Рішення від 15.09.2022 по справі 460/10861/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2022 року м. Рівне №460/10861/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати провести перерахунок пенсії з 30.03.2021 відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 31058-IV з урахуванням довідки № 20121-33/67 від 02.10.2020.

Стислий виклад позицій сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком. Зазначає, що отримавши від ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ РЗВА» довідку про суми заробітної плати за період роботи з липня 1983 року по травень 1991 року, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки. При цьому, позивач просив при перерахунку призначеної пенсії не враховувати період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. Вважає дії відповідача щодо не перерахунку пенсії з урахуванням цієї довідки про заробітну плату за період роботи з липня 1983 року по травень 1991 року без врахування заробітку за період роботи з 01 липня 2000 року неправомірними та такими, що порушують право позивача на пенсійне забезпечення. З підстав, наведених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

02.08.2022 через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що позивач разом зі своїм зверненням подав довідку про заробітну плату за період роботи з липня 1983 року по травень 1991 року, яка видана не належним суб'єктом всупереч вимогам чинного законодавства. Так, відповідач повідомив, що подана позивачем довідка викликає сумнів щодо відповідності вказаних у ній даних відомостям зазначеним у первинних документах роботодавця позивача і на час розгляду справи триває перевірка цих обставин. Також, зауважив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, оскільки дізнався про відмову у перерахунку йому пенсії ще у 2021 році, а позовну заяву подав лише у квітні 2022 року. З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову.

Заяви, клопотання учасників справи.

Заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 03.06.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 16.08.2022 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області акт перевірки правильності видачі архівної довідки ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» , виданої на ім'я ОСОБА_1 за період з 1983-1991 роки № 20121-33/67 від 02.10.2020 (про заробітну плату).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

З 24.04.2021 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком на умовах Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до довідки № 9.0-08/37, виданої 28.05.2019 ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» ОСОБА_1 дійсно працював у ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» на різних посадах з 07.07.1983 по 24.05.1991.

10 листопада 2021 року позивач звернуся до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області з заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про розмір заробітної плати за період роботи з липня 1983 року по травень 1991 року.

Листом від 02 грудня 2021 року № 11532-11425/Г-02/8-1700/21 у відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що до заяви про призначення пенсії позивачем була долучена довідка видана ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» про заробітну плату позивача за періоди роботи на ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» з липня 1983 року по травень 1991 року. У вказаній довідці зазначено, що відповідно до статуту ВАТ «РЗВА», ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» з 25.04.1993 є правонаступником державного підприємства «Рівненський завод високовольтної апаратури». Згідно з договором зберігання від 22.04.2008 № 029В ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» має право використовувати надану для зберігання архівну документацію ВАТ РЗВА з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру. Відповідно до пункту 4 статті 90 ЦК України, з 05.06.2013 ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» змінило найменування на ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА», який є правонаступником всіх прав та обов'язків ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК». Водночас довідка про заробітну плату позивача видана не архівної установою, а лише зберігачем ліквідованого без визначення правонаступника підприємства, а тому не може бути підставою для врахування при обчисленні розміру пенсії.

Надалі відповідачем було проведено перевірку достовірності довідки ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період з липня 1983 року по травень 1991 року. Результати такої перевірки зафіксовані в акті № 1700-1102-1/3208 від 05.08.2022. Згідно з висновками акту дані, зазначені у довідці № 20121 від 02.10.2020 не відповідають даним у первинних документах за листопад 1984 року та травень 1987 року (сума нарахованого заробітку в особовому рахунку не відповідає сумі зазначеній в довідці, а також не розбито помісячно суми відпускних за квітень-травень і липень-серпень 1984 року, серпень-вересень 1985 року, червень-липень 1987 року, липень-серпень 1988 року, вересень-жовтень 1990 року, чим порушено статтю 66 Закону України від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення». За результатами перевірки рекомендовано видати нову довідку, з урахуванням зауважень викладених в акті. Так, до акту № 1700-1102-1/3208 від 05.08.2022 долучена довідка ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/91 від 09.08.2022, яка видана відповідно до акту.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо не перерахунку йому пенсії, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення.

Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).

Статтею 8 Закону № 1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, яке, в силу положень ст. 2 Закону № 1058-ІV гарантується, зокрема, солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

В силу вимог частини 1 статті 27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

При цьому, відповідно до статті 41 закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі перерахунку пенсії, за вибором і бажанням особи для обрахунку такої пенсії враховується заробітна плата (дохід) будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Мотивована оцінка аргументів сторін і висновки суду.

З матеріалів справи, позивач, керуючись нормами частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, звернувся до пенсійного фонду з заявою про перерахунок його пенсії, призначеної за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення», на підставі довідки, виданої ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період з липня 1983 року по травень 1991 року, тобто 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Підставою для відмови у перерахунку пенсійним органом стало те, що довідка про заробітну плату позивача видана не архівною установою і не правонаступником підприємства, де працював позивач.

