Рішення від 16.09.2022 по справі 340/3819/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3819/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Казанчук Г.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Петрик Олександри Вікторівни, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції та Управління патрульної у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції, що полягає у невжитті заходів для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану";

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду на рівні 30000 грн. пропорційно до кількості календарних днів проходження служби в період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуваючи на службі в органах поліції під час дії воєнного часу, він, всупереч чинному законодавству не отримував додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168.

Управління патрульної поліції у Вінницькій області (надалі відповідач) заперечуючи проти позову, подало відзив на позов, у якому зазначає, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №168 від 11.03.2022 року, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Позивача було звільнено 11.03.2022 року, а лист про потребу у коштах для виплати додаткової винагороди поліцейським і список поліцейських, які виконують службові обов'язки та заслуговують на додаткову винагороду надійшов лише 23.03.2022 року, тобто після звільнення позивача з поліції. Крім того, відповідач зазначає про те, що виплата грошового забезпечення здійснюється у межах кошторису Департаменту патрульної поліції, яким було затверджено граничні розміри грошового забезпечення працівників, а відтак вважає, що позивачу виплачено грошове забезпечення у повному обсязі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та сторонам встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, заслухавши доводи позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 проходив службу на посаді інспектора взводу №2 роби №2 батальйону управління патрульної поліції у Вінницькій області.

Згідно наказу Департаменту патрульної поліції від 10.03.2022 №592 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (за власним бажанням), з 11.03.2022 року (а.с.51).

Відповідно до вказаного наказу стаж служби для виплати надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки у календарному обчислені становить 04 роки 05 місяців 05 днів.

Позивач, вважаючи, що йому протиправно не виплачено додаткову винагороду за службу в умовах воєнного стану з 24.02.2022 по 11.03.2022 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 94 Закону України ''Про національну поліцію'' поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Постановою Кабінету Міністрів України ''Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'' №988 від 11.11.2015 року установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

24.02.2022 року Указом Президента України ''Про введення воєнного стану в Україні'' №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 року строком на 30 діб.

14.03.2022 року Указом Президента України ''Про продовження строку дії воєнного стану в Україні'' №133/2022 воєнний стан на території України продовжено з 26.03.2022 року строком на 30 діб.

18.04.2022 року Указом Президента України ''Про продовження строку дії воєнного стану в Україні'' №259/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.04.2022 року строком на 30 діб.

17.05.2022 року Указом Президента України ''Про продовження строку дії воєнного стану в Україні'' №341/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.05.2022 року строком на 90 діб.

12.08.2022 року Указом Президента України ''Про продовження строку дії воєнного стану в Україні'' №573/2022 воєнний стан на території України продовжено з 23.08.2022 року строком на 90 діб.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69/2022 року "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 року прийняв Постанову № 168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану''.

Пунктом першого Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. N 217 ''Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. N 168'' внесено зміну до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", виключивши в абзаці першому слова "(крім військовослужбовців строкової служби)".

Отже, додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень є додатковою доплатою до грошового забезпечення, яка на період воєнного стану має ознаки постійної.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32-22 виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальницького складу, де він призначений на штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи, при цьому рішення щодо виплати такої винагороди керівникам органів та установ приймається за погодженням Державного секретаря.

Крім того, у вищевказаному листі Міністерства юстиції України зазначено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач під час воєнного стану та у період проходження ним служби в органах національної поліції на посаді поліцейського, мав право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач звільнився зі служби в поліції з 11.03.2022 року, при цьому за період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року позивачу додаткова винагорода не нараховувалась та не виплачена.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів нарахування та виплати позивачу суми додаткової винагороди згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за період з 24.02.2022 по 11.03.2022, при цьому, суд не може перебирати на себе функції органу що здійснює безпосереднє нарахування та виплату грошового забезпечення. Відтак, належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, є визнання протиправною бездіяльності Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року та зобов'язання Департамент патрульної поліції Національної поліції України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 суму додаткової винагороди згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року.

Так, позовні вимоги стосовно визнання протиправної бездіяльності представник позивача спрямувала одночасно до двох відповідачів, з огляду на що ухвалою судді про відкриття провадження у справі запропоновано визначитись із суб'єктом порушення прав позивача, проте представник позивача - адвокат Петрик О.В. не подала жодної заяви про визначення належного відповідача, яким було допущено протиправну бездіяльність.

Щодо частини позовних вимог про визнання протиправної бездіяльності Управління патрульної у Вінницькій області слід відмовити, з огляду на неналежного відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, виходячи з положень ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат у цій частині не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстрація місця проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд.3, м. Київ, 03048; код ЄДРПОУ 40108646) та Управління патрульної поліції у Вінницькій області (вул. Ботанічна, 24, м. Вінниця, 21010) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'', за період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року.

Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму додаткової винагороди згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' за період з 24.02.2022 року по 11.03.2022 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук