Рішення від 13.09.2022 по справі 400/3412/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2022 р. № 400/3412/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), пр- т Перемоги,14,Київ,03135, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), вул. Космонавтів, 61, пов. 1,Миколаїв,54056,

про:визнання протиправними та скасування постанов від 30.09.2021 року №306326, від 23.12.2021 року №306982,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті та Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) з вимогами про визнання протиправними та скасування постанови Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу №306326 від 30.09.2021 та №306982 від 23.12.2021.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що в червні 2022 року з додатку «Дія» дізнався про відкриття державним виконавцем виконавчого провадження стосовно нього. В Новоодеському відділу ДВС йому стало відомо, що Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Миколаївська область) стосовно нього винесені дві постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №306326 від 30.09.2021 та №306982 від 23.12.2021, на загальну суму 42500 гривень. Зазначені постанови винесені у зв'язку з тим, що працівниками Укртрансбезпеки 31.01.2021 та 25.10.2021 виявлені два факти перевищення транспортним засобом MAN д.н. НОМЕР_1 та MAN д.н. НОМЕР_2 нормативних вагових параметрів.

Разом з тим, позивач зазначив, що він не має жодного відношення до автомобілів MAN д.н. НОМЕР_1 та MAN д.н. НОМЕР_2 . Він не є власником цих автомобілів, не має прав користування цими автомобілями та не був перевізником під час виявлення працівниками Укртрансбезпеки порушень вагових обмежень зазначеними автомобілями.

Відповідач-1 та Відповідач-2 відзивів на позов не надали, будь-якої позиції по справі не висловили.

Державна служба України з безпеки на транспорті та Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки зареєстровані в підсистемі «Електронний суд» та були належним чином повідомлені про розгляд цієї справи.

Суд розглянув справу 13.09.2022 в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

31.07.2021 посадові особи Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) на автомобільній дорозі М-14 «Одеса-Мелітополь» 21 км +434 м провели ваговий контроль транспортного засобу MAN д.н. НОМЕР_2 , під час якого виявили перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу буз відповідного дозволу.

30.09.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) за вказане правопорушення притягнутий ОСОБА_1 , на якого постановою №306326 про застосування адміністративно-господарського штрафу накладено штраф в розмірі 8500 гривень.

25.10.2021 посадові особи Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) на автомобільній дорозі Н-10 215 км +950 м провели ваговий контроль транспортного засобу MAN д.н. НОМЕР_3 , під час якого виявили перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 20% до 30% при перевезенні вантажу буз відповідного дозволу.

23.12.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) за вказане правопорушення притягнутий ОСОБА_1 , на якого постановою №306982 про застосування адміністративно-господарського штрафу накладено штраф в розмірі 34000 гривень.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.

Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.

Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.

Разом з тим, відповідно ст.60 Закону, до відповідальності притягуються саме автомобільний перевізник.

Автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами (ст.1 Закону).

Крім того, відповідно до Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних, відповідальність за дотримання вимог габаритновагових обмежень покладається на власника транспортного засобу або уповноважену ним особу.

Таким чином, щоб вести мову про відповідальність ОСОБА_1 за порушення вагових обмежень, спочатку необхідно з'ясувати, яке взагалі має відношення позивач до здійснення перевезення 31.07.2021 автомобілем MAN НОМЕР_2 та 25.10.2021 автомобілем MAN НОМЕР_3 .

У позовної заяві позивач у категоричній формі заперечив той факт, що він був перевізником у цих випадках.

Відповідачі відзивів не надали.

ОСОБА_1 не є власником автомобіля MAN НОМЕР_2 , MAN НОМЕР_3 , не керував цими автомобілями в якості водія, відповідачем не надано суду, ані копію товарно-транспортної накладної, де позивач зазначений перевізником, ані копії довіреностей, які уповноважують його використовувати ці автомобілі.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Враховуючи, що відповідачем не надано жодного документу чи його копії, які можуть підтвердити використання позивачем автомобілів MAN НОМЕР_2 , MAN НОМЕР_3 , стосовно якого 31.07.2021 та 25.10.2021 було зафіксовано порушення габаритно-вагових обмежень, а також не надано ніяких спростувань його тези про непричетність до цього автомобіля, суд дійшов висновку, що відповідач жодним чином не довів суду, що ОСОБА_1 , є у цьому випадку перевізником та суб'єктом відповідальності.

Позов задовольнити повністю.

Судові витрати покласти на Державну службу України з безпеки на транспорті.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_4 ) до Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (пр- т Перемоги,14,Київ,03135 39816845) Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) (вул. Космонавтів, 61, пов. 1,Миколаїв,54056 43315529) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №306326 від 30.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу стосовно ОСОБА_1 .

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №306982 від 23.12.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу стосовно ОСОБА_1 .

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (пр- т Перемоги,14,Київ,03135 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 992,4 грн.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 13.09.2022