Справа 350/1021/22
Номер провадження 3/350/343/2022
15 вересня 2022 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., при секретарі судових засідань Ошуст В.М., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця селища Перегінське Рожнятівського району Івано-Франківської області; зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; непрацюючого; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
21 серпня 2022 року о 12 год. 34 хв. ОСОБА_1 по вулиці М.Рильського в смт. Рожнятів Калуського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом «DAEWOO Sens» номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкіри обличчя. Від проходження огляду на факт вживання алкоголю в установленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху. У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав, пояснив, що дійсно 21 серпня 2022 року в обід він був зупинений працівниками поліції. На пропозицію працівника поліції пройти огляд на факт вживання алкоголю відмовився, однак вважає, що варто було пройти такий огляд.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_1 вину в скоєнні адміністративного правопорушення не визнав, його винуватість у вчиненні інкримінованого йому правопорушенні в судовому засіданні доведена матеріалами справи про адміністративні правопорушення, а саме: відомостями протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 118455 складеного 21 серпня 2022 року відносно ОСОБА_1 (а.с. 1), в якому викладена суть адміністративного правопорушення; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проведення огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с. 2); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння, з якого вбачається, що ОСОБА_1 також відмовився і від проходження огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я (а.с. 3); відеозаписом фіксації вчиненого правопорушення.
В ході судового засідання відтворено відеозапис, долучений до матеріалів справи на носії СD-R з фіксацією події працівниками поліції (а.с. 8), на якому зафіксовано момент керування ОСОБА_1 транспортним засобом. Причиною для зупинки водія стало порушення ним Правил дорожнього руху, зокрема виїзд з другорядної дороги на головну без увімкненого покажчика повороту. З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на факт вживання алкоголю за допомогою спеціального технічного пристрою та від проходження в медичному закладі охорони здоров'я. У письмових поясненнях у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 118455 від 21 серпня 2022 року зазначив, що від огляду на алкогольне сп'яніння відмовляється.
За порушення Правил дорожнього руху відносно ОСОБА_1 було винесоно постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 313738 від 21 серпня 2022 року та його притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши всі докази по справі, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першої статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «О Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди.
Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 проігнорував пропозицію працівника поліції щодо проходження огляду за допомогою спеціальних технічних засобів або в закладі охорони здоров'я, хоча як водій погодився нести певну відповідальність та відповідно до пункту 2.5. Правил длорожнього руху повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд врахував характер вчиненого правопорушення, його суспільну небезпеку, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан та вважає за можливе застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до частини першої статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись статтями 40-1, 130, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Штраф сплатити на рахунок: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху». Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Франк.об/Ів.-Фран.о/21081300. Код отримувача: ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA 148999980313070149000009001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300. Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп., перерахувавши їх за наступними реквізитами: отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030101. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Сокирко Л.М.