Справа №712/7120/22
Провадження №2-а/712/94/22
15 вересня 2022 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Марцішевської О.М.
при секретарі Шевченко О.П.
за участю представників позивача Слобожаник А.В., Нестеренка Б.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом Соснівського відділу у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Республіки Айзербайджан ОСОБА_1 , -
09 вересня 2022 року позивач Соснівський відділ у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 ро примусове видворення громадянина Республіки Айзербайджан ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 20.07.2022 співробітниками Соснівського відділу у місті Черкаси Управління ДМС у Черкаській області спільно із співробітниками Черкаського міського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області в місті Черкаси було виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , документованого паспортним документом № С03965120, виданий 20.12.2021 Республікою Азербайджан. При вивченні інформації, що міститься в паспортному документі відповідача встановлено, що відповідач 27.12.2021 р. прибув на територію України по паспорту громадянина Республіки Азербайджан, літаком, перетнувши державний кордон через КПП „Бориспіль”, з приватною метою. В період з 27.02.2021 по дату виявлення відповідач перебував на території України, проживав в м. Черкаси, законного працевлаштування не мав.
20.07.2022 громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за порушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП було притягнуто до адміністративної відповідальності за ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування на території України.
20.07.2022 начальник Соснівського відділу у м. Черкаси УДМС у Черкаській області, розглянувши матеріали адміністративної справи відносно громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 виніс постанову серії ПН МЧК № 001348 від 20.07.2022 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400,00 грн. На даний час штраф відповідачем сплачено.
При проведенні перевірки законності перебування відповідача встановлено, що підстав для подальшого перебування на території України у відповідача немає, приймаюча сторона та законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні відсутні, громадян України, які б могли гарантувати відповідачу фінансове та медичне забезпечення - немає.
У зв'язку з вищезазначеним, 20.07.2022 позивачем прийнято рішення №12 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач в порядку, передбаченому пунктом 6 розділу І Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 № 353/271/150 зобов'язаний не пізніше 19.08.2022 року залишити територію України.
Проте, відповідач не виконав своє зобов'язання залишити територію України про, що свідчить перевірка за даними Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан».
09.09.2022 співробітниками Соснівського відділу у місті Черкаси Управління ДМС у Черкаській області спільно із співробітниками УСБУ в Черкаській області в місті Черкаси виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував за адресою: АДРЕСА_1 , на території «Фермерського ринку» документованого паспортним документом громадянина Республіки Азербайджан № НОМЕР_1 , виданий 20.12.2021 року, який переховувався від співробітників міграційної служби, не виконавши рішення №12 від 20.07.2022 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.
Згідно єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України ІП “Облік іноземців та біженців”, позивач з приводу отримання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не звертався, посвідками на постійне або тимчасове проживання на території України не документувався, зареєстрованим на території України не значиться. Інформація про працевлаштування іноземця відсутня.
Тобто, у іноземця відсутні підстави та документи, що дають право законно перебувати на території України.
Враховуючи, що у відповідача не має постійного місця проживання, роботи та законних джерел доходів, родинних зв'язків, не має достатнього фінансового забезпечення для його проживання в Україні та для виїзду за межі України, порушення ним міграційного законодавства, щодо терміну тимчасового перебування на території України, є всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення територіального підрозділу ДМС про примусове повернення.
На даний час відповідач свідомо не виконав рішення про примусове повернення, не залишив територію України у встановлені зазначеним вище рішенням терміни, чим порушив вимоги частини п'ятої статті 26 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства
На виконання вимог, передбачених пунктом 11 частини 5 статті 160 КАС України Соснівський відділ у м. Черкаси УДМС у Черкаській області підтверджує, що останнім не подано іншого позову (позовів) до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , як відповідача, з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 09 вересня 2022 року відкрито провадження по справі.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
У судовому засіданні відповідач позов визнав не заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що мову розуміє, тому послуг перекладача не потребує. Не заперечував, що перебуває на території України без законних на те підстав та обставин, які обумовлюють не можливість його примусового видворення немає.
Заслухавши пояснення учасників справи в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 20.07.2022 громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за порушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП було притягнуто до адміністративної відповідальності за ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування на території України.
20.07.2022 року начальник Соснівського відділу у м. Черкаси УДМС у Черкаській області, розглянувши матеріали адміністративної справи відносно громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 виніс постанову серії ПН МЧК № 001348 від 20.07.2022 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400,00 грн., який відповідачем сплачено.
20.07.2022 року Соснівським відділом у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області прийнято рішення №12 про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач в порядку, передбаченому пунктом 6 розділу І Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 № 353/271/150 зобов'язаний не пізніше 19.08.2022 року залишити територію України.
Проте, відповідач не виконав своє зобов'язання залишити територію України про, що свідчить перевірка за даними Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан».
09.09.2022 року співробітниками Соснівського відділу у місті Черкаси Управління ДМС у Черкаській області спільно із співробітниками УСБУ в Черкаській області в місті Черкаси виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував за адресою: АДРЕСА_1 , на території «Фермерського ринку» документованого паспортним документом громадянина Республіки Азербайджан № НОМЕР_1 , виданий 20.12.2021 року, який переховувався від співробітників міграційної служби, не виконавши рішення №12 від 20.07.2022 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 2 ст. 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
За приписами частини першої статті 26Закону №3773-VIіноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5ст. 26 Закону №3773-VI).
Статтею 30 Закону № 3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, зі змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).
Статтею 31 Закону № 3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30,31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.
Оскільки громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення; не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"відсутні, та зважаючи на те, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правовий режим знаходження його на території України, є підстави для примусового видворення громадянина Республіки Азербайджана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 7-9, 72, 79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -
Позов Соснівського відділу у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Республіки Айзербайджан ОСОБА_1 - задовольнити.
Примусово видворити з України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий: