998 по 30.09.1999, з 02.02.2009 по 03.11.2009, з 11.11.2009 по 18.05.2010, з 19.05.2010 по 04.10.2010, з 13.10.2010 по 31.10.2010, з 01.11.2010 по 06.11.2014, слід відмовити, оскільки предметом позову є рішення відповідача від 31.03.2022 №046550005298, яким позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи за довідками від 13.11.2014 №102 та від 25.11.2014 №1043 Державного підприємства “Первомайськвугілля”, відповідно до яких визначено такі періоди: з 06.05.1993 по 21.06.1993; з 22.06.1993 по 25.04.1994; з 26.04.1994 по 26.05.1996; з 01.10.1999 по 17.10.1999, з 20.10.1999 по 26.10.1999. Тобто, інші періоди, зазначені позивачем, не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 18.07.2022 відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 992,40 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі.
Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, проте спір виник внаслідок протиправного рішення відповідача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 992,40 грн стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання /перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області №046550005298 від 31.03.2022 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до його заяви від 16.03.2022.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 16.03.2022, зарахувавши до пільгового підземного стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоди його роботи: з 06.05.1993 по 21.06.1993 - у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 22.06.1993 по 25.04.1994 - у якості прохідника з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 26.04.1994 по 25.05.1996 - у якості гірничого майстра виробничої дільниці з повним робочим днем під землею шахти «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»; з 01.10.1999 по 17.10.1999, з 20.10.1999 по 26.10.1999 - у якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею шахти «Первомайська» шахти виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя К.Є. Петросян