Водночас, зі змісту вказаної довідки вбачається, що остання видана на підставі особових рахунків позивача за час його роботи, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, у довідці зазначено, що товариство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за вказаний період. Зазначено, що згідно з договором зберігання від 22.04.2008 № 029В ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» має право використовувати надану для зберігання архівну документацію ВАТ РЗВА з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру. Відповідно до пункту 4 статті 90 ЦК України, з 05.06.2013 ТзОВ РЗВА-ЕЛЕКТРИК змінило найменування на ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА», який є правонаступником всіх прав та обов'язків ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК».

З аналізу норм Порядку № 22-1 вбачається, що довідки про заробітну плату для обчислення пенсії у разі якщо підприємства, установи, організації, в яких працювала особа ліквідовані або припинили своє існування з інших причин видаються їх правонаступниками чи архівними установами.

Судом з'ясовано, що ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» є правонаступником ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК», яке має у своєму розпорядженні первинні документи ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури», на якому власне і працював позивач, зокрема, щодо виплати заробітної плати працівникам, а протилежного відповідачем не доведено. Відтак, ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА», на переконання суду, є належним суб'єктом видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії осіб, які працювали на ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» у розумінні положень Порядку № 22-1. Суд наголошує, що на дату видачі листа від 02.12.2021 № 11532-11425/Г-02/8-1700/21, в якому позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, відповідачем не доведено про встановлення факту зловживань з боку позивача, його вини чи недобросовісності щодо надання недостовірних даних у долученій ним довідці.

Тому, правові підстави для відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 31058-IV передбачено з урахуванням довідки № 20121-33/67 від 02.10.2020 на дату складання листа (02.12.2021) були відсутні.

З наведеного суд вважає, що відповідач не провівши позивачу перерахунок його пенсії на підставі довідки, виданої ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період його роботи з липня 1983 року по травень 1991 року, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначених чинним законодавством.

Разом з тим, твердження пенсійного органу про пропуск позивачем строку звернення до суду є непереконливими, оскільки строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Стосовно відновлення порушених прав позивача у спосіб зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 30.03.2021 на підставі довідки № 20121-33/67 від 02.10.2020 суд зауважує таке.

Органи Пенсійного фонду України наділені компетенцією здійснювати перевірку відомостей про особу, зокрема при вирішенні питання щодо наявності правових підстав для призначення (перерахунку) їй пенсії і реалізація такого обов'язку покликана забезпечити непорушне конституційне право кожного на пенсійне забезпечення.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем було проведено перевірку достовірності довідки ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період з липня 1983 року по травень 1991 року. Результати такої перевірки зафіксовані в акті № 1700-1102-1/3208 від 05.08.2022.

Згідно з висновками акту дані, зазначені у довідці № 20121 від 02.10.2020 не відповідають даним у первинних документах за листопад 1984 року та травень 1987 року (сума нарахованого заробітку в особовому рахунку не відповідає сумі зазначеній в довідці, а також не розбито помісячно суми відпускних за квітень-травень і липень-серпень 1984 року, серпень-вересень 1985 року, червень-липень 1987 року, липень-серпень 1988 року, вересень-жовтень 1990 року, чим порушено статтю 66 Закону України від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення». За результатами перевірки рекомендовано видати нову довідку, з урахуванням зауважень викладених в акті.

З огляду на ці обставини, суд вважає, що вимога про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 30.03.2021 відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 31058-IV, з урахуванням довідки № 20121-33/67 від 02.10.2020, в який виявлена невідповідність первинним документам є безпідставною, а тому в її задоволенні слід відмовити.

Водночас до акту перевірки № 1700-1102-1/3208 від 05.08.2022 долучена довідка ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/91 від 09.08.2022, яка видана відповідно до рекомендацій вказаних в акті. З аналізу цієї довідки судом з'ясовано, що суми нарахованого заробітку позивача за листопад 1984 року та травень 1987 року більші аніж у довідці № 20121/33/67 від 02.10.2020, яка подавалась позивачем разом із заявою про проведення перерахунку. Разом з тим те, що суми відпускних не диференційовані помісячно жодним чином не перешкоджає відповідачу обчислити пенсію позивача, виходячи з сум його заробітної плати, на підставі оновленої довідки.

З наведеного, для належного та ефективного захисту порушеного права слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 31058-IV на підставі довідки № 20121/33/91 від 09.08.2022, виданої «ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА».

Порушені права та інтереси позивача.

Протиправні дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки про отриману ним заробітну плату порушили його право на належне пенсійне забезпечення.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своїх дій, натомість позивачем частково доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити частково.

Судові витрати.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Тому, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 496,20 гривень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА» № 20121/33/67 від 02.10.2020 про заробітну плату за період з липня 1983 року по травень 1991 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 31058-IV на підставі довідки № 20121/33/91 від 09.08.2022, виданої «ТОВ «ВИСОКОВОЛЬТНИЙ СОЮЗ-РЗВА».

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 496,2 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 15 вересня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя О.В. Поліщук