12 вересня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3615/22
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати їй пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №4014 від 25.05.2021 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату їй пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №4014 від 25.05.2021 року "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Ухвалою судді від 08.08.2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач вказував, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання провести перерахунок пенсії, а тому вимоги у цій частині повинні бути залишені без розгляду. Наполягав також на тому, що перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських проведений ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області, яка видана у березні 2018 року відповідно до норм чинного законодавства, а правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивачка, відсутні, оскільки відтоді грошове забезпечення поліцейських не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців та поліцейських. Відповідач наполягає, що додаткові види грошового забезпечення неправомірно вказані у новій довідці про розмір грошового забезпечення, тож така довідка не може бути застосована для перерахунку пенсії позивачки. Стверджуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, його представник просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - проходив службу в органах внутрішніх справ, після звільнення з якої йому було призначено пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після смерті ОСОБА_2 у серпні 2011 року його дружині ОСОБА_1 з 01.09.2011 року призначено довічно пенсію у разі втрати годувальника, який отримував пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у розмірі 30 процентів заробітку годувальника.
У березні 2018 року ліквідаційна комісія УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивачки у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", склала довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, та подала її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
До цієї довідки включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років (стаж служби), відсоткова надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія. Вказані види грошового забезпечення визначені у розмірах, установлених за прирівняною посадою поліцейського на січень 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а премія визначена у середньому розмірі, що фактично виплачений за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського, як це передбачено пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, чинних на час здійснення перерахунку.
На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2018 року, керуючись пунктами 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивачки, виходячи із складових грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на січень 2016 року.
Згодом Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" за заявою позивача оформила нову довідку №4014 від 25.05.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачки, зазначивши у ній види та розміри грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою, яку займав її чоловік, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за нормами, чинними на листопад 2019 року. До цієї довідки включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років (стаж служби), відсоткова надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, відсоткова надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія.
Позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії з 01.12.2019 року на підставі цієї довідки.
На цю заяву відповідач надав позивачці відповідь від 30.08.2021 року, у якій повідомив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Позивачка, не погоджуючись з такою відмовою, звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Частиною 3 статті 1 цього Закону передбачено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Статтею 40 Закону №2262-XII передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30).
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За правилами статті 45 Закону №2262-XII сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частинами 3, 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 3 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Також пунктом 6 постанови КМУ №103 внесено зміни до окремих постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Так, абзацом 2 пункту 5 Порядку №45 (в редакції змін, внесених постановою КМУ №103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними.
Згодом частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови КМУ №103.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відтак, з 05.03.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - втратили чинність зміни до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 та діє редакція пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Воднораз, після цього був чинним пункт 3 постанови КМУ №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 року.
Пункт 3 постанови КМУ №103 втратив чинність з 19.11.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - та з цієї дати інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсій, відсутні.
Тому суд вважає, що з 19.11.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та членам їх сімей, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також усіх введених для поліцейських щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
З цієї дати позивачка відповідно до вимог статей 43, 45, 63 Закону №2262-ХІІ має право на отримання пенсії у разі втрати годувальника, виходячи з розміру складових грошового забезпечення поліцейських, визначених за правилами пункту 5 Порядку №45 (в редакції до змін, внесених постановою КМУ №103). Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії позивачки має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.12.2019 року.
Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області", як уповноважений орган МВС, врахувавши судові рішення в адміністративній справі №826/12704/18, склала нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачки, за нормами, чинними за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського.
Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, вказаний у новій довідці, є більшим від розміру грошового забезпечення, вказаного у попередній довідці.
Відповідач прийняв нову довідку та долучив її до матеріалів пенсійної справи позивачки, проте перерахунок її пенсії не провів.
У відзиві на позов відповідач заперечує право позивачки на перерахунок її пенсії, посилаючись на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після визнання нечинними окремих норм постанови КМУ №103.
Суд визнає такі доводи безпідставними та зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, встановлений нормами Порядку №45, Порядку №3-1, і після 05.03.2019 року, 19.11.2019 року порядок дій, які повинен вчинити відповідач з метою перерахунку таких пенсій, не змінився.
Доводи відзиву відповідача щодо того, що до довідки про розмір грошового забезпечення безпідставно включені додаткові види грошового забезпечення та премія, суд відхиляє, оскільки відповідач не надав доказів того, що ним під час розгляду питання про перерахунок пенсії позивачки перевірялася правильність складення цієї довідки згідно з пунктом 9 Порядку №45, зокрема шляхом звірки з ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області", та за наслідками перевірки встановлено її невідповідність вимогам чинного законодавства.
Тож суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч статтям 45, 51, 63 Закону №2262-ХІІ, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на листопад 2019 року, не здійснив перерахунок пенсії позивачки, виходячи із підвищеного грошового забезпечення поліцейських, внаслідок чого порушено право позивачки на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд вважає, що позов слід задовольнити, визнавши протиправною бездіяльність відповідача, а порушене право позивачки поновити - зобов'язавши відповідача здійснити з 01.12.2019 року перерахунок раніше призначеної позивачці пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та виплатити їй заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до статей 10, 51 Закону №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.
Суд також відхиляє доводи відповідача про те, що позивачка має право на судовий захист лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду, та вважає, що з огляду на приписи частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню саме з 01.12.2019 року та не обмежуються будь-яким строком, оскільки такий перерахунок не був вчасно проведений з вини державного органу, який видає довідки для перерахунку пенсії.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №4014 від 25.05.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії у разі втрати годувальника, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №4014 від 25.05.2021 року та виплатити їй заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш